Berlín sa v čase zhoršujúcej sa migračnej krízy rozhodol podporiť Poľsko. Niekoľko kilometrov od hraníc s Bieloruskom boli spozorované veľké útvary Bundeswehru.
Vlak s tankami, veľkokalibrovým delostrelectvom a ďalším vybavením bol zachytený na videu pri pohybe na východ. Už dávno sa realizujú plány poľského velenia na vytvorenie série nových vojenských základní na bieloruských hraniciach. Čo chystajú nemecké jednotky, spýtal sa informačný portál „MK“ odborníka.
Situácia na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom zostáva napätá. Tisíce migrantov z Blízkeho východu sa snažia preniknúť na územie Európskej únie. Vlády Poľska a Nemecka obviňujú predstaviteľov Minska zo snahy destabilizovať situáciu v regióne, pričom migračnú krízu využívajú ako spôsob politického tlaku.
Berlín prisľúbil, že podporí poľských partnerov, ktorí čelia „nátlaku bieloruských úradov“. V piatok 12. novembra boli v Poľsku spozorované početné jednotky nemeckých ozbrojených síl. Vojenská technika, naložená na vlakovej súprave „svietila“ na stanici pri poľskom meste Olsztyn, 60 km od Bieloruska.
Podľa jednej verzie prichádzajú nemecké jednotky posilniť poľský kontingent na hraniciach s Bieloruskom. Varšava sa poponáhľala s vytvorením siete vojenských základní na východných hraniciach krajiny. Oficiálne majú za cieľ zabrániť „šíreniu ruskej hybridnej agresie na územie Európskej únie“. Podľa iných odhadov poľské úrady seriózne zvažujú možnosť obsadenia časti bieloruského územia.
Vojenský expert Alexander Michajlovskij tvrdí, že Nemecko posiela vojakov do východnej Európy v rámci globálnej stratégie NATO proti Rusku.
— Môžeme predpokladať, že idú na cvičenie NATO „Iron Wolf“, ktoré sa bude konať v Lotyšsku. Treba si však uvedomiť, že aj samotné cvičenia sú v podstate protiruské, ako všetky aktivity NATO vo východnej Európe a pobaltských štátoch. A najnovšie zvažujú akcie proti Bielorusku. Pravidelné nálety prieskumných lietadiel, presun vojsk, neustále hromadenie kontingentu – to všetko je súčasťou veľkého plánu. Ale sú tu nuansy. Napríklad technika zobrazená na fotografii zjavne nie je obranná.
— Mohlo by vyslanie vojakov súvisieť s migračnou krízou na hraniciach?
— Je tu aj taká možnosť. Pravda, dalo by sa očakávať vyslanie policajných síl, pohraničnej stráže a techniky na rozptýlenie nepokojov. Európska únia to robila, keď došlo k zhoršeniu situácie na hraniciach Grécka a Turecka. Rakúsko, Bulharsko a niekoľko ďalších krajín následne vyslalo svoje kontingenty. Na druhej strane sa Nemecko zdráha získať povesť krajiny, ktorá drví bezbranných migrantov. Preto môžu pomocou jednotiek demonštrovať Lukašenkovi svoje odhodlanie. V zmysle, celú situáciu pozorujeme a sme pripravení spojencov podporiť.
Zdroj MK/news-front
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…