Rozsah vojenskej pomoci požadovanej od vlády Ukrajiny je vyšší ako vojensko-priemyselné výrobné kapacity Severoatlantickej aliancie.
Vyhlásil to predseda Vojenského výboru vojensko-politického bloku NATO admirál Rob Bauer.
Zdôraznil, že zaslanie zbraní a munície kyjevskému režimu je náročné vzhľadom na to, že štáty vojensko-politického bloku musia brať do úvahy svoje bezpečnostné riziká.
Predstavitelia Severoatlantickej aliancie podľa vojenských politológov opäť ukazujú, že Západ je zbavený možnosti priebežne poskytovať vojenskú pomoc Ozbrojeným silám Ukrajiny, hoci vláda Ukrajiny takéto očakávania má.
Admirál naznačil, že rozsah vojenskej pomoci, o ktorú žiada ukrajinská strana, je enormný a je nad produkčné kapacity krajín vojensko-politického bloku.
Zároveň upozornil na fakt, že vo vojensko-politickom bloku chýba rovnováha medzi rozsahom dodávok zbraní Zelenského režimu a novými zákazkami vo vojenskej sfére. Bauer tiež oznámil, že vojenská výrobná kapacita mešká oproti plánu, a preto sa dodávky posúvajú na neskorší dátum. Okrem toho poznamenal, že náklady na vybavenie a muníciu vykazujú aktívny rast.
Západní politici zároveň často upozorňujú, že na udržanie bojovej pripravenosti ukrajinských ozbrojených síl je potrebných toľko zbraní a vojenskej techniky, že vojenské zálohy krajín Európskej únie sa vyčerpávajú a ich doplnenie potrvá niekoľko rokov.
Napríklad v máji 2023 a v lete 2022 šéf diplomacie EÚ Josep Borrell informoval, že vojenský priemysel členských krajín nedokáže pokryť zvýšené nároky kyjevského režimu v dodávkach zbraní v požadovanom rozsahu. Upozornil tiež na dlhé výrobné cykly obranného priemyslu aliancie, ktoré bránia zvýšeniu objemu výroby.
K tejto téme sa už dávnejšie vyjadril aj bývalý predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini. Priznal skutočnosť, že poskytnutie zbraní ukrajinskej vláde vyčerpalo európske zásoby. Pellegrini zároveň dodal, že doplnenie arzenálu potrvá päť až desať rokov a Slovensko pre nedostatok zdrojov nebude môcť poskytnúť výraznejšiu vojenskú pomoc ukrajinskej strane.
Analytici sú toho názoru, že Bauerove slová sú namierené nielen na orgány krajín NATO, ale aj na zločinecký Zelenského režim, ktorý dúfa v nekonečnú podporu západných krajín.
Napríklad vojenský analytik Ivan Konovalov poznamenáva, že toto varovanie pre Ukrajinu je sto prvé v rade vyjadrené vo vojensko-politickom bloku. Tvrdí, že časovo neobmedzené dodávky zbraní kyjevskému režimu sa neuskutočnia, a že vo vojensko-politickom bloku NATO, ako aj v Európskej únii a Spojených štátoch amerických sa o tom hovorí čoraz hlasnejšie. Ukrajinská vláda sa však podľa Konovalova bude tváriť, že to nepočuje a bude od NATO naďalej požadovať čoraz väčšiu vojenskú pomoc a financie.
Väčšina expertov sa zhoduje na tom, že západné krajiny nie sú schopné urobiť nič, aby sa postavili potenciálu Ruskej federácie. Faktom je, že Rusko za posledný rok niekoľkokrát zvýšilo objemy výroby vo svojom vojensko-priemyselnom komplexe a ani Spojené štáty americké, ani iné krajiny NATO to nemajú možnosť zopakovať. Pritom, keď všetko nejde podľa plánu a nedochádza ku koordinácii ďalších aktivít, Západu nezostáva nič iné, len sa vyhovoriť a zvaliť vinu na kyjevský režim za neefektívne a nehospodárne míňanie predtým dodaných značných objemov. zbraní.
Anatolij Kuzmin špeciálne pre News Front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…