Európa

Nemecké médiá vnucujú vojnovú propagandu ukrajinských “úspechov“, celkom odtrhnutú od reality

NEMECKO: Ukazuje to veľmi názorne jeho aktuálny článok31. augusta publikoval Spiegel článok s názvom „Vojna na Ukrajine – na ceste ku Krymu“ (Krieg in der Ukraine – Auf dem Weg zur Krim), ktorý začína nasledovne:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„S malými úspechmi ukrajinská protiofenzíva konečne naberá rýchlosť. Postup k Čiernemu moru a pozemné spojenie s Krymom sa zdajú byť uskutočniteľné…….“

V tom však je istá paralela k spravodajstvu z Nemecka počas druhej svetovej vojny, keď jeho médiá ešte na jeseň 1944 tárali o „zázračných zbraniach“ a „konečnom víťazstve“, a to v čase, keď už bola Červená armáda na východonemeckej pôde a spojenci na západnej hranici Nemecka.

Pozrime sa teraz na to, prečo Spiegel „vidí“ Ukrajinu na ceste jej víťazného prerazenia na Krym. V oblasti Záporožia sa momentálne bojuje najmä o dedinu Rabotino, pričom Ukrajina tvrdí, že dedinu dobyla, zatiaľ čo Rusko hlási, že obec nie je pod kontrolou Ukrajiny. V skutočnosti je ale úplne jedno, čo je pravda vzhľadom na tvrdenie Spieglu.

Či sa Ukrajine podarí prekonať prvú obrannú líniu pri Rabotine je strategicky irelevantné, pretože nasledujú ďalšie silné ruské obranné línie. Ukrajina má navyše také vysoké straty, že ak by aj prerazila prvú líniu, nemala by silu na dlhý postup, pretože už začala vrhať do boja aj posledné zálohy, ktoré boli na tento účel určené na prepravu na juh po ukrajinskom prielome. Takže Kyjev už tieto rezervy nemá. O tom sa ale čitateľ Spieglu nedozvie nič.

Spiegel ďalej píše:

„Obsadenie Robotina otvára Ukrajine cestu na juh k strategicky dôležitému uzlu Tokmak. Podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) ukrajinské jednotky už prekročili takzvanú Surovikinovu líniu pri Verbove, o niečo ďalej na juhovýchod.“

Sú to ale len výmysly, pretože za posledných pár mesiacov ukrajinskej ofenzívy sa Ukrajine nepodarilo preniknúť ani cez prvú líniu obrany Rusov. Ak by sa to ale aj podarilo pri Robotine, tak medzi ukrajinskou armádou a Tokmakom sú potom ďalšie tri ruské obranné línie.

Spiegel však svojim čitateľom vysvetľuje, že ukrajinská armáda môže preraziť aj ostatné ruské línie a potom píše:

„No a potom Tokmak by bol už v dosahu a s ním aj Melitopol, ktorý je hneď pri Azovskom mori. A preniknúť tam je konečným cieľom ukrajinskej ofenzívy, vysvetľuje vojenský expert Mike Martin na X. Ak by sa postup podaril, pozemné spojenie Rusov s Krymom by sa prerušilo a polostrov by bol v dosahu ukrajinského delostrelectva. A potom by mohlo byť možné zatlačiť ruské jednotky späť k Dnepru na východe a Čiernemu moru na juhu – oblasť medzi Melitopolom a Chersonom by bola pod kontrolou.“

Mapa toho regiónu ale neúprosne ukazuje, že je to len vyfantazírovaná ilúzia, lebo z Tokmaku do Melitopolu je to vzdušnou čiarou asi 50 kilometrov a po dobrých cestách tam niet ani stopy. Po tom, čo Ukrajina postúpila prinajlepšom o niekoľko kilometrov za straty desaťtisícov životov v oblasti Záparožia, mal by byť Melitopol „na dostrel“, ak bude dobytý Tokmak? To je však len klamstvo alebo za vlasy pritiahnutá ilúzia!

A ďalej: Melitopol sa podľa Spieglu nachádza „tesne pred Azovským morom.“

Realita je však celkom iná – trasa z Krymu do Melitopolu je takmer 200 kilometrov dlhá, a to po katastrofálnej ceste.

A postúpia Ukrajinci pri Chersone tak ďaleko, že región pri ňom bude pod kontrolou Kyjevu?

Aj tu Spiegel predkladá len svoje fantázie.

Spiegel na základe bojov o dedinu Dača, kde, ako Ukrajina tvrdí, že zriadila predmostie, dospel k záveru, že Ukrajina by mohla dostať pod kontrolu aj oblasť Cherson.

Veľká ofenzíva je tam však prakticky nemožná, pretože ukrajinská armáda má problém, že nedokáže dostatočne zásobovať svoje jednotky v Dači na ľavom brehu Dnepra.

Vieme to od minulej jesene, keď Rusko evakuovalo mesto Cherson a pravý breh Dnepra, pretože zásobovanie mesta a ruských vojsk bolo príliš náročné, lebo jediné prechody cez Dneper (Antonov most a priehrada Kachovka) boli už neprejazdné.

A teraz vodná nádrž Kachovka a most, ktoré boli v tom čase „iba“ značne poškodené, už ani neexistujú.

Ako facit k článku v Spiegli teda ostáva poznamenať nasledovné: Takto sa píšu len rozprávky alebo iluzionistická propaganda v médiách.

AUTOR: Roman Bednár

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

12 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

13 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

14 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

14 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

14 hodín ago