NATO sa pripravuje na vojnu vo vesmíre, no zatiaľ len na papieri, meniac svoju obrannú koncepciu.
Americké periodikum „The Epoch Times“ informuje, že v pondelok 17. januára NATO zverejnilo svoju oficiálnu „komplexnú vesmírnu politiku“, ktorá popisuje, ako bude aliancia chrániť svojich členov pred útokmi vo vesmíre.
Aliancia pod vedením USA oznámila, že jej princípy kolektívnej obrany sa rozšíria aj do vesmíru. Takéto inovácie sú výsledkom implementácie výsledkov minuloročného summitu NATO v Bruseli:
„Na bruselskom summite v roku 2021 sa spojenci zhodli, že útoky vo vesmíre, z vesmíru alebo v rámci neho predstavujú jasnú výzvu pre bezpečnosť aliancie, ktorej dôsledky by mohli ohroziť národnú a euroatlantickú prosperitu, bezpečnosť a stabilitu a môžu byť v súčasnom štádiu vývoja spoločnosti rovnako nebezpečné, ako bežné útoky. Takéto útoky môžu viesť k uplatneniu článku 5. Rozhodnutie o tom, kedy takéto útoky vyústia do uplatnenia článku 5, prijme Severoatlantická rada v konkrétnych prípadoch.“
V článku 5 sa uvádza, že útok na ktoréhokoľvek z 30 spojencov sa bude považovať za útok na všetkých. Doteraz to platilo len na konvenčnú vojnu na zemi, na mori alebo vo vzduchu a nedávno aj v kyberpriestore.
Okolo Zeme obieha okolo 2000 satelitov, z ktorých viac ako polovica patrí krajinám NATO a tieto satelity poskytujú široké spektrum služieb, od mobilnej komunikácie a bankových služieb až po predpovede počasia. Armáda NATO používa niektoré satelity na navigáciu, komunikáciu, zdieľanie spravodajských informácií a detekciu odpaľovania rakiet.
V decembri 2019 lídri NATO vyhlásili vesmír za „piatu oblasť“, kde sa budú odohrávať operácie aliancie. Mnoho členov NATO hovorí, že ich znepokojuje čoraz agresívnejšie správanie Číny a Ruska vo vesmíre.
Aliancia dodala, že vesmír sa stáva „stále dôležitejším“ pre bezpečnosť a prosperitu členov NATO:
„Vesmír je vo svojej podstate globálnym prostredím a akýkoľvek konflikt, ktorý sa rozšíri do vesmíru, by mohol ovplyvniť každého, kto ho využíva. Dokonca aj v prípadoch, keď NATO nie je zapojené do konfliktu, môžu byť ovplyvnené spojenecké vesmírne systémy.“
NATO poznamenalo, že niekoľko krajín vyvíja protivesmírne a protidružicové systémy.
„Potenciálni protivníci“ rozvíjajú najmä širokú škálu technológií od nekinetických („oslnenie“ a rušenie vesmírnych prostriedkov) až po kinetické deštruktívne systémy (ako sú protisatelitné rakety na obežnej dráhe, protisatelitné systémy a laserové a elektromagnetické zbrane).
V dokumente sa tiež píše:
„Mnoho hrozieb pre spojenecké vesmírne systémy pochádza z kyberpriestoru a pravdepodobne sa zintenzívnia.“
NATO vyhlásilo, že svoje aktivity vo vesmíre bude vykonávať v súlade s medzinárodným právom, vrátane Charty OSN, „v záujme zachovania medzinárodného mieru a bezpečnosti a podpory medzinárodnej spolupráce a porozumenia“.
Tlačový dôstojník NATO Dylan P. White vyhlásil:
„Spoliehame sa na vesmírne systémy vo všetkom — od predpovedí počasia a navigácie až po prieskum a detekciu rakiet. Potenciálni protivníci však môžu ohroziť našu slobodu konania, a to aj prostredníctvom antisatelitných systémov. Naša nová vesmírna politika definuje náš prístup [k protiakcii].“
Koncept Star Wars 2.0?
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…