Európa

NATO rozširuje svoje spravodajské kapacity vo východnej Európe

Pribúdajú dôkazy o tom, že NATO rozširuje svoje spravodajské kapacity vo východnej Európe. Na tieto účely aliancia presúva konkrétne lietadlá do Rumunska a Poľska. O akých typoch techniky hovoríme, aké riziká predstavuje ich presun pre ruské ozbrojené sily a ako by na to mohla reagovať Moskva?

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok oznámil, že aliancia vytvorí virtuálnu sieť, ktorá bude spájať civilné a vojenské satelitné údaje na spravodajské účely.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„To spojencom umožní rozšíriť výmenu vesmírnych údajov s veliteľskou štruktúrou NATO a prispeje to aj k lepšej navigácii, komunikácii a včasnému varovaniu pred odpálením rakiet,“ citovala Stoltenberga tlačová služba NATO.

Toto vyhlásenie sa zhodovalo s ďalším dôležitým momentom v oblasti leteckého prieskumu. V týchto dňoch poľský minister obrany Mariusz Blaszczak informoval o dodávke zo Spojených štátov na dlhodobý prenájom amerických prieskumných bezpilotných lietadiel MQ-9A „Reaper“. Toto rozhodnutie má byť spôsobené „operačnou nevyhnutnosťou“ prieskumu na východnej hranici Poľska.

Všimnime si, že MQ-9A „Reaper“ je modulárny prieskumný a úderný bezpilotný lietajúci prostriedok (UAV) vyvinutý spoločnosťou „General Atomics“. Letový dosah zariadenia je až 8500 km, je vybavený vysoko citlivými kamerami, ktoré dokážu prenášať obraz na zem v reálnom čase. Okrem toho už skôr americké letectvo ponúklo dodanie MQ-9 „Reaper“ Kyjevu, avšak Pentagon konečné rozhodnutie o jeho dodávke neprijal, informovali o tom už noviny „Politico“.

Okrem toho sa asi pred mesiacom objavila správa o presune lietadiel včasnej výstrahy AWACS do Rumunska, ktoré môžu vykonávať prieskum hlboko v Rusku na stovky kilometrov. Sergej Denisencev, odborník z „Centra pre analýzu stratégií a technológií“ v rozhovore pre portál „Vzgľjad“ poznamenal, že „tieto lietadlá dokážu sledovať štarty ruských rakiet, ako aj sledovať štarty nášho letectva“.

NATO tak systematicky rozširuje svoje spravodajské kapacity v blízkosti ruských hraníc. Zároveň, ak predtým aliancia pomocou UAV a iných prieskumných prostriedkov aktívne monitorovala situáciu v severnom čiernomorskom regióne, teraz sa úsilie sústreďuje pozdĺž celej línie východného krídla NATO. Významnú úlohu v tejto veci zohrá aj MQ-9A „Reaper“. Ide o UAV operujúce v strednej nadmorskej výške s dlhým trvaním letu, upozorňuje expert Denis Fedutinov.

„Takéto drony sa môžu motať nad rôznami oblasťami viac ako jeden deň. Vykonávajú špecifický prieskum pomocou vysokokvalitného palubného viackanálového optoelektronického sledovacieho systému americkej spoločnosti „Raytheon“ alebo kanadského „Wescam“, ako aj radarov so syntetizovaným zariadením AN/APY-8 Lynx II,“ upozornil Fedutinov. „Zrejme sa tieto UAV presúvajú do Poľska v prieskumnej verzii. Neklamme však sami seba – tieto systémy boli pôvodne vytvorené nielen ako prieskumné, ale aj ako útočné systémy. Sú schopné niesť značné zaťaženie, ktoré okrem protitankových riadených striel (ATGM) „Hellfire“ môže zahŕňať aj presne navádzané bomby ako GBU-12 a GBU-38. Pričom prechod na bojové misie prebieha pomerne rýchlo.“

Keď hovoríme o výzvach, ktorým Rusko čelí po presune takýchto bezpilotných lietadiel, Fedutinov poznamenáva, že „takéto zariadenia nie sú ťažkými cieľmi pre systémy protivzdušnej obrany“.

„Reapery sú pomerne veľké a viditeľné pre detekčné zariadenia. Okrem toho sú nízkorýchlostné a nemanévrovateľné. V bojovej situácii je nepravdepodobné, že budú žiť dlho. Avšak letom popri hraniciach poskytnú určitý príspevok k doplneniu a aktualizácii údajov o vzdušnom prieskume NATO. Pokiaľ ide o bojové použitie, možno na ne delegovať tie najrizikovejšie úlohy, pri ktorých sú šance na stratu pilotov neprijateľne vysoké,“ pripúšťa expert.

„Skutočnosť, že Poľsko dostáva nové bezpilotné lietadlá, naznačuje rozšírenie oblasti spravodajských aktivít a záujem USA o naše západné hranice. Okrem toho sa týmto spôsobom pokúsia poskytnúť dodatočnú pomoc Ozbrojeným silám Ukrajiny pri organizovaní možnej protiofenzívy,“ tvrdí bývalý šéf špeciálnych protilietadlových raketových síl, plukovník v zálohe Sergej Chatylev. „Samozrejme, že nepriateľ potrebuje rozviedku, aby mohol lepšie sledovať pohyb a stave našich jednotiek v reálnom čase. Pomáha im to tiež poznať náš manévrovací priestor. A keďže sa na území Poľska objavujú ďalšie sily a prostriedky na spravodajskú činnosť, znamená to, že Spojené štáty proti nám niečo pripravujú. Okrem akcií na Ukrajine môžu tieto drony ohroziť Kaliningrad a naše zoskupenie v Bielorusku. Celkovo nepriateľ vie, aké typy komplexov máme v týchto regiónoch. Priznávam však, že na získanie podrobnejších informácií by potrebovali najmodernejšie prostriedky. Pokiaľ ide o našu reakciu na západné spravodajské služby, môžeme a musíme pôsobiť v rámci jasného cyklu protiopatrení. Patrí medzi ne čoraz starostlivejšie dodržiavanie maskovania, ako aj vykonávanie rôznych akcií v rámci elektronického boja a radarového krytia.“

AUTOR: Daria Volkova

ZDROJ

Překlad: N.F.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete

Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…

49 minút ago

Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?

Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…

52 minút ago

Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu

Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…

1 hodinu ago

Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine

Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…

1 hodinu ago

Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb

Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…

1 hodinu ago

Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť

Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…

1 hodinu ago