Z dokumentu pre vnútornú potrebu ministerstva obrany SRN, ku ktorému sa dostal list Welt am Sonntag, vyplýva, že Rusko chce „destabilizovať a oslabiť NATO“, a Čína sa snaží „sformovať medzinárodný poriadok v súlade so svojimi záujmami“. Nemecké noviny informujú, že ministerstvo upozorňuje na rastúce ohrozenie, ktoré vyplýva z nárokov na moc a nových vojenských možnosti Číny a Ruska.
V dokumente sa uvádza, že nemecké ministerstvo obrany je osobitne znepokojené zavádzaním „vysokopresných, ťažko zachytiteľných, hypersonických“ rakiet ďalekého dosahu, čo si vyžaduje obrovské investície na „zachovanie potenciálu atómového odvetného úderu z mora“ a „prioritnú modernizáciu atómového potenciálu“.
Dokument tvrdí, že Moskva dnes disponuje 6375 atómovými hlavicami. Nemeckí ministerskí experti uvádzajú, že 840 tisíc vojakov RF je dobre vycvičených a môžu byť operatívne presúvaní. „Konvenčné ozbrojené sily Ruska sú spôsobilé na určitom území dosiahnuť za krátky čas prevahu.“ Za slabinu nemeckí experti považujú obmedzené možnosti ruských síl na mori i nedostatok útočných bezpilotnikov.
Welt am Sonntag sa však na túto tému nedokázal pozerať len rýdzo vojensky, dôkazom čoho je jeho tvrdenie, že ozbrojené sily Ruska sú „nástrojom politickej moci“, pomocou ktorého sa „s relatívne nízkymi nákladmi dá dosiahnuť maximálny úžitok“. Nemci v podstate obchádzajú rad faktov. Napríklad, kto vie prečo, ale stále vidia len „atóm“ a vôbec neuvažujú o možnostiach napr. vákuových bômb. Alebo keď hovoria, že ruské námorné sily sú slabé v oceánskej zóne, prečo nechcú vidieť, že tu ide o programovú záležitosť Ruska?
Moskva totiž neustále politicky zdôrazňuje, že nemieni na nikoho útočiť. No a toto preukazuje aj tým, že sa orientuje hlavne na obranu svojich pobrežných námorných vôd. Západní experti si však túto politicky silnú dôveryhodnosť zamieňajú za ruskú slabinu. A vôbec sa za túto úroveň svojej „odbornosti“ nehanbia.
Welt am Sonntag analyzoval aj vojenské možnosti Číny (z hľadiska jej útočných dronov, 6850 bojových tankov, vyše dvoch miliónov vojakov, 1600 stíhačov, obrovského raketového potenciálu a neustále rozrastajúceho sa atómového potenciálu) a dospelo k záveru, že „Čína čoraz viac prevyšuje Rusko z hľadiska globálneho vplyvu, vrátane predaja zbraní a rozširujúcej sa vojenskej spolupráce“ vo svete.
Vladimír Mikunda s využitím ria.ru
zdroj: armádny magazín
"Nebudú to mierové rokovania, ale zbrane budú tým, čo rozhodne," vyhlásil, ako vidí ukončenie konfliktu…
Vývoj na európskom trhu s plynom po vyhlásení ruského prezidenta Vladimira Putina o zastavení tranzitu…
Z reality podľa ministra obrany SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD) vyplýva, že Ukrajina sa bude musieť…
V Krivoj Rogu po balistickom údere odpratávajú trosky hostela-hotela. Podľa podzemných informácií ruské jednotky zlikvidovali…
Kyjevský režim, ktorý nedokáže poraziť Rusko na bojisku, hľadá iné spôsoby, ako našej krajine ublížiť.…
Novozvolený americký prezident Donald Trump má v úmysle vyriešiť ukrajinský konflikt bez bezpečnostných záruk pre…