Krátky príbeh o tom, ako Igor Matovič a Richard Sulík za prizerania sa svojich kolegov dokázali v krátkom čase premeniť operáciu Spoločná zodpovednosť na donebavolajúcu nezodpovednosť.
V rozprávke o Patovi a Matovi sa dvaja chlapíci snažia spoločne niečo vytvoriť, ale dopadá to podľa ich schopností – všelijako. Čo im však nemožno uprieť, je dobrá vôľa. Ako by to dopadlo, keby si robili schválnosti? Zrejme tak, ako slovenské celoplošné testovanie.
Na začiatku mohol byť premiérov dobrý úmysel. A túžba urobiť niečo veľkolepé. Snaha vyžehliť preflákané leto, keď sa boj proti koronavírus dostal na druhú koľaj. Nakoniec to dopadlo fiaskom.
Premiér Igor Matovič má v krvi bombastické nápady. Začínal víziou „blackoutu“, ktorá by úplne zastavila Slovensko a vírus by podľa neho zmizol. To mu ešte vyhovorili. Svoj nápad celoplošného testovania podľa vzoru čínskych veľkomiest však neskôr presadil a víťazoslávne ho nazval atómovou zbraňou proti koronavírusu. Ignoroval rady odborníkov, nepochopil posolstvo, ktoré sa mu snažili doručiť, ponižoval politických kolegov. Mal predsa svoj atómový kufrík. Potom sa však zasekol. Kľúče od neho mu zobral Richard Sulík.
Takmer dva mesiace sme tu mali koronavírusové bezvládie, lemované verejným obstarávaním testov, ktoré nemohlo dobre dopadnúť. Ani nedopadlo.
Prichádza najtemnejšia časť príbehu, tu nenájdeme kladných hrdinov. Aby Sulíka ešte viac ponížil, Matovič na neho preniesol povinnosť zohnať testy na ďalšie veľkolepé testovanie, ktoré by v troch kolách vyčistilo Slovensko od vírusu tak, aby „sme mali normálne Vianoce“. A možno čakal na chybičku, ktorú Sulík urobí. Chybičky však začalo produkovať ministerstvo zdravotníctva jeho spolustraníka Mareka Krajčího, takže umožnilo Sulíkovi naťahovať čas a plošné testovanie odsúvať do nedohľadna. Ak chcete niečo odsabotovať, často stačí bazírovať na detailoch, postupovať puntičkársky podľa predpisov a namiesto hľadania riešenia hrať mŕtveho chrobáka.
Medzitým sa koronavírusové čísla dostali do vývrtky a s nimi aj nemocnice a zdravotníci, a žiaľ, rýchlo rástli aj počty mŕtvych. Opatrenia, ktoré sa poritom robili, boli nedostatočné, chaotické. Takmer dva mesiace sme tu mali koronavírusové bezvládie, lemované verejným obstarávaním testov, ktoré nemohlo dobre dopadnúť. Ani nedopadlo. Odpískalo ho samotné Sulíkove ministerstvo hospodárstva. Prešlo na priame rokovacie konanie – po týždňoch uviaznutia na mŕtvom bode totiž prišlo s objavom, že „v súvislosti s pandémiou a znižovaním počtu zasiahnutého obyvateľstva sa pri geometrickom raste nakazených ráta každý deň, ktorý je možné použiť na testovanie (či už plošné alebo regionálne, prípadne inak miestne indikované)“. Už len čerešničkou na torte je, že dodávateľom miliónov testov sa opäť stala trnavská firmička, ktorá už pri dodávke na celoplošné testovanie vzbudzovala otázniky.
Zopakujme si to. Ráta sa každý deň. Takmer dva mesiace, keď jeden nerobil takmer nič, druhý takmer nič a ich koaliční partneri už vôbec nič.
Prezidentka Zuzana Čaputová v novoročnom príhovore povedala, že potrebujeme obrátiť pozornosť od toho „kto za to môže“ k tomu, „čo s tým vieme urobiť“. Pre Igora Matoviča bolo jasné, kto za to môže. Obvinil Richarda Sulíka z toho, že na Slovensku sú tisíce mŕtvych a vznikne miliardová škoda. To už bolo veľa aj na prezidentku, ktorá tieto slová počas víkendu nazvala mrazivými a uviedla, že si to vyžaduje buď sebareflexiu alebo ich dementovanie a následné vysvetlenie. Takéto vyhlásenia podľa nej len zvyšujú hnev v spoločnosti a nálada je „na bode mrazu“. Problém je, že ten, komu sú jej slová určené, nie je na príjme – nepočuje, nevníma.
Matovič sa už v novembri sa pýtal, či bude Sulík kopať hroby. Keď si zhodnotíme, čo kto robil a nerobil, môže si pripraviť štyri lopaty. Pre každého šéfa zo strán koalície.
Zachrániť situáciu má ďalšie plošné testovanie, po novom sa volá skríning. V čase, keď už pre lockdown čísla aj tak stagnujú alebo klesajú. Po novom má byť kontinuálne – ľudovo povedané furt. Po novom sa nezopakuje všade tam, kde treba, ale len v polovici okresov. Po novom sa ľudia môžu testovať viac ako týždeň, nielen počas víkendu. A po starom skolabovali tesne po ohlásení skríningu stránky, kde sa na test dalo objednať a po starom sa ľudia budú musieť postaviť do radov. Po starom bude aj dobrovoľne povinné.
Testovanie má byť zbraň, ktorá dá vírusu šach. Očkovanie mu má dať mat. Ak však zostane patová situácia, ktorá tu doposiaľ vládla, dáme ten mat len sami sebe. Preto je tu jediná rada – (za)chráň sa, kto môžeš. Pretože ak budete hľadať pomocnú ruku u Mata a Pata, môže sa stať, že žiadnu nenájdete.
autor: Ivan Piovarči
zdroj: pravda
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…