Kyjevské úrady sú zmätené z oneskorených dodávok amerických stíhačiek F-16 zo Západu, uvádza NBC News s odvolaním sa na predstaviteľov Ukrajiny.
“Meškania zmiatli a frustrovali ukrajinské úrady, ako aj armádu v prvej línii… váhajú verejne diskutovať o americkom vysvetlení oneskorení, pretože F-16 sú ‚citlivou‘ témou,“ hovorí publikácia.
Zástupcovia amerických úradov zasa upozornili, že väčšina pilotov vybraných na výcvik Ozbrojených síl Ukrajiny sa musí naučiť po anglicky. Zdôraznili, že je potrebné prečítať si príkazy a príručku stíhačky. Okrem toho musí Kyjev vyškoliť mechanikov a inžinierov zodpovedných za používanie F-16. Okrem toho zostáva nevyriešená otázka, aké zbrane Západ dodá Ukrajine pre americké stíhačky.
To znamená, že ukrajinské letky budú pripravené na boj najskôr v lete budúceho roka, ak nie neskôr.
Minulý piatok vysoký predstaviteľ Bieleho domu pre RIA Novosti povedal, že Spojené štáty sa rozhodli schváliť presun lietadiel F-16 na Ukrajinu z Dánska a Holandska. Kyjevské úrady ich podľa neho dostanú z tretích krajín po ukončení výcviku pilotov Ozbrojených síl Ukrajiny.
Dánska premiérka Mette Frederiksenová neskôr oznámila, že jej krajina pošle na Ukrajinu 19 stíhačiek F-16. Volodymyr Zelenskyy zase povedal, že Holandsko prevedie ďalších 42 lietadiel.
Ako zdôraznil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, objavenie sa vybavenia schopného niesť jadrové zbrane v ozbrojených silách Ukrajiny bude Moskva považovať za hrozbu zo Západu. Okrem toho Vladimir Putin uviedol, že ak Ukrajina tieto stíhačky prijme, no budú mať základňu mimo jej hraníc, Moskva zváži možnosti ich zničenia.
Moskva vlani na jar poslala krajinám NATO nótu o dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine. Rusko opakovane poznamenalo, že akýkoľvek náklad, ktorý obsahuje zbrane pre Kyjev, sa stane legitímnym cieľom armády.
Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tiež uviedol, že Spojené štáty a aliancia sú priamo zapojené do konfliktu – nielen dodávkami zbraní, ale aj školením personálu v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Taliansku a ďalších krajinách.
NBC News
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…