Uprostred rekordných cien elektriny v Európe Nemecko svoje plány nezmení a v decembri odstaví tri jadrové reaktory a 11 uhoľných elektrární. Krajina stratí 6,4 GW energetickej kapacity.
Ceny elektriny v Európe sa naďalej držia na rekordných úrovniach. Podľa európskej energetickej burzy „NordPool“ sa veľkoobchodná cena elektriny na burze pre Nemecko obchoduje na zajtra, 15. decembra, za 295 eur za MWh.
„Zároveň ceny za denné dodávky vo Francúzsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Taliansku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku a Maďarsku vzrástli nad 300 eur za MWh. Zaujímalo by ma, či to mali predstavitelia EÚ na mysli, keď v septembri a októbri tvrdili, že nie je dôvod na paniku,“ píše na Twitteri analytik agentúry „Bloomberg“ Javier Blas.
K rastu cien dochádza na pozadí plánov nemeckej vlády vyradiť z prevádzky tri jadrové reaktory a 11 uhoľných tepelných elektrární už v decembri napriek energetickej kríze. Takáto tvrdohlavosť je potešením pre „Zelených“ a hlavybôľ pre analytikov.
„Teším sa na nové emotikony v podobe ďalšej oranžovej na semaforoch, keď bude nemecká vláda túto zimu čeliť postupným výpadkom prúdu,“ napísal na Twitteri energetický analytik Thierry Bros, pričom narážal na to, čo volá nová vládna koalícia v Nemecku „semafor“. Stanovila nové plány na postupné ukončenie ťažby uhlia v krajine do roku 2030.
Decembrové vyraďovanie jadrových a uhoľných kapacít povedie k tomu, že v polovici zimy sa výrobná kapacita Nemecka zníži o 6,4 GW. Kapacita veternej energie teoreticky pokrýva stratu časti energie z jadra a uhlia. Ako však ukazuje tento rok, práve využívanie fosílnych palív umožňuje krajine udržať si energetickú bilanciu.
Tvrdí to dokonca „Inštitút solárnych energetických systémov Fraunhofera“, v roku 2021 sa podiel výroby uhlia v Nemecku zvýšil z 24,5 na 28,8% a za posledný týždeň vyskočil na 37,5%. Podiel veternej energie pritom klesol zo 47 na 34%.
Veterná energia závisí od počasia, zatiaľ čo uhlie sa používa ako vyrovnávací zdroj na pokrytie špičiek spotreby a poklesu z iných zdrojov výroby. Atómová energia tiež poskytuje stabilitu. Bez ohľadu na to sú zástancovia zelenej energie optimistickí.
„Jadrová energia prepĺňa naše siete, najmä na juhu,“ povedal agentúre „dpa“ Jan Philipp Albrecht, minister životného prostredia Šlezvicka-Holštajnska. „Po odstavení jadrovej elektrárne na konci tohto roka bude sever Nemecka schopný pokryť 160 % svojich potrieb elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a dodávať ju na juh.“
Hlavnou nuansou odstavenia reaktorov a tepelných elektrární túto zimu je, že Nemecko má dostatočnú rezervnú kapacitu na spracovanie uhlia a plynu. A práve oni sú schopné vyrovnať prípadné straty, čo sa o výrobe veternej energie povedať nedá, tvrdí Alexander Frolov, zástupca generálneho riaditeľa „Ústavu národnej energetiky“ v Rusku.
„Inak sa všetko deje v súlade s energetickou politikou Európskej komisie, ktorá podobne ako nemecké úrady nechce nič radikálne meniť a priznať si chyby,“ tvrdí Frolov a uvádza príklad, že na rozdiel napríklad od Španielska a Francúzska nemecká vláda neoznámila žiadnu pomoc obyvateľom kvôli rekordným cenám či colným obmedzeniam. „V Bruseli a Berlíne sa súčasná situácia považuje za dočasnú.“
Podľa jeho názoru však podobné krízy v rámci súčasnej energetickej politiky EÚ pre násilnú „ekologizáciu“ elektroenergetiky budú pokračovať, kým úrady Európy a Nemecka nevyvodia závery.
Zdroj EADaily/news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…