Už dlho je známe, že spike proteín koronavírusu je niečo výnimočné. Sám osebe je však evidentne mimoriadne škodlivý. To preukázali vedci na „pseudovíruse“
Výskumníci zo Salk Institute for Biological Studies v La Jolla, v mestskej časti San Diega, zistili, že Covid-19 je v prvom rade cievne ochorenie. Inštitút to oznámil v tlačovej správe. Doteraz bol spike proteín koronavírusu spájaný s osobitným rizikom infekcie Sars-Cov-2. Štúdia teraz ukazuje, že tieto proteíny zohrávajú tiež kľúčovú úlohu pri ochorení Covid-19 spôsobeného vírusom. Tieto spike proteíny sa nachádzajú v obale koronavírusov a umožňujú vírusu vstup do novej bunky.
V článku publikovanom v odbornom časopise „Circulation Research“ výskumníci z USA a Číny ukazujú, že Sars-CoV-2 poškodzuje a napáda cievny systém na bunkovej úrovni. Z ich pohľadu je preto Covid-19 cievnym ochorením. Podľa ich názoru je to jediný spôsob, ako vysvetliť veľký počet zjavne nesúvisiacich komplikácií po infekciách koronavírusom.
„Mnoho ľudí si myslí, že ide o respiračné ochorenie, ale v skutočnosti ide o vaskulárne ochorenie“, uviedol Uri Manor, jeden z autorov štúdie, vo vyhlásení Salk Institute for Biological Studies. „To by mohlo vysvetliť, prečo majú niektorí ľudia cievnu mozgovú príhodu a prečo majú niektorí ľudia problémy v iných častiach tela. Spoločným znakom je, že všetky majú vaskulárne príčiny.“ Vedci vo svojej štúdii nadviazali na túto stopu v cievach.
Pre svoju štúdiu vytvorili „pseudovírus“, ktorý bol obklopený klasickou korunou Sars-CoV-2 zo spike proteínov, avšak neobsahoval skutočný vírus. Pseudovírus už na zvieracích modeloch viedol k poškodeniu pľúc a tepien – dôkaz o tom, že samotný spike proteín bol postačujúci na vyvolanie choroby. Vzorky tkaniva tiež preukázali zápal v endotelových bunkách, ktoré lemujú steny pľúcnej tepny.
Tím zopakoval tento proces v laboratóriu a vystavil zdravé endotelové bunky spike proteínu. Zistilo sa, že spike proteín poškodil bunky väzbou ACE2. Enzým konvertujúci angiotenzín 2 je produkovaný hlavne bunkami v pľúcach, kde môže slúžiť ako vstupná brána pre vírus na povrchu buniek. ACE2 sa tiež produkuje v rozpustnej forme a distribuuje sa v ľudskom sére. Jeho fyziologická funkcia spočíva v odbúravaní hormónu angiotenzínu I. zvyšujúceho krvný tlak. Poškodená väzba narušila prenos molekulárneho signálu z ACE2 na mitochondrie (organely, ktoré vyrábajú energiu pre bunky). V dôsledku toho došlo k poškodeniu a fragmentácii mitochondrií. Ak sa poškodenie stane príliš veľkým, bunka zomrie.
Predchádzajúce štúdie preukázali podobný efekt, keď boli bunky vystavené vírusu Sars-CoV-2. Toto je však prvá štúdia, ktorá ukazuje, že poškodenie nastáva už vtedy, keď sú bunky vystavené len samotnému spike proteínu.
„Ak sa odstránia schopnosti replikácie vírusu, stále má veľmi škodlivý účinok na vaskulárne bunky, a to jednoducho kvôli jeho schopnosti viazať na tento receptor ACE2, S-proteínový receptor, ktorý je dnes známy vďaka Covidu“, vysvetľuje Manor. „Ďalšie štúdie so zmutovanými spike proteínmi tiež poskytnú nový pohľad na infekčnosť a závažnosť zmutovaných vírusov Sars-Cov-2.“
Vedci tiež dúfajú, že budú ďalej môcť podrobnejšie skúmať mechanizmus, ktorým narušený proteín ACE2 poškodzuje mitochondrie a spôsobuje ich zmenu tvaru.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…
Prezident Peter Pellegrini sa vyjadril k incidentu, ktorý sa udial v Prezidentskom paláci pri udeľovaní…
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SSD) vo svojom príspevku na sociálnej…
Spojené štáty americké zvýšili dovoz komponentov lietadiel z Ruska. USA nakúpili v Rusku maximálny počet…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že premiér Robert…