Chorvátsko za 10 rokov svojho členstva v Európskej únii nedosiahlo veľký pokrok a je čas prestať s idealizáciou a zbožňovaním EÚ.
Povedal to v utorok v Šibeniku chorvátsky prezident Zoran Milanović.
Chorvátsky prezident sa zúčastnil na slávnostnom zhromaždení regiónu v prímorskom meste, kde vyhlásil, že prvých desať rokov Chorvátska v EÚ vnímal „bez prílišného nadšenia“.
EÚ podľa neho dostatočne nesplnila očakávania, za ktoré Chorváti bojovali. To sú podľa neho národné záujmy Chorvátska. Mechanizmy EÚ nie sú podľa Milanovića demokratické a systém politickej zodpovednosti je obmedzenejší ako v Chorvátsku.
„O mieri a vojne rozhodujú ľudia, ktorí neboli zvolení a nepýtajú sa na názor národov,“ povedal.
Poznamenal, že ide o vážnu otázku, ktorá by mohla v kontexte hroziacej krízy zasahovať do realizácie životne dôležitých národných záujmov.
„Preto neustále žiadam, aby sa štátne záležitosti, materiálne záujmy a postavenie vlastného národa, vrátane Bosny a Hercegoviny, prezentovali priamejšie a odvážnejšie. Egoizmus je spôsob, ako prežiť,“ povedal chorvátsky prezident. „Žijeme v zložitom a nespravodlivom svete, kde sa nás nepýtajú na najdôležitejšie rozhodnutia, takže je dôležité zachovať si sebaúctu.“
Milanović verí, že zachovanie mieru v Európe a na celom svete je pre Chorvátsko kľúčové.
Chorvátsko požiadalo o vstup do Európskej únie v roku 2003. Prihlášku prijala Európska komisia začiatkom roku 2004, keď krajinu vyhlásila za oficiálneho kandidáta. Štatút kandidáta potvrdila Európska rada v polovici roku 2004. Prístupové rokovania sa začali v októbri 2005. Krajina sa stala plnoprávnym členom EÚ v roku 2013. 1. januára 2023 sa Chorvátsko stalo členom schengenského priestoru, vstúpilo do eurozóny a zaviedlo euro.
news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…