Je dôležité pochopiť, že mozog je trochu ako sval. Pozitívna aktivita ho trénuje. Negatívna oslabuje,“ takto zhrnul Trevor Blake svoj výskum, ktorý ukázal, že „fňukanie – sťažovanie sa“ iných ľudí nás robí hlúpejšími.
Polhodina vystavenia sa fňukaniu a nie nevyhnutne osobnému, stačia aj médiá, spôsobí zmätenosť hipokampu, ktorý stratí časť neurónov zodpovedných za rozhodovanie a v hlave sa vytvorí „neporiadok“. Navyše, fňukanie znamená len smutné sťažnosti na život bez najmenšieho pokusu nájsť riešenie problémov. Takýmto ľuďom sa vyhýbajte, ako sa len dá, nenechajte sa strhnúť do fňukania a starajte sa o svoj hipokampus.
Takže: Hnevajú vás sťažnosti iných ľudí? Táto reakcia je úplne opodstatnená. Ako vedci nedávno zistili, potreba počúvať nepretržitý prúd negativity zhoršuje funkciu mozgu.
Štúdia vykonaná Trevorom Blakeom zistila, že negatívne slová stimulujú oblasť mozgu spojenú s vnímaním a poznávaním.
Ak ste nútení príliš dlho počúvať sťažnosti niekoho iného, čoskoro sa začnete správať rovnako. Vedci navyše zistili, že nespokojnosť iných ľudí nás môže urobiť hlúpejšími. Vystavenie negativite na 30 a viac minút, vrátane sledovania tohto druhu informácií v médiách, nás pripravuje o neuróny v hipokampe mozgu, ktorý je zodpovedný za rozhodovanie. Prakticky sa vám v hlave objaví „kaša“.
Odborníci zdôrazňujú, že je veľký rozdiel venovať pozornosť skutočnému problému a sťažnosti. Osoba, ktorá sa iba sťažuje, zvyčajne nehľadá riešenie problému, ale jednoducho chce, aby ste sa zapojili do prúdu jej fňukania.
Ako chrániť seba a svoj mozog pred účinkami negativity:
1.Udržujte odstup
Ufňukaní sú ako bezohľadní fajčiari, ktorí nás vystavujú pasívnemu fajčeniu. Najlepším riešením v tomto prípade je nebyť v blízkosti takejto osoby.
2. Požiadajte o vyriešenie problému
Ak sa nemáte ako dostať zo sťažností svojho partnera, požiadajte ho, aby našiel riešenie svojho problému. Môžete mu jednoducho položiť otázku: „Čo s tým urobíš? Mnohí ufňukaní sa jednoducho prestanú sťažovať, pretože nechcú riešenie.
3. Vytvorte imaginárnu energetickú obranu
Ak nič z vyššie uvedeného nefunguje, skúste použiť techniky psychologickej sebaobrany. Predstavte si, že ste zakrytý neviditeľným energetickým plášťom alebo inou bariérou, alebo že sa ocitnete na vzdialenom ostrove. Pri prechádzke po imaginárnej pláži sa zároveň môžete usmievať a kývať na správnom mieste.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
My, podpísaní občania Slovenskej republiky sa týmto obraciame na Vládu Slovenskej republiky, aby prostredníctvom svojich…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať…
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že otázka Taiwanu, demokracia a ľudské práva, cesta a systém…
"Pozrite si toto video." Apeluje právnik Peter Weis. A po ňom si položte napríklad túto otázku: Kto profitoval…