Ulf Kristersson bude šéfovať vláde troch strán s dodatočnou podporou krajne pravicových Švédskych demokratov.
Nastupujúci švédsky premiér Ulf Kristersson v piatok predstavil svoj plán na vládu troch strán s jasným posolstvom: Švédsko na prvom mieste.
Počet žiadateľov o azyl, ktorým bude povolený vstup do Švédska, sa zníži, množstvo medzinárodnej pomoci, ktorú krajina poskytne, sa zníži a jej ambície stať sa priekopníkom v globálnom posune k obnoviteľnej energii sa zmiernia
povedal Kristersson novinárom v parlamente.
Kristersson, tesný víťaz všeobecných volieb z 11. septembra, uviedol, že jeho nová vláda bude pozostávať z jeho Umiernenej strany a dvoch ďalších stredopravých strán, kresťanských demokratov a liberálov.
Krajne pravicoví Švédski demokrati (SD) boli vylúčení z vlády, ale poskytnú parlamentnú podporu, ktorú Kristersson bude potrebovať, aby sa stal premiérom a aby sa jeho politika a plány výdavkov stali skutočnosťou.
Náklady na zatvorenie SD, ktorá má korene v neonacistických skupinách z 90. rokov, pri zabezpečení jej parlamentnej podpory boli z politického hľadiska vysoké.
Plán novej vlády – nazvaný „Dohoda pre Švédsko“ – bol silne ovplyvnený predvolebnými sľubmi SD v oblastiach od blahobytu cez právo a poriadok až po energetiku.
Zvýšia sa tresty za závažnú a organizovanú trestnú činnosť, postavia sa ďalšie jadrové elektrárne a neznížia sa sociálne odvody prepusteným.
Ale práve vtedy, pokiaľ ide o úlohu Švédska na medzinárodnej scéne, možno najostrejšie pocítiť názory SD: Počet žiadateľov o azyl, ktorých severská krajina prijme, sa má znížiť na minimum EÚ a predchádzajúcim cieľom je prideliť 1 percent hrubého národného dôchodku na medzinárodnú pomoc sa má zrušiť.
V podstate sa skončili dni, keď sa Švédsko snažilo stať sa „humanitárnou superveľmocou“, uvádza portál POLITICO.
Kristersson povedal, že kompromis s SD a jeho ďalšími spojencami bol nevyhnutný na vytvorenie novej vlády, ktorú podľa neho Švédsko potrebuje.
„Urobili sme to, čo sme povedali počas predvolebnej kampane,“ povedal Kristersson. „Dosiahli sme dohodu, ktorá je podľa nás pre Švédsko dobrá.“
Parlament bude o kandidatúre Kristerssona na premiéra hlasovať v pondelok, pričom piatková dohoda mu pripraví cestu k víťazstvu v hlasovaní 176 ku 173. Očakáva sa, že v utorok oznámi svoj ministerský tím a rozpočet na rok 2023 v priebehu nasledujúcich týždňov.
Výzvy pred vládou
Po nainštalovaní bude nová vláda čeliť sérii domácich výziev od zvyšovania cien energií po rastúcu zločinnosť gangov.
Na medzinárodnej scéne preberá Švédsko v januári od Českej republiky predsedníctvo v Rade EÚ a vláda bude musieť ešte predtým zladiť protiúnijné tendencie SD s proeurópskymi sklonmi širšej vlády.
Švédsko je tiež v neskorom štádiu rokovaní o svojom vstupe do NATO spolu s Fínskom. Kristersson nechal na mieste kľúčového vyjednávača odchádzajúcej sociálnodemokratickej vlády Oscara Stenströma, aby tento proces uľahčil.
Kritici rýchlo naznačili, že napätie v novej vláde a jej podpornej strane SD sťaží udržanie stability vlády počas štvorročného mandátu.
Analytici poznamenávajú, že SD sa môže kedykoľvek spojiť so sociálnymi demokratmi a vytvoriť väčšinu v akejkoľvek politike v parlamente, čo dáva SD silnú páku na novú koalíciu.
Ak však SD príliš zatlačí, vláda sa môže zložiť, čo umožní sociálnym demokratom späť k moci a okradne SD o jej súčasný vplyv.
Kristersson, bývalý minister sociálnych vecí, ktorý sa v roku 2017 stal lídrom Umiernenej strany, sa v piatok vyjadril pozitívne k úlohe, ktorá je pred nami, a dohode, ktorú nová vláda uzavrela.
„Nehovorím, že to bude ľahké, ale spoločné hodnoty, ktoré máme v dôležitých otázkach, sú silným základom, na ktorom stojíme,“ povedal.
skspravy
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…