Portugalsko oznámilo nový plán, ktorý sprísni niektoré imigračné pravidlá, po vzore iných krajín EÚ a niekoľko dní predtým, ako Európania zamieria k volebným urnám vo voľbách, ktoré majú nakloniť politiku únie doprava, informuje spáva agentúry Reuters.
„Potrebujeme ľudí v Portugalsku, ktorí sú ochotní pomôcť nám vybudovať spravodlivejšiu a prosperujúcejšiu spoločnosť,“ povedal portugalský premiér Luis Montenegro. “Ale nemôžeme ísť do druhého extrému a mať dokorán otvorené dvere.”
Vláda postaví mimo zákon široko používaný mechanizmus nazývaný „prejavenie záujmu“, ktorý roky umožňoval migrantom z krajín mimo EÚ bez pracovnej zmluvy presťahovať sa do Portugalska a požiadať o pobyt po tom, čo si rok platili sociálne poistenie.
Koniec mechanizmu, ktorý už vyhlásil prezident, znamená, že migranti musia mať pred presťahovaním do krajiny pracovnú zmluvu. Prioritou bude vstup kvalifikovaných odborníkov, študentov, ľudí z portugalsky hovoriacich krajín a ľudí, ktorí hľadajú zlúčenie rodiny. Vláda neposkytla žiadne podrobnosti o type „kvalifikácie“, na ktorú sa odvolávala.
Podľa Montenegra v súčasnosti prebieha okolo 400 000 procesov regularizácie, čo je problém, ktorý chce vláda vyriešiť vytvorením pracovnej skupiny, reštrukturalizáciou novozaloženej agentúry pre migráciu a pohraničnú oblasť a zvýšením počtu zamestnancov.
Plán ilustruje posun v politike smerom doprava vo veľkej časti Európy, keď sa vlády snažia odraziť vzostup krajnej pravice prísnejším prístupom k prisťahovalectvu.
Krajná pravica sa v Portugalsku zotavuje po všeobecných voľbách v marci, ktoré s malým rozdielom vyhrala pravicová Demokratická aliancia (AD). AD vládne bez väčšiny a na schválenie legislatívy potrebuje podporu „krajne pravicovej strany“ Chega alebo stredoľavých socialistov.
Protiimigračná, populistická Chega je treťou najväčšou politickou stranou v Portugalsku, pričom svoje zastúpenie v parlamente zoštvornásobila na 50 zákonodarcov.
Šéf Chega Andre Ventura uviedol, že plán, ktorého niektoré opatrenia ešte musia schváliť parlament, nezašiel dostatočne ďaleko a označil ho za “slabý” a “neefektívny”.
Očakáva sa, že krajne pravicové a konzervatívne strany získajú v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu zisky, čo by mohlo nakloniť politiku EÚ k prísnejšiemu prístupu k zákonu a poriadku a bezpečnosti hraníc.
V Portugalsku žije približne 800 000 migrantov, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s pred desiatimi rokmi. Približne 14 % daňových poplatníkov tvoria migranti, ktorí v roku 2022 prispejú do ekonomiky viac ako 1,6 miliardy eur a dostávajú približne 257 miliónov eur na sociálnych dávkach.
Napriek tomu, že migranti výrazne prispievajú, je pravdepodobnejšie, že budú mať neisté pracovné miesta a nižšie platy, uvádza Stredisko pre sledovanie migrácie. V správe z roku 2023 observatórium uviedlo, že niektoré sektory by bez zahraničných pracovníkov skolabovali.
Za predchádzajúcej socialistickej vlády, ktorá bola pri moci osem rokov od roku 2015, malo Portugalsko jeden z najotvorenejších migračných režimov v Európe, hoci migranti sa dlho sťažovali na veľké meškanie pri získavaní dokladov o pobyte a iných dokladoch.
Oneskorenia spôsobili, že mnohí majú problémy s prístupom k bývaniu a práci.
Líder socialistov Pedro Nuno Santos uviedol, že koniec mechanizmu „prejavovania záujmu“ by mohol viesť k problémom pre tých, ktorí prídu bez pracovných víz, pričom varoval, že ľudia môžu zostať v „neľudskej situácii bez východiska“.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…