Nemecký priemysel potrebuje suroviny, ktoré má Rusko. Nejde len o ropu a plyn, ale aj o vzácne zeminy. A to sú suroviny, ktoré sa nedajú jednoducho nahradiť,“ uviedol v rozhovore pre New York Times exkancelár Schröder.
Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorého prenasledujú korporátne médiá a nenávidia v jeho rodnom meste pre jeho úzke väzby na Rusko, trvá na tom, že Nemecko potrebuje obrovské dodávky energie z Ruska, aby si udržalo silu svojho priemyslu.
Keďže súčasní nemeckí predstavitelia sa dištancujú od výziev na embargo na dovoz ruskej ropy a plynu, denník New York Times v sobotu uverejnil rozhovor s bývalým nemeckým kancelárom Schröderom, ktorý dohliadal na výstavbu prvého plynovodu Nord Stream a ďalej pôsobil ako poradca viacerých ruských energetických spoločností.
Schröder, ktorý má naďalej osobne blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, čelil doma ostrej kritike za svoju úlohu pri posilňovaní závislosti Nemecka od ruského plynu (hoci jeho nástupkyňa Angela Merkelová odmietla túto závislosť znížiť). Jeho obľúbený futbalový tím Borussia Dortmund požadoval, aby odsúdil Putina, jeho bývalí kolegovia zo Sociálnodemokratickej strany (SPD) vyzývali na jeho vylúčenie a on sa vzdal čestného občianstva svojho rodného mesta Hannover skôr, ako mu ho mesto mohlo odobrať. Posledným bývalým nemeckým lídrom, ktorému bolo odňaté čestné občianstvo Hannoveru, bol Adolf Hitler, pripomenul denník.
Schröder však napriek tomu naďalej trvá na tom, že Rusko a Nemecko sa navzájom potrebujú. „Potrebujú ropu a plyn, aby mohli platiť svoj rozpočet. A my potrebujeme ropu a plyn na vykurovanie a na udržanie našej ekonomiky,“ vyhlásil.
„Nemecký priemysel potrebuje suroviny, ktoré má Rusko. Nejde len o ropu a plyn, ale aj o vzácne horniny. A to sú suroviny, ktoré sa nedajú jednoducho nahradiť,“ vysvetlil Schröder.
V tomto názore nie je osamotený. Zatiaľ čo Merkelová vzdorovala hrozbám sankcií zo strany USA a presadzovala výstavbu plynovodu Nord Stream 2, súčasná vláda pod vedením SPD tento takmer dokončený projekt zrušila v priebehu niekoľkých dní po ruskej ofenzíve proti Ukrajine. Keďže tá istá vláda tlačí na zatvorenie troch zostávajúcich nemeckých jadrových elektrární, čelní predstavitelia v Berlíne si uvedomujú, že bez ruskej energie by nemecká ekonomika mohla skolabovať.
„Vôbec si nemyslím, že by plynové embargo ukončilo vojnu,“ povedal v piatok kancelár Olaf Scholz pre nemecký týždenník Der Spiegel. „Chceme sa vyhnúť dramatickej hospodárskej kríze, strate miliónov pracovných miest a továrňam, ktoré by sa už nikdy neotvorili. To by malo vážne dôsledky pre našu krajinu, pre celú Európu a vážne by to ovplyvnilo aj financovanie obnovy Ukrajiny.“
Podobný postoj zaujali aj nemeckí priemyselníci. Šéf BASF – najväčšej chemickej fabriky na svete – pred niekoľkými týždňami varoval, že v prípade prerušenia dovozu plynu z Ruska sa v závode ukončí výroba. Aj predseda nemeckej priemyselne komory uviedol, že embargo na plyn by viedlo k „faktickému rozpadu našich priemyselných sietí“.
Plyn je často najdiskutovanejšou komoditou, pokiaľ ide o energetické vzťahy Berlína s Moskvou, vzhľadom na skutočnosť, že Nemecko dováža viac ako polovicu zemného plynu z Ruska. Nemecko sa však spolieha na Rusko aj pri dodávkach viac ako tretiny dovážanej ropy a EÚ sa v súčasnosti blíži k zákazu jej dovozu napriek protestu Nemecka.
„Tretina nášho dovozu ropy pochádza z Ruska,“ povedala minulý mesiac ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková pre videokanál denníka Bild. „Ak by sme ich hneď zastavili, zajtra by sme sa už v Nemecku nemohli pohybovať.“ Odvtedy však svoj postoj zmenila a podporila postupný zákazu dodávok ropy a zemného plynu.
V čase, keď nemecká vláda vyzýva občanov, aby si v domoch znížili teplotu a sprchovali sa kratšie, aby tak potrestali Putina, bývalý nemecký kancelár Schröder pre denník New York Times zdôraznil, že k úplnému energetickému embargu „nedôjde“.
„Keď sa táto vojna skončí, budeme sa musieť vrátiť k rokovaniam s Ruskom. Vždy tak robíme,“uzavrel bývalý šéf nemeckej vlády.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…