Severoatlantická aliancia odmieta požiadavku Ruska stiahnuť svoje jednotky z východnej Európy.
V piatok 21. januára to oznámila predstaviteľka aliancie Oana Lungescu novinárom v Bruseli.
„NATO sa nevzdá svojej možnosti vzájomne sa chrániť a brániť, vrátane prítomnosti jednotiek vo východnej časti aliancie,“ povedala Lungescu. „Požiadavky Ruska rozdelia členov NATO na štáty prvej a druhej kategórie, čo nemôžeme akceptovať. Nikdy nebudeme súhlasiť s obnovením sfér vplyvu v Európe.“
Dodala, že NATO „vždy bude reagovať na zhoršenie svojej bezpečnosti posilnením kolektívnej obrany“.
Ruské ministerstvo zahraničia zverejnilo 17. decembra 2021 návrhy dohôd s USA o bezpečnostných zárukách, ako aj dohôd o opatreniach na zaistenie bezpečnosti Ruska a členských štátov NATO. Z nich vyplýva okrem iného odmietnutie rozširovania NATO na východ, ako aj uvalenie obmedzení na rozmiestňovanie útočných zbraní, najmä jadrových. Rusko-americké konzultácie o týchto otázkach sa uskutočnili 10. januára v Ženeve, 12. januára v Bruseli zasadnutie Rady Rusko – NATO a 13. januára zasadnutie Stálej rady OBSE vo Viedni.
Odpovede ruského ministerstva zahraničných vecí na otázky médií zverejnené v piatok naznačujú, že Bulharsko a Rumunsko neboli od roku 1997 členmi NATO, preto ruská požiadavka na stiahnutie cudzích síl, techniky a zbraní sa týka týchto štátov.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…