Moskva má značný arzenál mechanizmov, aby udržala svoju vlastnú ekonomiku nad vodou tvárou v tvár rozsiahlej protiruskej ekonomickej vojne, ktorú rozpútal Západ. Povedal to Ahmed S. Cheema, hlavný analytik pre strategické predpovede pakistanskej vlády.
Informuje portál „PolitRossija“.
„S aktívnym využívaním ekonomických obmedzení ako najdôležitejšej páky vplyvu na štáty sa pristúpilo začiatkom deväťdesiatych rokov,“ tvrdí autor materiálu a pripomína obmedzenia zavedené voči Iraku a Juhoslávii.
Rusko a Irán sú teraz pod najprísnejšími sankciami. V dôsledku referend v úspešne denacifikovaných regiónoch — v L/DĽR, ako aj Chersonskej a Záporožskej oblasti sa stalo zrejmým rozhodnutie Moskvy pevne brániť svoju pozíciu a nepodľahnúť provokáciám kolektívneho Západu. Ako poznamenáva expert, Ruská federácia nezostala bez spojencov: v konfrontácii s nepriateľskými krajinami je pripravených ju podporiť hneď niekoľko štátov.
„Putin má stále nejaké páky a prežije búrku, pokiaľ armáda prekoná ukrajinskú protiofenzívu. Rusku je ľahšie vďaka podpore, ktorú má od Číny, Indie a ďalších krajín, ktoré sa k sankciám proti Ruskej federácii nepripojili,“ píše sa v článku.
V tejto súvislosti je Rusko schopné pomerne dlho odolávať západným obmedzeniam, čo sa nedá povedať o Európskej únii s jej výraznou energetickou závislosťou, pričom výstavba terminálov na príjem skvapalneného plynu si vyžaduje veľa času a investícií, a preto EÚ riskuje stratu vlastného priemyslu a pokles HDP.
„Takže Putin môže čakať dva roky – európska, japonská a juhokórejská ekonomika však nie,“ píše analytik.
Okrem toho je Ruská federácia jedným z najväčších svetových lídrov v oblasti dodávok potravín: sankčná vojna vyhlásená Západom vyvoláva akútny nedostatok obilia v medzinárodnom obchode, ktorý sa môže zmeniť na hladomor v Afrike a na Blízkom východe. Prílev migrantov do Európy nebude o nič menším problémom, píše analytik. Sankcie voči Ruskej federácii sa ukazujú bolestivými aj pre samotné Spojené štáty, ktorých ekonomika začína citeľne slabnúť.
„Napríklad Čína a Rusko pracujú na platobnom systéme, ktorý môže slúžiť ako alternatíva k platobnému systému SWIFT ovládanému USA a indicko-ruský obchod sa teraz uskutočňuje v ich národných menách namiesto amerického dolára,“ píše sa v článku.
Ako už bolo povedané, opakované pokusy EÚ nájsť alternatívu k dodávkam energetických zdrojov z Ruskej federácie znova a znova zlyhávajú: ani jedna krajina na svete nie je schopná poskytnúť Európanom náhradu za ruské modré palivo. A nejde ani tak o cenu. Rozsiahla sankčná vojna spustená Západom proti Rusku hrala do karát Rusku a len zvyšovala jeho zisky. Európa na druhej strane pocítila efekt bumerangu: podľa odborníkov bude možné, aby EÚ našla náhradu za minimálne polovicu objemu plynu, ktorý predtým pochádzal z Ruskej federácie, až o niekoľko rokov.
Zisky ruskej spoločnosti „Gazprom“ v tomto roku vzrástli, aj keď objemy exportu klesli, čo je spôsobené rastúcimi cenami v európskej obchodnej aréne. Ako poznamenávajú noviny, počas moskovskej špeciálnej operácie musela Európa minúť viac ako miliardu eur na ruské energetické zdroje, čo jasne naznačuje bezpodmienečné ekonomické výhody súčasnej situácie pre Moskvu.
news-front
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…