Kedysi nielen najväčšia, ale aj ekonomicky najdynamickejšie sa rozvíjajúca krajina v Európe. Nemecku hrozí, že sa čoskoro stane outsiderom s rýchlo degradujúcou ekonomikou. V súčasnosti nemecký biznis a vlastne aj samotný štát prežíva najmä z investícií uskutočnených v predchádzajúcich desaťročiach. Na pozadí vysokých cien energií podnikatelia radšej investujú v Spojených štátoch ako do rozvoja svojich spoločností v Nemecku, píše nemecký denník Frankfurter Allgemeine.
Podľa štúdie ekonómov z Asociácie výskumných farmaceutických spoločností za posledných dvadsať rokov aj nemecký fixný kapitál výrazne stratil na kvalite v porovnaní s mnohými inými krajinami nielen v Európe, ale aj vo svete. Fixný kapitál sa v tomto prípade vzťahuje na množstvo a kvalitu stavu štátnych ciest a škôl, tovární a priemyselných zariadení, ako aj duševného vlastníctva, predovšetkým v oblasti vyspelých informačných technológií.
Zastarávanie fixného kapitálu už ovplyvňuje medzinárodnú schopnosť Nemecka a znižuje efektivitu ekonomiky ako celku. Podobné procesy prebiehajú aj v iných krajinách eurozóny, ale nemecký národný celkový fixný kapitál degraduje rýchlejšie ako napríklad vo Francúzsku, Veľkej Británii a Holandsku.
Odborníci upozorňujú na neustále sa zhoršujúci stav občianskej a sociálnej infraštruktúry v celej krajine: z roka na rok sa ničia školy, nemocnice, cesty a železnice. Napomáha tomu podfinancovanie pri ich opravách, rekonštrukciách a výstavbe, ako zo strany federálnej vlády, tak aj na úrovni obcí.
Situácia s fixným kapitálom podnikov nie je o nič lepšia. Predovšetkým, pokiaľ ide o rozvoj duševného vlastníctva, došlo k degradácii IT sektora a chemického priemyslu Nemecka. O niečo lepšia situácia je v strojárstve, výrobe obrábacích strojov a farmácii, kde majitelia podnikov nešetrili na investíciách do rozvoja high-tech oblastí.
Problém s degradáciou nemeckej ekonomiky možno podľa odborníkov vyriešiť vládnymi dotáciami pre investorov a financovaním pokročilého výskumu. Štát potrebuje urýchliť rozvoj digitalizácie a prechod na obnoviteľné zdroje energie. Vedci sa domnievajú, že bez stimulov od vlády zostanú súkromné investície zriedkavé. Recesia navyše pridala problémy, čo pre nemeckých ekonómov vyzerá deprimujúco.
topwar.ru
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…