Ak by sa dodávky plynu do Nemecka znížili na polovicu, závod BASF v Ludwigshafene – najväčší chemický závod na svete, ktorý zamestnáva takmer 40 000 ľudí – by sa musel zatvoriť.
Nemecko a Francúzsko odmietli požiadavku Ruska začať platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. Podľa nich je rozhodnutie Moskvy požadovať platby za surovinu od 1. apríla v rubľoch neakceptovateľným porušením kontraktov, pričom dodali, že tento krok „sa rovná vydieraniu“.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck na tlačovej konferencii po rokovaní s francúzskym ministrom financií Brunom Le Maire uviedol, že nový dekrét, ktorý vo štvrtok podpísal ruský prezident Vladimir Putin, zatiaľ nevidel, Nemecko je však pripravené na všetky možné scenáre. Medzi nimi je aj zastavenie dodávok ruského plynu do Európy.
Habeck povedal, že Rusku sa nepodarí takýmto spôsobom rozdeliť západných spojencov. Ako dodal, „spojenci sa Ruskom nenechajú vydierať“.
Nemecko bude aj naďalej platiť Rusku za plyn v eurách. Povedal to vo štvrtok nemecký kancelár Olaf Scholz.
Ako Scholz uviedol na tlačovej konferencii s rakúskym kolegom Karlom Nehammerom, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedal, že Nemecko preverilo zmluvy s Ruskom v oblasti dodávok plynu a bude pokračovať v platbách v eurách a občas v dolároch. Zároveň zopakoval, že dúfa, že Nemecku sa podarí odstrihnúť sa od ruských dodávok ropy a uhlia do konca roka, v prípade plynu však tento proces bude trvať dlhšie.
Nemecký kancelár tak potvrdil pozíciu Berlína, ktorý odmietol požiadavku Ruska začať platiť od apríla za dodávky ruského plynu v rubľoch. Putin vo štvrtok informoval, že podpísal dekrét, ktorý stanovuje, že od 1. apríla musia zahraniční odberatelia ruského plynu platiť za dodávky v ruskej mene.
„Ak budú chcieť nakúpiť ruský plyn, budú si musieť otvoriť v ruských bankách účty v rubľoch. Z týchto účtov sa od zajtra budú realizovať platby za dodávky plynu,“ uviedol Putin. „Ak sa platby nezrealizujú, budeme to považovať za neuhradenie záväzkov, čo so sebou ponesie následky. Nám nikto nedodáva zadarmo a my tiež nemienime robiť charitu. To znamená, že súčasné kontrakty sa ukončia,“ dodal.
Podľa Nemecka, ako aj Francúzska je však požiadavka na platby v rubľoch neakceptovateľným porušením kontraktov a fakticky „sa rovná vydieraniu“. V tejto súvislosti nemecký minister hospodárstva Robert Habeck povedal, že Nemecko je pripravené na všetky možné scenáre, medzi nimi aj na zastavenie dodávok ruského plynu do Európy.
Nesúhlas s platbami v rubľoch dal najavo aj francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Na spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že aj Francúzsko požiadavku Ruska na platby za plyn v ruskej mene odmieta a rovnako je pripravené na zastavenie dodávok. „Nie je vylúčené, že zajtra dôjde k situácii, keď žiadny ruský plyn nepotečie. Je na nás, aby sme sa na to pripravili, a to aj robíme,“ citovala ministra agentúra AFP.
Nemecký nadnárodný chemický gigant BASF varoval pred drastickými dôsledkami, ak dôjde k prerušeniu dodávok plynu z Ruska, informovali v stredu nemecké noviny Frankfurter Allgemeine.
Ak by sa dodávky plynu znížili na polovicu, závod v Ludwigshafene – najväčší chemický závod na svete, ktorý zamestnáva takmer 40 000 ľudí – by sa musel zatvoriť, citovali noviny Michaela Vassiliadisa, predsedu chemického odborového zväzu a člena predstavenstva BASF.
Ak by dodávky plynu boli nižšie ako 50 %, závod by už nemohol stabilne fungovať a musel by byť úplne odstavený, vysvetlil Vassiliadis. Ak by strata ruského plynu nebola kompenzovaná, dopady na chemický priemysel by boli dramatické, pričom výpadok by stál „státisíce pracovných miest v relatívne krátkom čase“ a ovplyvnil by dodávky, povedal.
Generálny riaditeľ spoločnosti BASF Martin Brudermüller predtým uviedol, že v krátkodobom horizonte neexistuje spôsob, ako nahradiť ruský plyn, ale skupina intenzívne pracuje na znížení svojej závislosti od plynu.
Správa v denníku Frankfurter Allgemeine poukazuje na to, že chemický priemysel nemôže fungovať bez ropy a plynu a bez tohto odvetvia sa ekonomika zastaví, keďže ľudia sú na ňom v každodennom živote veľmi závislí.
Petrochemické výrobky tvoria 20 % odevov, 40 % kozmetických výrobkov a dokonca 35 % aspirínu, ktorý je nevyhnutnou súčasťou lekárničky väčšiny rodín.
EÚ získava približne 40 % zemného plynu z Ruska. Po ruskej vojenskej operácii na Ukrajine sa blok zaviazal znížiť svoju závislosť od ruskej energie, znížiť ju o dve tretiny v tomto roku a úplne sa jej zbaviť do roku 2030, pričom ju nahradí dodávkami od iných dodávateľov a obnoviteľnými zdrojmi energie.
Nemecká vláda nedávno uzavrela dohodu o dodávkach plynu s Katarom. Nemecko, ktoré je jedným z troch najväčších vývozcov skvapalneného zemného plynu (LNG) na svete, však minulý týždeň upozornilo, že žiadny dodávateľ nie je schopný v krátkom čase plne nahradiť ruský plyn v Európe.
Vladimir Putin oznámil, že podpísal dekrét, podľa ktorého budú musieť zahraniční odberatelia od 1. apríla platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. V prípade, že sa platby nezrealizujú, dodávky sa zastavia.
Na rozhodnutie Vladimíra Putina reaguje aj ministerstvo hospodárstva. Ako sa k tomu postavíme, sme sa pýtali štátneho tajomníka Karola Galeka.
Bývalý ruský prezident, v súčasnosti podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev už predtým v…
Pripravuje Kyjev “špinavú” bombu? Prečo vojaci OSU študovali jadrovú kriminalistiku v Spojených štátoch? Túto vskutku…
Russia Today (RT) pokrýva témy z rôznych častí sveta vrátane Európy, USA a Afriky, čím…
“Putinove vyhlásenia treba brať vážne,” píše The Economist. Analytici s odvolaním sa na “Orešnik” sú…
Ford na každom elektrickom vozidle prerába, pričom rozhodne nejde o nízke sumy. Automobilový priemysel si…
35. samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, ktorú tvorí 21 krajín z Ameriky a juhovýchodnej Ázie, ktorý…