NATO zničilo všetky formy spolupráce s Ruskom, vrátane spolupráce s Afganistanom. Cenu za túto geopolitickú hru zaplatili Afganci, povedal námestník ruského ministra zahraničia Alexander Gruska
„Áno, aliancia zničila všetky formáty spolupráce vrátane spolupráce v Afganistane. Cenu za túto geopolitickú hru, ktorá nemá nič spoločné s bezpečnostnými záujmami, nakoniec zaplatili Afganci,“ povedal Gruska v rozhovore pre denník Kommersant.
Koniec histórie NATO v Afganistane, ktorý urobil hrubú čiaru za érou veľkých aliančných operácií, môže v dlhodobom horizonte viesť k tomu, že „ruská hrozba“ bude v rámci NATO ešte viac rozdúchavaná, myslí si Gruska.
Podľa Gruska sú dejiny NATO dejinami hľadania dôkazov vlastnej dôležitosti. Dodal, že potom, čo ZSSR vystúpil zo studenej vojny a Varšavská zmluva prestala existovať, sa aliancia „ocitla ako ryba na suchu“ a aby sa neocitla na okraji dejín a vytvorila práve takú relevanciu, aká by sa mohla prezentovať verejnej mienke, bola vymyslená „politika otvorených dverí“, čím boli porušené sľuby, ktoré západní predstavitelia dali Michailovi Gorbačovovi.
„Na pozadí katastrofálnych dôsledkov týchto operácií však vzniklo ďalšie sémantické vákuum, ktoré sa rozhodli zaplniť návratom k pôvodu. Koncept ,hrozby z východu‘ bol otrasený od prachu. Štátny prevrat na Ukrajine a následné udalosti, ktoré nemali a nemohli mať vplyv na základné záujmy aliancie, boli využité ako ideologické ospravedlnenie návratu k pôvodnému účelu z roku 1949,“ uviedol.
Spomeňme, že vysoko postavený predstaviteľ teroristického hnutia Taliban navštívil v sobotu ruské veľvyslanectvo a požiadal, aby prostredníctvom ruských diplomatov bolo vodcom domobrany v Pandžšírskej rokline oznámené, že Talibanci chcú s nimi uzavrieť politickú dohodu,povedal ruský veľvyslanec v Kábule Dmitrij Žirnov.
Žirnov pripomenul, že do Pandžšíru prišiel z Kábulu prvý viceprezident Amrullah Sálih, ktorý sa vyhlásil za prezidenta po tom, čo prezident Ašraf Ghana utiekol z krajiny, a je tam tiež syn bývalého poľného veliteľa mudžahedínov Ahmad Masud, pričom sa tam snaží „dať dohromady národnú obranu“.
Situácia v Afganistane sa zvlášť vyhrotila v posledných týždňoch, keď bojovníci hnutia Taliban podnikli rýchly útok po celej krajine a obsadili všetky hraničné priechody. 15. augusta vstúpili do Kábulu a získali kontrolu nad prezidentským palácom. Afganský prezident Ašraf Ghany opustil krajinu, aby podľa jeho slov „odvrátil masaker.“ V noci na 16. augusta vyhlásil hovorca politickej kancelárie Talibanu Muhammed Naim, že vojna v Afganistane skončila a že forma vlády bude objasnená v najbližšej dobe.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…