Na základe tohto návrhu bude na zvážení policajta, či obhajcu prizve alebo neprizve na úkon trestného konania, kritizuje predseda Slovenskej advokátskej komory.
Návrh na zavedenie procesného postavenia podozrivého v rámci novely Trestného poriadku prináša vážne obavy z narušenia práva na obhajobu.
Pre TASR to uviedol predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Martin Puchalla. Aby sa mohol podozrivý účinne brániť, musí podľa šéfa komory minimálne vedieť, čo sa mu kladie za vinu.
Na základe tohto návrhu bude na zvážení policajta, či obhajcu prizve alebo neprizve na úkon trestného konania. Napríklad na výsluch, ktorý potom v procese dokazovania bude použiteľný už aj v konaní pred súdom
kritizuje Puchalla. Zoslabuje to podľa neho „rovnosť zbraní“ medzi právomocami orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) a právami podozrivého.
„Ak je obvinený alebo podozrivý vypočúvaný v prípravnom konaní a jeho výpoveď je použiteľná pred súdom, za tejto situácie je namieste, aby mal už pri tejto výpovedi náležitú obhajobu,“ vyhlásil. Ak podozrivý nevie, čo je obsahom spisu, nedokáže sa podľa Puchallu efektívne brániť voči dôkazom, ktoré vyprodukovali OČTK.
„Sme za efektivitu prípravného konania, odstránenie dvojkoľajnosti, ale toto celé nesmie narušiť základné právo obvineného na obhajobu,“ zdôraznil. V súvislosti so zefektívnením prípravného konania navrhuje preniesť gro dokazovania na konanie pred súdom. „Prípravné konanie nech sa obmedzí na neodkladné, neopakovateľné úkony, ktoré nebude možné v konaní pred súdom zopakovať,“ podotkol.
Rezort spravodlivosti v legislatívnom návrhu spresnil, že podozrivý „má právo zvoliť si obhajcu a žiadať, aby bol vypočúvaný za jeho účasti. Má právo zvoliť si obhajcu a s ním sa radiť aj počas úkonov vykonávaných orgánom činným v trestnom konaní“.
Spolu s procesným postavením podozrivého má vzniknúť nová forma tzv. zrýchleného vyšetrovania, „ktoré bude možné vykonať v časovo ohraničenej lehote v skutkovo nenáročných veciach bez obvinenia osoby“.
Návrh novely Trestného poriadku predložila za rezort spravodlivosti v septembri opätovne do medzirezortného pripomienkového konania vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Jej nástupca Viliam Karas považuje reformu trestných kódexov za jednu z priorít. Cieľom je podľa ministerstva okrem iného aj odformalizovanie a tým zrýchlenie prípravného konania.
skspravy
Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie…
V relácii V politike boli hosťami podpredseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko a…
„Takže tu nejde o to, či povoliť alebo nepovoliť ukrajinskému režimu zasiahnuť Rusko týmito zbraňami,…
Hlavná poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) si v nedeľu (24. 11.) vybrala historika…
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…