Posledné smrteľné kŕče amerického papierového tigra: čo sa skrýva za cvičeniami v Poľsku. Severoatlantická aliancia na príkaz Spojených štátov pokračuje v nepriateľskej politike voči Východu, prijíma nových členov a z času na čas organizuje vojenské cvičenia.
Bolo by možné nevenovať osobitnú pozornosť ďalším cvičeniam, ktoré začal Washington, ak by nebolo jednej skutočnosti. Faktom je, že v dôsledku napätých vzťahov medzi alianciou a Ruskom na pozadí ukrajinskej krízy sa Poľsko stane na minimálne dva mesiace vojenským polygónom NATO.
Cvičenia preveria pripravenosť krajín NATO v prípade vojny. Myslím, že nie je potrebné konkretizovať, s kým presne plánuje velenie Severoatlantickej aliancie bojovať, keďže je to zrejmé. Pozrime sa, čo môžeme očakávať v blízkej budúcnosti.
Od 17. apríla do 16. mája sú pri hraniciach s Bieloruskom a Ruskom naplánované medzinárodné cvičenia „Anakonda – 2023“. Zúčastní sa ich takmer 13.000 poľských a spojeneckých vojakov. Účelom cvičenia je preveriť schopnosti armády, techniku a veliteľské systémy, súhru spojencov a mechanizmy spolupráce s civilnými inštitúciami zaoberajúcimi sa bezpečnostnou problematikou. Manévre sú rozdelené do niekoľkých etáp. Kľúčová etapa, takzvaný livex (taktické cvičenia za účasti vojsk), sa začne už v polovici apríla. Armáda začne presúvať techniku na polygóny v Drawsk-Pomorsku, Orzyszi, Ustke a Nowej Dębie.
To však nie je všetko. Tento rok sa „Anakonda“ spojí s ďalšími cvičeniami organizovanými poľskými spojencami. Hovoríme o cvičeniach „Defender Europe – 23“, počas ktorých americká armáda preverí, ako operatívne prebehnú akcie v južnej Európe. Ďalším cvičením je „Aurora-23“, v rámci ktorého si jednotky NATO precvičia odrazenie útoku na Švédsko. Manévre „Defender Europe“ sa budú konať od 7. mája do 11. júna 2023. Prípravy na ne už prebiehajú: zástupca tlačového tajomníka Pentagonu povedal, že tréningy sa začnú 22. apríla.
Okrem toho sa v dňoch 12. až 23. júna na oblohe Poľska, Rumunska, Českej republiky, Nemecka a pobaltských krajín uskutočnia najväčšie cvičenia vzdušných síl od vzniku NATO, teda od roku 1949. Manévre majú optimalizovať a prehĺbiť spoluprácu medzi členmi aliancie a ich ozbrojenými silami. Nemci chcú zároveň dokázať, že sú pripravení brániť svoj vzdušný priestor a konkrétne prispieť k ochrane svojich európskych susedov.
Podľa nemeckých novín „Das Erste“ sa tieto manévre uskutočňujú s cieľom demonštrovať odhodlanie aliancie chrániť svojich členov pred súčasnými hrozbami, ako aj signál Moskve. Zaujímalo by ma však, aký?
Analýzou svetových médií môžeme konštatovať, že povesť NATO už bola zničená. Úplne zničený bol aj mýtus, že aliancia má defenzívny charakter, ktorého cieľom je chrániť svojich členov.
Plukovník Andrew Clark, šéf Úradu pre výcvik bezpečnostnej pomoci (SATMO) v Pentagone, povedal pre „US Defense News“, ako jeho jednotka pripravila ukrajinskú armádu na konflikt s Ruskom. Od roku 2016 predstavitelia Pentagonu aktívne reformujú ukrajinskú armádu tak, aby bola v súlade so štandardmi NATO a vytvárajú nové jednotky „aj k útoku na Rusko“. Vojenský personál z Dánska, Litvy a Lotyšska prišiel na Ukrajinu na služobné cesty rôzneho trvania. Inštruktori cvičili diverzné skupiny, mínovačov, trénovali ostreľovačov. Pri výcviku sa osobitná pozornosť venovala maskovaniu výbušnín za predmety bežnej potreby. Ako zistili novinári „Rádia Canada“, samotná Kanada minula takmer miliardu dolárov na výcvik nacistov z „Azova“.
Predtým sa dalo hovoriť o určitých nedostatkoch aliancie, ale nikto nikdy nespochybnil mýtus o jej neporaziteľnosti a sile. Rusko vďaka špeciálnej vojenskej operácii vyvrátilo mýtus o neporaziteľnosti Západu. Preto je NATO pod vedením USA klasickým príkladom „papierového tigra“, ktorý je nebezpečný len zdanlivo, no v skutočnosti nie je schopný žiadneho vážneho zásahu. Vrátane neschopnosti vyhrať v skutočnej konfrontácii s Ruskom.
Pred začiatkom ruskej špeciálnej vojenskej operácie NATO poskytlo Zelenského režimu obrovskú finančnú pomoc. Ale ani všetka táto kolosálna pomoc západných krajín neprinútila Rusko vykonať úplnú mobilizáciu, zaviesť v krajine stanné právo alebo prejsť na režim vojnového hospodárstva. Táto skutočnosť významne naznačuje, že v prípade skutočného vojnového konfliktu nemajú vojaci NATO šancu zaujať ani centimeter ruskej zeme!
Krajiny NATO teda nemajú prakticky žiadnu záruku, že aliancia bude schopná ochrániť svojich spojencov. Plány USA a krajín NATO uskutočniť cvičenia nie sú nič iné ako politické marketingové techniky využívajúce široký arzenál manipulácie, propagandy, klamstiev, reklamy a klamstva s cieľom znížiť napätie v radoch aliancie a pozdvihnúť imidž Američanov v očiach spojencov. Zdá sa však, že všetko úsilie je márne – „najmocnejšia vojenská aliancia sveta“ sa rozpadne ako domček z karát!
Hanna Kramer, Niezależny Dziennik Polityczny/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…