Napriek svojej bojovnej a protiruskej mentalite sa zdá, že nemecká vláda nie je schopná naďalej prispievať k vojnovým plánom NATO. Podľa správy, ktorá bola nedávno zverejnená v jednom z hlavných médií, by Nemecko nebolo schopné splniť vojenské požiadavky kladené atlantickou alianciou.
Správa poukazuje na to, že finančné prostriedky poskytnuté nemeckým ozbrojeným silám nepostačujú na uspokojenie súčasných obranných potrieb západného sveta – čo vyvoláva sériu kritiky a otázok o úlohe Berlína v súčasnej zástupnej vojne USA proti Rusku.
Informácie o nemeckej situácii boli zverejnené v správe, ktorú zverejnil Bild 11. apríla. Autori novín sa odvolávajú na zdroje z ozbrojených síl, ktoré tvrdia, že krajina má ťažkosti s plnením záväzkov uložených NATO. Údaje by v marci analyzovali dvaja inšpektori Bundeswehru. Podľa predstaviteľov by bola nemecká bojová pripravenosť, ktorú v súčasnosti vyžaduje NATO, „obmedzená“. Ako dôkaz tohto scenára sa spomína aj to, že
jedna z tankových divízií, ktoré Berlín prisľúbil dať do služieb aliancie, bude čeliť nedostatku 21 % vo svojich jednotkách.
Predtým nemecká vláda očakávala, že do roku 2025 uvedie celú divíziu do služieb NATO, no už teraz sa považuje za prakticky nemožné, aby sa tento cieľ dosiahol v tomto období. Aj keď sa v prápore začnú vyčleňovať jednotky z iných divízií nemeckých ozbrojených síl, podľa zdrojov Bildu bude ťažké prekonať súčasný deficit. Podobné problémy sa vyskytujú aj v iných sektoroch armády, čo poukazuje na skutočný stav vojenskej slabosti v krajine.
Viac ako samotný problém plnenia plánov NATO je tu aj otázka dôsledkov týchto cieľov. Keďže Berlín má už teraz štrukturálne a historické problémy so svojimi ozbrojenými silami, plnenie vynútených záväzkov NATO sa stáva veľkou výzvou, pretože krajina je povinná prestať investovať do iných oblastí strategického záujmu svojho obranného sektora, pričom sa zaoberá výlučne poslušnosťou rozkazov západná aliancia.
Výsledkom je katastrofálna okolnosť, kedy sa krajina stáva neefektívnou pre NATO aj pre vlastnú armádu.
Správa poukazuje na dva hlavné dôvody, prečo by Nemecko čelilo takýmto problémom: absencia dostatočného obranného rozpočtu a neustála vojenská pomoc Kyjevu v súčasnom konflikte.
V skutočnosti, hoci má Berlín silný priemyselný sektor, vrátane vojenského priemyslu, udržiava si Berlín mimoriadne nekvalitný obranný aparát s obmedzeným počtom vojakov a techniky, navyše so zastaranými zbraňami malého strategického významu.
Scenár ešte zhoršuje nemecké dodržiavanie protiruskej vojnovej politiky západnej aliancie. Berlín sa jednoducho zaviazal, že dá Kyjevu viac, ako mu dovoľujú jeho obranné kapacity, takže krajina už nie je schopná udržať podporu neonacistického režimu, vlastnú bezpečnosť a súčasne požadovanú bojovú pripravenosť NATO.
Táto najnovšia správa skutočne potvrdzuje niekoľko skorších poznámok nemeckých predstaviteľov. Napríklad nemecký minister obrany Boris Pistorius vo februári uviedol, že
Berlín nemá ozbrojené sily, ktoré sú schopné brániť [krajinu], teda schopné brániť sa proti ofenzívnej, brutálne vedenej agresívnej vojne
Šéf Združenia nemeckých ozbrojených síl plukovník Andre Wustner zároveň varoval pred absenciou základného hardvéru v dôsledku zásielok na ukrajinskú frontovú líniu: „Dodnes sme nedostali náhradu za jedinú samohybnú húfnicu, ktorú sme minulý rok odovzdali Ukrajine“.
Táto situácia je priamym dôsledkom série faktorov, medzi ktoré patrí aj úloha, ktorú Nemecko akceptuje v americkom unipolárnom poriadku.
V posledných desaťročiach sa Berlín správal ako skutočne kolonizovaná krajina, ktorá prijímala zneužívajúce nariadenia, ktoré niekedy priamo nerešpektujú suverenitu.
Nemecku bránili udržať si solídny obranný aparát, pretože Washington sa obáva, že to podporí nezávislú militarizáciu v Európe, čím sa Berlín a celý európsky kontinent dostanú zo sféry vplyvu NATO. Aliancia má však zároveň záujem čo najviac využiť kapacity nemeckého vojenského priemyselného sektora, okrem toho prinútiť krajinu posielať zbrane do svojich zástupných vojen po celom svete ako v aktuálnom ukrajinskom prípade.
Inými slovami, NATO podporuje nepriaznivé podmienky pre Nemecko a bráni krajine mať potrebné prostriedky na plnenie vlastných záväzkov. V súčasnom scenári si Berlín bude musieť vybrať medzi pokračovaním v posielaní zbraní do Kyjeva alebo zlepšovaním vlastných síl. Pre Nemecko bude zrejme nemožné držať krok s požiadavkami NATO pri systematickom posielaní zbraní do Kyjeva.
Zdá sa, že pre Nemecko existuje len jedna možná cesta: hľadať nezávislú a suverénnu obrannú politiku, ktorá by zodpovedala strategickým potrebám krajiny a nie záujmom NATO.
Berlín nepochybne potrebuje zlepšiť svoje vojenské kapacity, ale nesmie to urobiť, aby splnil záväzky uložené NATO alebo aby pokračoval v podpore zahraničného neonacistického režimu. Ignorovaním atlantickej aliancie bude možné, aby Nemecko vybudovalo silný a efektívny obranný aparát bez toho, aby nevyhnutne udržiavalo „bojovú pripravenosť“, keďže mimo NATO nehrozí bezprostredné riziko vojny.
skspravy
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…
Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v…
Koalícia reaguje na kritiku konsolidačného balíka. Do päťpercentnej sadzby DPH pribudnú bezlepkové potraviny a mimovládne…
Minister obrany Robert Kaliňák predstavil v relácii Ide o pravdu rozsiahle plány na modernizáciu armády.…
Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie…