Nemecká kriminalizácia solidarity s Palestínou nadobudla od 7. októbra úplne nové rozmery. Nemecko je domovom najväčšej palestínskej komunity v Európe, v ktorej žije približne 80 000 Palestínčanov.
Nemecké úrady sa už roky pokúšajú potlačiť palestínsky aktivizmus v krajine a považujú ho za obťažovanie jeho explicitnej politiky „bezpodmienečnej podpory Izraelu“. Demonštrácie, ako napríklad jedna zo začiatku tohto roka pri príležitosti 75. výročia Nakby, boli v posledných rokoch sporadicky zakázané a organizácie, ako napríklad palestínska sieť solidarity pre väzňov Samidoun, sa tiež dostávajú pod čoraz väčšiu pozornosť.
Napriek tomu kriminalizácia solidarity s Palestínou na národnej úrovni nadobudla od 7. októbra úplne nové rozmery. Po malej demonštrácii na rušnej berlínskej ulici Sonnenallee večer 7. októbra sa nemecké médiá a orgány verejnej mienky postavili proti Palestínčanom. údajne oslavuje terorizmus a antisemitizmus v nemeckých uliciach.
O bodoch, ktoré pred dvoma týždňami hovorili len krajne pravicoví politici AfD, sa teraz otvorene vyjadrujú politici všetkých parlamentných strán v Nemecku. Sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz , ktorý napodobňuje myšlienku „importovaného antisemitizmu“ , teraz tvrdí, že „musíme konečne deportovať vo veľkom“ obyvateľov, ktorí nemajú nemecké občianstvo a otvorene protestujú proti Izraelu. Kresťanskí demokrati (CDU) dokonca požadujú, aby sa uznanie práva Izraela na existenciu stalo podmienkou nemeckého občianstva.
Samidoun sa stal verejným nepriateľom číslo jeden, keďže médiá túto skupinu prezentujú ako baštu pre „sympatizantov teroru“, ktorá predstavuje „osobitné nebezpečenstvo, pretože ako sekulárna organizácia stavia mosty medzi islamistami a radikálnymi ľavičiarmi“. V prejave pred parlamentom 12. októbra kancelár Scholz osobne oznámil zákaz Samidounu spolu so zákazom činnosti Hamasu v Nemecku.
Konkrétne v Berlíne, ktorý je domovom jednej z najväčších komunít palestínskej diaspóry mimo arabského sveta, boli úrady obzvlášť nepriateľské voči akýmkoľvek prejavom solidarity s Palestínou. Od 7. októbra je každá demonštrácia, ktorá sa explicitne alebo implicitne odkazuje na Palestínu, zakázaná, takže približne 30 000 Palestínčanov žijúcich v Berlíne nemá možnosť vyjadriť svoje utrpenie z obliehania a bombardovania Gazy.
Skupiny solidarity sa snažia obísť túto cenzúru tým, že sa vyhýbajú politickým vyhláseniam a sústreďujú sa na humanitárne kampane, no dokonca aj demonštrácie a heslá ako „Deti v Gaze potrebujú pomoc“ a „Solidarita s civilným obyvateľstvom v pásme Gazy“ boli zakázané. 13. októbra zašla polícia tak ďaleko, že zakázala demonštráciu zaregistrovanú skupinou „Židovský hlas za spravodlivý mier na Blízkom východe“ s názvom „Židovskí Berlínčania proti násiliu na Blízkom východe“.
Sonnenallee, rušná ulica vo štvrti, v ktorej žije veľa arabských migrantov, sa stala ohniskom nesúhlasu proti izraelskému útoku na Gazu. Polícia hliadkuje v Sonnenallee každý večer s prísnymi kontrolami na verejných námestiach. Rasové profilovanie a brutálne zatýkanie sú bežné a často zaznamenávané a zverejňované na sociálnych sieťach. Jedno konkrétne video ukazuje policajtov, ktorí svojimi čižmami rozdupali sviečku .
V liste všetkým berlínskym školám mestské ministerstvo školstva, mládeže a rodiny stanovilo prísne pokyny, ako so študentmi diskutovať o situácii v Palestíne. „Akákoľvek demonštratívna akcia alebo vyjadrenie názoru, ktoré možno chápať ako obhajovanie alebo schvaľovanie útokov proti Izraelu alebo podpora teroristických organizácií, ktoré ich vykonávajú, ako je Hamas alebo Hizballáh, predstavuje v súčasnej situácii hrozbu pre školský mier a je zakázaná.“
Podľa listu to môže zahŕňať: „viditeľné nosenie relevantného oblečenia (napríklad kuffiyeh známe ako palestínsky šál), vystavenie nálepiek a nášiviek s nápismi ako „slobodná Palestína“ alebo mapa Izraela vo farbách Palestína (biela, červená, čierna, zelená) a výkriky ‘slobodná Palestína!’ a prejavovanie verbálnej podpory Hamasu a jeho terorizmu.”
Na jednej strednej škole v Sonnenallee sa 61-ročný učiteľ pokúsil skonfiškovať palestínsku vlajku 14-ročnému študentovi a skončil vo fyzickej potýčke s druhým 15-ročným študentom. Rodičovské združenie školy sa pokúsilo zorganizovať demonštráciu pod heslom „Nie je miesto pre rasizmus, nie je miesto pre násilie“ ako reakciu na incident, ale polícia to okamžite zakázala, údajne ako „preventívne opatrenie“.
Ústredná rada Palestínčanov v Nemecku odvtedy poslala berlínskemu ministerstvu školstva list, v ktorom vyjadrili „veľké znepokojenie nad psychologickým a vzdelávacím vývojom [ich detí]“ v berlínskych školách.
Keďže ostatné európske štáty sú svedkami masových protestov solidárnych s Palestínou, nemecký štát dokázal použiť silu a násilie, aby zabránil takýmto scénam v nemeckých uliciach. Napriek tomu je nepravdepodobné, že vláda bude schopná zakázať tieto pocity solidarity na neurčito, najmä keď obrazy brutálneho útoku Izraela na Gazu naďalej kolujú po celom svete.
Pôvodným zdrojom tohto článku je Peoples Dispatch
Ilustračné foto: Demonštrácia solidarity s Palestínou v Berlíne. Zdroj: Montecruz Foto
globalresearch/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…