príroda

Neďaleko Zeme našli stratený fragment Mesiaca

Po analýze reflexného spektra planétky Kamoaleva, ktorá obieha okolo Slnka spolu so Zemou, dospeli vedci k záveru, že sa skladá z rovnakej hmoty ako Mesiac. Podľa názoru autorov ide buď o nepodarenú družicu našej planéty, alebo o odštiepený fragment Mesiaca. Výsledky výskumu zverejnili v časopise Communications Earth & Environment

Planétku (469219) 2016 NOZ, ktorá dostala neskôr názov Kamoaleva (havajsky „kolísajúci sa úlomok“) objavili 27. apríla roku 2016 s pomocou havajského automatického ďalekohľadu Pan-STARRS. Jeho priemer vypočítaný podľa štandardného albeda pre kamenné asteroidy je okolo 40 metrov, doba obehu okolo Slnka je asi 366 dní.

Počas svojho putovania vo vesmíre sa planétka raz k Zemi priblíži, raz sa naopak vzdiali pri svojom lete po zložitej obežnej dráhe vo vzdialenosti, ktorá sa rovná 38 až 100 vzdialeností medzi Zemou a Mesiacom. Pre dnešok je to najstálejší kvázisatelit našej planéty. Podľa výpočtov vedcov bude Zem sprevádzať ešte v priebehu najmenej jedného milióna rokov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ku kvázisatelitom sa počítajú blízkozemné planétky, ktoré obiehajú okolo Slnka, sú však pritom vždy pomerne blízko Zeme. Tieto objekty sú veľmi málo známe, pretože sú bezlesklé. Objavovať ich začali vedci nedávno. Kvôli zvláštnostiam obežnej dráhy sa dá Kamoaleva pozorovať zo Zeme len v priebehu niekoľkých týždňov v apríli každého roka, a kvôli malým rozmerom je vidieť len ďalekohľadom s veľmi veľkým rozlíšením – odrazené svetlo planétky je približne štyri miliónkrát slabšie ako najslabšia hviezda, ktorú môže ľudské oko rozlíšiť na nočnej oblohe.

Americkí astronómovia pod vedením Benjamina Sharkeyho z Arizonskej univerzity preskúmali odrazené svetlo Kamoaleva pomocou Veľkého binokulárneho ďalekohľadu (LBT) a ďalekohľadu LDT Lowellovho observatória v štáte Arizona a zistili, že má červené reflexné spektrum, ktoré sa veľmi podobá spektru minerálov. Podľa názoru autorov táto skutočnosť spolu s výpočtom orbitálnej dráhy Kamoaleva umožňuje vysloviť predpoklad, že planétka vznikla pôvodne ako súčasť systému Zeme – Mesiac. Možno, že vznikla v dôsledku zrážky alebo gravitačnej deštrukcie väčšieho telesa pri jeho lete v blízkosti Zeme a Mesiaca. Vedci zatiaľ nemôžu povedať, ako by k tomu mohlo dôjsť. Príčina je sčasti v tom, že nie sú známe iné planétky mesačného zloženia.

Prezrel som si spektrá všetkých blízkozemných planétok, ku ktorým sme mali prístup, a nič podobné som nenašiel,“ uvádzajú sa v správe pre tlač slová Benjamina Sharkeyho.

Ďalším dôvodom v prospech mesačného pôvodu planétky Kamoaleva je jej obežná dráha.

Je veľmi málo pravdepodobné, že planétka, ktorá sa zbližuje so Zemou, sa premiestni samovoľne na kvázisatelitnú obežnú dráhu,“ vysvetľuje ďalší autor štúdie Renu Malhotra, profesor planetárnych vied z Arizonskej univerzity, ktorý riadil časť výskumu venovanú rozboru obežnej dráhy.

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

5 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

7 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

7 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

7 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

7 hodín ago