Mám na mysli dohodu o nerozširovaní NATO na Východ, ktorá bola súčasťou dohôd v súvislosti so zjednotením Nemecka z roku 1990.
Autor prvej časti: Hannes Adomeit“Porušenie sľubu – Breach of Promise” zo strany Západu
Sotva existuje iná téma, ktorá by vniesla také napätie do vzťahv medzi Ruskom a Západom, ako rozširovanie NATO smerom na Východ. Tento krok Atlantickej Aliancie hrá cenzrálnu úlohu v pohľade Kremľa. Rozširovanie NATO na Východ je považované za ústredný prvok celkovej stratégie postupného ovládnutia, namiereného na oslabenie a ponižovanie Ruska. Vojenské prostriedky pozostávajú podľa všetkého z vytvárania vojenských základní v bezprostrednom okolí Ruska a v posúvaní síl NATO stále bližšie k jeho hraniciam. To čo hovorí Kremeľ má silný morálny rozmer. Západ je obvinený z porušenia pevných záruk, záväzkov a ubezpečení, daných Európskymi a Americkými politickými vodcami a NATO v čase vyjednávaní ohľadne zjednotenia Nemecka v roku 1990 a v nasledujúcom roku, že NATO sa nebude rozširovať na Východ ďalej ako je územie niekdajšieho Východného Nemecka, ak Moskva bude súhlasiť s členstvom zjednoteného Nemecka v NATO.
Mnoho rokov, Sovietsky Prezident a Vedúci Tajomník Komunistickej Strany ZSSR Michail Gorbačov, prispieval k udržovaniu tejto historky. Napríklad, v interview pre Nemecký Bild v Apríli 2009, vyhlásil, že “Federálny Kancelár Helmut Kohl, U.S. Predseda vlády James Baker a ďalší, ma uistili, že NATO sa nepohne ani o centimeter na Východ. Američania sa ale nedržali toho uistenia, a Nemcom to bolo jedno. Možno si dokonca šúchali ruky v zlomyseľnosti ako dobre obabrali tých Rusov. ”
Ake nakoniec, Gorbačov potvrdil historickú pravdu. V Októbri 2014, v interview s Ruským denníkom Kommersant , vyhlásil jednozunačne, že “Tá téma ‘NATO rozšírenia’ bikdy nebola diskutovaná; nebola počas tých rokov vytiahnutá [1989-1990]. Hovorím to s plnou zodpovednosťou. Ani jedna Východoeurópska krajina túto tému nevytiahla, ani dokonca po tom, ako Varšavská Zmluva prestala existovať v roku 1991. Západné hlavy štátov a vlády tiež, to nevytiahli.”
Kremeľ sa tvrdohlavo držal pôvodného postoja Gorbačova. Napríklad, na 43tej Bezpečnostnej konferencii v Mníchove vo Februári 2007, Vladimír Putin, v jeho vtedajšej pozícii ako predseda vlády, sa opýtal: “Čo sa stalo so zárukami, ktoré nám dali naši Západní partneri po [sic] rozpustení Varšavskej Zmluvy? Kde sú tie vyhlásenia dnes? Nikto si ich už ani nepamätá. Ale ja si dovolím pripomenúť týmto poslucháčom čo bolo povedané. Rád by som citoval prejav Generálneho Tajomníka NATO pána Woernera v Bruseli dňa 17. Mája 1990. Povedal vtedy, že “tá skutočnosť, že sme pripravení neumiestniť žiadnu NATO armádu mimo územia Nemecka, dáva Sovietskemu Zväzu pevnú záruku bezpečnosti”. Kde sú tieto záruky?”
Komentár: Neočakávaný(?) zvrat
Našiel som nasledovnú špekuláciu: Vraj existuje vzťah medzi Západným záväzkom nerozšíriť NATO na Východ za územie zjednoteného Nemecka, a súhlasom Gorbačova, aby to zjednotené Nemecko zostalo v NATO (vstúpilo tam pôvodne len to Západné). Tým sa vlastne dostala do NATO časť Nemecka, ktorá bola pôvodne vo Východnom bloku. Vyzerá to ako trápny pokus ospravedlniť ten podvod Západu, ktorý postupne vtiahol do NATO ďalšie štáty tak, aby sa dostalo celkom blízko k hranici Ruska.
No a na koniec už oddeľovala NATO od Ruska len Ukrajina, pričom aktivta NATO nekončila, a významne spracovávali hlavných štátnikov Ukrajiny, používajúc zrejme bežné frázy o spolunažívaní, demokracii, práva Ukrajiny na sebaurčenie, a ostatné kecy ktorými zakrývajú vťahovanie krajín do svojej sféry vplyvu. V USA sa takým veciam venujú všelijakí „profesori“ a NGO – mimovládky. Ktoré sa zaoberajú nie vládou vlastnou, ako sa vlastne u NGO predpokladá, ale – predstavte si – vládou napríklad Ukrajiny. NATO by síce určite viedlo plno rečí o tom, ako „po vstupe Ukrajiny tam žiadne zbrane nebudú rozmiestnené“. O nejaké dva mesiace by už „Ukrajina mala plné právo zabezpečiť svoju bezpečnosť ako uzná za vhodné“. Takže, ak Rusi nechceli mať zbrane NATO tesne za hranicami, neostalo im nič iné ako Ukrajinu obsadiť. Ako hovoria Česi, známe své lidi.
Ivan Hečko
Slovanské Noviny
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…