Krajina, ktorá po desiatky rokov prosperovala vďaka spoľahlivým dodávkam lacného ruského plynu, sa po februárovom vypuknutí vojny na Ukrajine ponáhľa v tomto smere preorientovať.

Ekonomický vplyv ruskej invázie na Ukrajinu na Nemecko potrvá roky, povedal agentúre Reuters vplyvný ekonóm Marcel Fratzscher z Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum (DIW). Pripojil, že by to najväčšiu európsku ekonomiku tento rok mohlo stáť tri percentuálne body hospodárskeho rastu.
Fratzscher, ktorého inštitút radí nemeckej vláde v oblasti makroekonomickej politiky, uviedol, že dopady by mohli pretrvávať až do roku 2025, keď Nemecko očakáva, že sa odstrihne od závislosti na ruskom plyne.
Krajina, ktorá po desiatky rokov prosperovala vďaka spoľahlivým dodávkam lacného ruského plynu, sa po februárovom vypuknutí vojny na Ukrajine ponáhľa v tomto smere preorientovať.
„Vojna na Ukrajine spôsobila obrovské škody nemeckej ekonomike,“ povedal Fratzscher. Zo 4,5-percentného hospodárskeho rastu, ktorý očakával na začiatku roka, podľa neho zostane možno len 1,5 percenta. Vplyv na infláciu prostredníctvom vysokých cien energií by mal pretrvať, ekonóm ale odmietol myšlienku, že by existoval dôvod na zadržiavanie miezd.
Tohtoročný prognózovaný rast miezd vo výške 4,5 percenta je ďaleko za infláciou, ktorá predstavuje v Nemecku zhruba osem percent.
„Dokonca ani v najbližších rokoch nevidím žiadne známky toho, že by sme upadli do mzdovej špirály,“ uzavrel Fratzscher, podľa ktorého odbory nie sú také silné ako v 70. rokoch.
Zdroj: trend.sk
Budú hladovať? Potraviny a voda?
Mnohí experti konštatujú, že vojna na Ukrajine trvá tak dlho iba a hlavne preto, lebo počas nej veľmi efektívne funguje tzv. ,,kickbaking“ – systém ,,spätných platieb“.
VIDEO: „Ľudia sa boja nekontrolovaného rastu cien energií a premýšľajú nad tým, čo bude, ak by došlo k nedostatku plynu alebo ropy,“ uviedol Robert Fico, ktorý kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského „za hlúpy krok“ zastaviť dodávky ruskej ropy Slovensku a Maďarsku a „permanentné poškodzovanie“ našej krajiny.
Výbuch na americkom veľvyslanectve v Európe
VIDEO: Pozdrav Čurillovcom
Angela Merkel vyhlásila, že by chcela, aby EÚ nebola len vojenským podporovateľom Ukrajiny, ale aj diplomaticky prispela k ukončeniu konfliktu
Nemecko je bez ochrany
Wall Street je v panike
USA už minuli 2,5 miliardy dolárov pri pokusoch zostreliť iránske rakety
Nemecký politológ: “Zelenskyj je na pokraji zrútenia, Orbán odhalil pranie jeho špinavých peňazí”
Cudzie deti. Nacizmus nie je deviácia, ale skutočná podstata západnej civilizácie
Prečo je vojna proti Iránu pre Rusko oveľa nebezpečnejšia ako sa zdá
Mäsomlynček môže dorásť do obludných proporcií. Zelenský medzitým dezinformuje západnú spoločnosť o 55 000 zabitých
Irán sa rozhodol vyčerpať USA a Izrael
Hlavný porazený vojny s Iránom sa nachádza v USA. A nie je to Trump
Pepe Escobar: Porazená európska elita a ich krok zúfalstva
VIDEO: Kaliňák vyviedol Nvotovú z omylu- Bombardier nie je bombardér!
VIDEO: J. Laššáková- Počúvali sme o diverzifikácii doteraz klamstvá?
USA zvažujú zrušenie sankcií na ruskú ropu
Obrovský ruský útok! Výbuchy otriasli Kyjevom, Charkovom, Chmelnickou oblasťou, Ukrajina vyhlásila celoštátny letecký poplach
zo sekcie
Nemecká ekonomika sa z vojny na Ukrajine bude spamätávať roky, varuje vplyvný ekonóm
Nemecká ekonomika sa z vojny na Ukrajine bude spamätávať roky, varuje vplyvný ekonóm
Nemecká ekonomika sa z vojny na Ukrajine bude spamätávať roky, varuje vplyvný ekonóm