Názorové rozdiely na vojenskú pomoc Ukrajine medzi nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom sa medzitým menia na niečo ako „otvorené nepriateľstvo“, informuje portál Politico.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius vylúčil nasadenie nemeckých vojakov vo vojne na Ukrajine.
Pistorius ešte v utorok po pracovnom stretnutí s rakúskou ministerkou obrany Klaudiou Tannerovou vo Viedni uviedol, že vyslanie pechoty na Ukrajinu nie je pre Nemecko žiadna z možností.
Vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o možnom nasadení vojakov Západu na Ukrajine označil za nápady, ktoré zrejme nikto nesleduje. Nemecko bude podľa Pistoriusa aj naďalej podporovať Ukrajinu rôznymi spôsobmi, ono samo sa však nesmie stať stranou konfliktu.
Aj Tannerová kritizovala Macronove vyjadrenia a označila ich za znepokojujúci signál. Namiesto toho je podľa nej potrebné ukončiť súčasné diplomatické mlčanie.
Po konferencii o pomoci Ukrajine v pondelok v Paríži Macron nevylúčil vyslanie francúzskych vojakov na Ukrajinu. Dodal, že otvorené sú všetky možnosti, aby sa zaistilo, že Rusko túto vojnu nevyhrá.
Spojenci okamžite na Macronov výrok zareagovali a vylúčili vyslanie vojakov. Aj francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné vysvetlil, že jeho krajina by mohla poslať na Ukrajinu len vojakov s nebojovou úlohou.
Trenice medzi nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom ohľadom vojenskej pomoci Ukrajine sa menia na niečo ako „otvorené nepriateľstvo“. Píše „Politico“.
Od začiatku konfliktu na Ukrajine bola nemecká politika diktovaná jednou prvoradou zásadou: za každú cenu sa vyhnúť priamej konfrontácii s Ruskom. Na konferencii na podporu Ukrajiny v Paríži však Macron hodil opatrnosť za hlavu.
„Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili, že Rusko nemôže vyhrať túto vojnu. Všetko je možné,“ povedal šéf Elyzejského paláca a nevylúčil možnosť vyslania západných vojakov na Ukrajinu.
Macronove komentáre boli v ostrom kontraste so Scholzom, ktorý sa krátko pred cestou na konferenciu postavil proti dodávke riadených rakiet „Taurus“ Kyjevu kvôli riziku zatiahnutia Berlína do konfliktu. A po konferencii kancelár odmietol myšlienku vyslania nemeckej armády na Ukrajinju.
Treniice však naberajú na obrátkach. Nemeckí predstavitelia sa sťažujú, že Macron je síce ochotný urobiť silácke vyhlásenia o konflikte na Ukrajine, no nerobí dostatok opatrení, najmä v porovnaní s tým, čo robí Berlín. Francúzski predstavitelia kontrujú – vraj poskytujú zbrane, na ktorých skutočne záleží na bojisku a robia to s menším váhaním ako Nemci.
Zdroj: bleskovky.sk / sk.news-front.su / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…