svet

Nemecku pre prudký nárast cien energií hrozí hromadný odchod výrobných firiem

Nemeckí výrobcovia automobilových súčiastok, chemické závody či oceliarne majú problém vyrovnať sa s čoraz viac rastúcimi účtami za energie. 

Nemecku hrozí hromadný odchod výrobných podnikov pre prudký rast cien energií, ktoré sa prakticky každý deň dostávajú na nové rekordné maximá. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Nemeckí výrobcovia automobilových súčiastok, chemické závody či oceliarne majú problém vyrovnať sa s čoraz viac rastúcimi účtami za energie. Ceny elektriny a plynu sa v priebehu dvoch mesiacov zdvojnásobili.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Referenčný budúcoročný kontrakt na nemeckú elektrinu vyskočil na 570 eur za megawatthodinu (MWh). Na porovnanie, pred dvomi rokmi bola jeho cena na úrovni 40 eur.

Energetická inflácia je tu oveľa dramatickejšia než inde,“ uviedol Ralf Stoffels, šéf firmy BIW Isolierstoffe, ktorá vyrába silikónové diely pre autá, letecký priemysel či domáce spotrebiče. „Obávam sa postupnej deindustrializácie nemeckej ekonomiky,“ dodal.

Nemecko bolo vysoko závislé od dovozu ruských energií, predovšetkým plynu. Teraz sa však pripravuje na to, ako zabezpečiť energie pre domácnosti a firmy po tom, ako Rusko obmedzilo tieto dodávky.

Európske ceny plynu zaznamenali piaty týždeň rastu po sebe, čo je ich najdlhšia takáto séria od polovice decembra. Aktuálne sú 11-násobné v porovnaní s úrovňami bežnými pre túto časť roka.

Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v septembri na burze v Amsterdame v piatok (19. 8.) uzavrel na 244,55 eura za MWh. Cena referenčného kontraktu s dodávkou v najbližšom mesiaci sa už vo štvrtok (18. 8.) dostala na nový rekord a prekonala úroveň zo začiatku marca, keď prudko vzrástla po ruskom útoku na Ukrajinu.

Aj keď nemecká vláda prijíma opatrenia, aby zmiernila vplyv prudkého rastu cien na domácnosti, firmy voči nemu nie sú imúnne a mnohé musia zvyšovanie nákladov preniesť na spotrebiteľov, alebo dokonca úplne zavrieť.

„Ceny predstavujú veľkú záťaž pre mnohé energeticky intenzívne spoločnosti, ktoré konkurujú na medzinárodných trhoch,“ uviedol hovorca skupiny Evonik Industries, ktorá patrí k najväčším výrobcom chemikálií na svete a má závody v 27 krajinách.

„Ak bude musieť priemysel prejsť na skrátený pracovný týždeň a znížiť platy z dôvodu energetickej krízy, začnem byť nervózny,“ uviedol člen rady riaditeľov poradenskej spoločnosti S-RM Intelligence & Risk Consulting Martin Devenish. Dodal, že existuje riziko sociálnych nepokojov, ktoré sa podceňuje.

Medzinárodný menový fond (MMF) v júli uviedol, že výkon nemeckej ekonomiky bude najhorší v rámci skupiny najvyspelejších krajín sveta G7. Dôvodom je vysoká závislosť jeho priemyslu od ruského plynu.

Dlhodobý rast cien energií môže spôsobiť výrazné zmeny v európskej ekonomike, uviedol Simone Tagliapietra z bruselského think-tanku Bruegel. „Niektoré odvetvia sa dostanú pod veľký tlak a budú musieť prehodnotiť svoju produkciu v Európe,“ dodal.

Zdroj: openiazoch.zoznam.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

11 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

13 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

13 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

13 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

13 hodín ago