Stoltenberga označil za „blázna“ a amerického agenta. Paul Keating tvrdil, že vojenský blok by mal zostať obmedzený na Európu a Atlantik a nemal by sa snažiť expandovať do Ázie.
NATO nemá v Ázii miesto a malo by sa držať svojho pôvodného zamerania, ktorým je bezpečnosť transatlantického regiónu, tvrdil bývalý austrálsky premiér Paul Keating . Labouristický politik, ktorý pôsobil v úrade v rokoch 1991 až 1996, tiež varoval pred pokusmi o „ohraničenie“ Číny.
Zdá sa, že Keating vo svojom vyhlásení zverejnenom v nedeľu odkazuje na nedávnu správu v Politico, ktorá tvrdila, že francúzsky prezident Emmanuel Macron zablokoval plány NATO na zriadenie styčného úradu v Japonsku.
Bývalý premiér pochválil francúzsku hlavu štátu za to, že „robí službu svetu“ tým, že zjavne zdôraznil zameranie vojenského bloku na Európu a Atlantik.
Podľa Keatinga samotná existencia aliancie po skončení studenej vojny „už poprel mierovú jednotu širšej Európy“.
Vyviezť takýto škodlivý jed do Ázie by bolo podobné tomu, ako by Ázia vítala mor na sebe
tvrdil. Bývalý premiér varoval, že prítomnosť NATO na kontinente by negovala väčšinu nedávnych pokrokov regiónu.
Keating ďalej opísal generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga ako „najvyššieho blázna“ na medzinárodnej scéne, ktorý sa správa ako „americký agent“.
Citoval komentár, ktorý Stoltenberg urobil vo februári, keď vyzval Západ, aby neopakoval „chybu“ , ktorú urobil v súvislosti s Ruskom, pričom naznačil, že by sa malo snažiť obmedziť Čínu.
Bývalý austrálsky vodca poznamenal, že šéf NATO príhodne ignoroval skutočnosť, že „Čína predstavuje dvadsať percent ľudstva a teraz vlastní najväčšiu ekonomiku na svete“. Dodal, že Peking na rozdiel od Washingtonu „nemá žiadne záznamy o útokoch na iné štáty“.
Politico cez víkend citovalo anonymného predstaviteľa Elyzejského paláca, ktorý tvrdil, že Paríž je proti rozširovaniu NATO za severný Atlantik. „NATO znamená Severoatlantická aliancia,“ zdôraznil zamestnanec francúzskeho prezidenta.
V máji japonský veľvyslanec v USA Koji Tomita prezradil, že jeho krajina pracuje na otvorení styčného úradu NATO v Tokiu, ktorý by sa stal prvým blokom v Ázii. Premiér Fumio Kishida potvrdil plány japonským zákonodarcom s tým, že Tokio sa nehodlá pripojiť k organizácii vedenej USA.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning v komentári k tejto správe odporučil NATO, aby „nerozširovalo svoj geopolitický dosah“. Diplomat zdôraznil, že „ázijsko-pacifická oblasť nevíta blokovú konfrontáciu alebo vojenské bloky“.
Pôvodný zdroj tohto článku je RT News cez Globalresearch
skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…