NEMECKO: Ukazuje to veľmi názorne jeho aktuálny článok31. augusta publikoval Spiegel článok s názvom „Vojna na Ukrajine – na ceste ku Krymu“ (Krieg in der Ukraine – Auf dem Weg zur Krim), ktorý začína nasledovne:
„S malými úspechmi ukrajinská protiofenzíva konečne naberá rýchlosť. Postup k Čiernemu moru a pozemné spojenie s Krymom sa zdajú byť uskutočniteľné…….“
V tom však je istá paralela k spravodajstvu z Nemecka počas druhej svetovej vojny, keď jeho médiá ešte na jeseň 1944 tárali o „zázračných zbraniach“ a „konečnom víťazstve“, a to v čase, keď už bola Červená armáda na východonemeckej pôde a spojenci na západnej hranici Nemecka.
Pozrime sa teraz na to, prečo Spiegel „vidí“ Ukrajinu na ceste jej víťazného prerazenia na Krym. V oblasti Záporožia sa momentálne bojuje najmä o dedinu Rabotino, pričom Ukrajina tvrdí, že dedinu dobyla, zatiaľ čo Rusko hlási, že obec nie je pod kontrolou Ukrajiny. V skutočnosti je ale úplne jedno, čo je pravda vzhľadom na tvrdenie Spieglu.
Či sa Ukrajine podarí prekonať prvú obrannú líniu pri Rabotine je strategicky irelevantné, pretože nasledujú ďalšie silné ruské obranné línie. Ukrajina má navyše také vysoké straty, že ak by aj prerazila prvú líniu, nemala by silu na dlhý postup, pretože už začala vrhať do boja aj posledné zálohy, ktoré boli na tento účel určené na prepravu na juh po ukrajinskom prielome. Takže Kyjev už tieto rezervy nemá. O tom sa ale čitateľ Spieglu nedozvie nič.
Spiegel ďalej píše:
„Obsadenie Robotina otvára Ukrajine cestu na juh k strategicky dôležitému uzlu Tokmak. Podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) ukrajinské jednotky už prekročili takzvanú Surovikinovu líniu pri Verbove, o niečo ďalej na juhovýchod.“
Sú to ale len výmysly, pretože za posledných pár mesiacov ukrajinskej ofenzívy sa Ukrajine nepodarilo preniknúť ani cez prvú líniu obrany Rusov. Ak by sa to ale aj podarilo pri Robotine, tak medzi ukrajinskou armádou a Tokmakom sú potom ďalšie tri ruské obranné línie.
Spiegel však svojim čitateľom vysvetľuje, že ukrajinská armáda môže preraziť aj ostatné ruské línie a potom píše:
„No a potom Tokmak by bol už v dosahu a s ním aj Melitopol, ktorý je hneď pri Azovskom mori. A preniknúť tam je konečným cieľom ukrajinskej ofenzívy, vysvetľuje vojenský expert Mike Martin na X. Ak by sa postup podaril, pozemné spojenie Rusov s Krymom by sa prerušilo a polostrov by bol v dosahu ukrajinského delostrelectva. A potom by mohlo byť možné zatlačiť ruské jednotky späť k Dnepru na východe a Čiernemu moru na juhu – oblasť medzi Melitopolom a Chersonom by bola pod kontrolou.“
Mapa toho regiónu ale neúprosne ukazuje, že je to len vyfantazírovaná ilúzia, lebo z Tokmaku do Melitopolu je to vzdušnou čiarou asi 50 kilometrov a po dobrých cestách tam niet ani stopy. Po tom, čo Ukrajina postúpila prinajlepšom o niekoľko kilometrov za straty desaťtisícov životov v oblasti Záparožia, mal by byť Melitopol „na dostrel“, ak bude dobytý Tokmak? To je však len klamstvo alebo za vlasy pritiahnutá ilúzia!
A ďalej: Melitopol sa podľa Spieglu nachádza „tesne pred Azovským morom.“
Realita je však celkom iná – trasa z Krymu do Melitopolu je takmer 200 kilometrov dlhá, a to po katastrofálnej ceste.
A postúpia Ukrajinci pri Chersone tak ďaleko, že región pri ňom bude pod kontrolou Kyjevu?
Aj tu Spiegel predkladá len svoje fantázie.
Spiegel na základe bojov o dedinu Dača, kde, ako Ukrajina tvrdí, že zriadila predmostie, dospel k záveru, že Ukrajina by mohla dostať pod kontrolu aj oblasť Cherson.
Veľká ofenzíva je tam však prakticky nemožná, pretože ukrajinská armáda má problém, že nedokáže dostatočne zásobovať svoje jednotky v Dači na ľavom brehu Dnepra.
Vieme to od minulej jesene, keď Rusko evakuovalo mesto Cherson a pravý breh Dnepra, pretože zásobovanie mesta a ruských vojsk bolo príliš náročné, lebo jediné prechody cez Dneper (Antonov most a priehrada Kachovka) boli už neprejazdné.
A teraz vodná nádrž Kachovka a most, ktoré boli v tom čase „iba“ značne poškodené, už ani neexistujú.
Ako facit k článku v Spiegli teda ostáva poznamenať nasledovné: Takto sa píšu len rozprávky alebo iluzionistická propaganda v médiách.
AUTOR: Roman Bednár
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…