Ukrajina koncom mája požiadala Nemecko o dodanie rakiet Taurus.
Nemecko sa nechystá dodať Ukrajine rakety s plochou dráhou letu Taurus, ktoré majú dosah 500 kilometrov, vyhlásil v pondelok v Litve spolkový minister obrany Boris Pistorius. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry DPA.
„Čo sa týka zbraní veľkého dosahu, chcem jasne zopakovať, že zaujímame opatrnú pozíciu – mimochodom, rovnako ako naši americkí partneri,“ uviedol Pistorius.
Ukrajina koncom mája požiadala Nemecko o dodanie rakiet Taurus. Nemecko sa však zdráha poskytnúť jej rakety s dosahom hlboko do ruského vnútrozemia, a to napriek uisteniam Kyjeva, že ich na takýto účel nepoužije.
Rakety Taurus KEPD 350 vyrába Nemecko spoločne so Švédskom.
Nemecko plánuje umiestniť do Litvy približne 4000 vojakov s cieľom posilniť východné krídlo NATO. Oznámil to v pondelok v Litve nemecký minister obrany Boris Pistorius. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
„Nemecko je pripravené dlhodobo umiestniť do Litvy robustnú brigádu,“ uviedol Pistorius. Dodal, že bude potrebné pre týchto vojakov vybudovať ubytovacie zariadenia.
Nemecká vláda v júni 2022 sľúbila, že pripraví jednu bojovú brigádu na nasadenie v Litve v prípade útoku. To, či budú títo vojaci v Litve umiestnení natrvalo, však bolo sporné. Litovská vláda na tom trvala; nemecká vláda však bola zdržanlivá a jasný prísľub dala až teraz, píše DPA.
V súčasnosti je v tejto pobaltskej krajine len velenie nemeckej brigády s približne 20 vojakmi na vojenskej základni pri meste Rukla. Zvyšok tejto 41. pešej brigády je umiestnený na rôznych miestach v Nemecku a v prípade potreby je schopný doraziť do Litvy v priebehu desiatich dní.
Pistorius v pondelok v Litve navštívil aj vojenské cvičenie, na ktorom sa zúčastňuje približne 1000 nemeckých vojakov a približne 30 tankov zo 41. brigády.
Litva hraničí s ruskou pobaltskou Kaliningradskou exklávou a súčasne s Bieloruskom, ktoré je spojencom Moskvy. Na území Litvy už od roku 2017 operuje Nemeckom vedený prápor NATO s približne 1600 príslušníkmi.
Zdroj: svet.sme.sk / pluska.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…