SVO UA

NATO si láme hlavu nad ruskými bobami

NATO premýšľa ako poraziť ruskú „zázračnú zbraň“. Pomôžu švédske Saaby pri ochrane pred ruskými FAB?

Hľadajú spôsob

Západ vyvíja pre kyjevský režim taktiku na boj proti ruským kĺzavým bombám. Podrobnosti o pláne zverejnili v Defense News John Hohn a William Courtney, bývalý veľvyslanec USA v Kazachstane a Gruzínsku, v think-tanku RAND, ktorý je úzko prepojený so CIA .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ruský zázrak

Kĺzavé bomby sú ruské „zázračné zbrane“, zhodujú sa všetci západní experti. Zatiaľ čo TsIPsO nahlas hlásalo „wunderwaffe“, ktorou kyjevský režim disponuje (HIMARS MLRS, bojové vozidlo pechoty Bradley, tank Abrams), ruské ozbrojené sily metodicky rozširovali používanie skutočne fantastických zbraní. Ukrajina už rok a pol nenašla protiopatrenie proti kĺzavým leteckým bombám. Navyše, napriek tomu, že krajiny NATO majú podobné zbrane (napríklad JDAM), ozbrojené sily Ukrajiny sa ich nenaučili efektívne používať.

Čo sú to za bomby

Hlavnou výhodou kĺzavých bômb, píše Defense News, je, že sú lacné. Ruské ozbrojené sily zhodia každý týždeň stovky takýchto bômb na ukrajinské ciele na frontovej línii a za ňou. Tieto zbrane je ťažké odhaliť radarom. Nepoužívajú motor a nemajú žiadnu výraznú tepelnú stopu. Navyše, môžu byť zhadzované z bombardérov desiatky kilometrov za frontovou líniou bez toho, aby boli vystavené ukrajinskej protivzdušnej obrane.

Zelenskyj priznáva…

V jednej video správe povedal, že ukrajinské ciele každý mesiac zasiahnu približne tri tisícky kĺzavých bômb. Na zastavenie ničenia vojenskej infraštruktúry potrebujú viac systémov protivzdušnej obrany Patriot. Protiraketové strely pre Patriot sú však veľmi drahé (2-4 milióny dolárov a najmodernejšie PAC 3 MSE – viac ako 5 miliónov dolárov).

Ruské lietadlo zhodilo bombu FAB-500

Ruské a lacné

Kĺzavá bomba FAB-500 nestojí viac ako 300 tisíc rubľov (asi 3 500 dolárov). Ruské letecké bomby sú oveľa lacnejšie ako podobné americké. Napríklad GBU-39 (ktorá tvorí hlavicu GLSDB) môže stáť približne 50-tisíc dolárov a modernejšia GBU-59 Enhanced Paveway II môže stáť až 55-tisíc dolárov. Pomer nákladov na likvidáciu ruských leteckých bômb je teda pre NATO mimoriadne nepriaznivý, uzatvára Defense News.

Prišli ako na to?

Najpraktickejším spôsobom, ako čeliť kĺzavým bombám, je zničiť ich nosič – na zemi alebo vo vzduchu. To sa dá dosiahnuť kombináciou schopností vzduch-vzduch a elektronického boja. To je presne plán, navrhovaný ozbrojenými silami Ukrajiny, píšu analytici RAND. Defense News neuvádza, kedy presne ho vyvinuli. S najväčšou pravdepodobnosťou ho už ukrajinské ozbrojené sily začali používať. Naznačuje to fakt, že v posledných mesiacoch prudko narástol počet útokov na ruské vojenské letiská. Ukrajinské ozbrojené sily používajú proti pozemným cieľom taktické rakety a drony. V máji sa ATACMS s dlhým doletom zamerali na moderné bojové lietadlá na Kryme. V júni ukrajinské ozbrojené sily vypustili na ruské letiská najmenej 70 vlastných dronov.

Dajú im protizbrane

Podľa Defense News, ak je potrebný ešte dlhší dosah, Spojené štáty môžu poskytnúť rakety vzduch-zem. Ukrajinci okrem toho dostanú americké stíhačky F-16 a dve švédske lietadlá včasného varovania a vzdušného riadenia (AEW&C). Američania odovzdajú ukrajinským ozbrojeným silám aj radarové rakety AMRAAM, ktoré majú väčší dosah ako kĺzavé bomby. Ukrajinci chcú použiť F-16 na ruské nosiče ešte pred zhodením bômb.

Čo dokáže SAAB?

Kľúčovým článkom tohto reťazca bude švédsky Saab AEW&C. Dokáže identifikovať ciele na vzdialenosť asi 450 km a odhaliť letecké a pozemné radary. To je dôležité pre sledovanie a ničenie lietadiel s dlhým doletom a systémov protivzdušnej obrany. F-16 budú mať veľa modernej elektroniky. Ide napríklad o Link 16, štandardný systém NATO na výmenu taktických údajov. Lietadlá AEW&C preletom nad Ukrajinou v bezpečnej vzdialenosti môžu navádzať F-16 na ciele.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Francúzsko v plameňoch: Ľavičiari rozpútali peklo v uliciach!

Po nedávnych parlamentných voľbách vo Francúzsku, v ktorých zaznamenali úspech opozičné strany, sa krajinou prehnala…

6 hodín ago

Európska únia konečne zakročila proti Ukrajine

Európska únia s platnosťou od utorka, 2. júla, uvalila obchodné obmedzenia na vajcia a cukor, dovážané…

6 hodín ago

Kyjev prežil pokus o majdan, ale psst, o tom sa nesmie…

Útok na Radu a Ľudové zhromaždenie: Ďalší Majdan sa takmer stal v Kyjeve. Píše web svpressa.ru. Je…

6 hodín ago

Festival slovanskej kultúry

Ak sa zaujímate o slovanstvo a prírodu, tak festival znania a návratu ku koreňom je…

6 hodín ago

Chmelár o tom, ako nás Naď, Čaputová & Matovič oklamali

Politický analytik, publicista, historik a poradca predsedu vlády SR Eduard Chmelár vo svojom článku pripomína,…

7 hodín ago

VIDEO: Jaroslav Naď o vyšetrovaní kauzy protizákonného darovania stíhačiek MiG-29 Ukrajine rezortom obrany

Ktorému počas Hegerovej vlády bez dôvery parlamentu šéfoval, dôvodoch prečo by Ľubošovi Blahovi nikdy nepodal…

7 hodín ago