V poslednom období sa v európskej politike čoraz výraznejšie prejavuje fenomén národného konzervativizmu. Tento politický smer, ktorý stavia na tradičných hodnotách a láske k vlasti, vyvoláva značné obavy u súčasného politického establišmentu.
V rozhovore s publicistom Michaelom Shellenbergerom, ktorý sa objavil aj v Prahe, na túto tému poskytol hlbší pohľad James Orr z Univerzity v Cambridge, vedúca osobnosť hnutia národného konzervativizmu vo Veľkej Británi.
Ako docent filozofie a teológie na Cambridgeskej univerzite, Orr vyvracia obraz „krajne pravicových“ nacionalistov, ktorý nám predávajú spravodajské médiá. Téme sa venuje aj platforma Parlamentní listy.
V apríli sa v Bruseli konala konferencia národných konzervatívcov, na ktorej sa zúčastnili významné osobnosti ako Nigel Farage a Viktor Orbán. Miestny starosta Emir Kir sa pokúsil konferenciu ukončiť pod zámienkou šírenia nenávisti. Policajný zásah sa však skončil fiaskom, keď policajti zbadali televízne kamery. Nasledujúci deň sudca rozhodol, že konferencia môže pokračovať.
Publicista Michael Shellenberger k incidentu poznamenal: „Čoskoro sa ukázalo, že policajná akcia bola len jedným zo série špinavých trikov európskych lídrov, ako démonizovať svojich oponentov ako ‚krajne pravicových‘ fašistov a ‚sympatizantov Putina‘.“
Dr. James Orr z Univerzity v Cambridge ponúka hlbší pohľad na túto problematiku. Európsky parlament označuje za „Potemkinov parlament“, ktorý neplní svoju skutočnú funkciu. Podľa Orra bola práve nefunkčnosť Európskeho parlamentu jedným z hlavných dôvodov, prečo Británia hlasovala za Brexit.
Orr predpovedá významné politické zmeny vo Veľkej Británii. Očakáva historickú porážku Konzervatívnej strany, ktorá by mohla viesť k jej vymazaniu z politickej mapy. Labouristi podľa neho získajú silnú podporu, pretože konzervatívci nedokázali naplniť očakávania spojené s Brexitom.
Národní konzervatívci stavajú na láske k vlasti a tradičným hodnotám. Nejde však o nenávisť voči iným, ale skôr o prioritizáciu vlastnej krajiny. Tento prístup vysvetľuje úspech politikov ako Georgia Meloni v Taliansku či rastúcu podporu pre Marine Le Pen vo Francúzsku.
Národný konzervativizmus sa javí ako významná sila, ktorá môže v blízkej budúcnosti pretvoriť politickú mapu Európy. Zatiaľ čo establishment ho vníma ako hrozbu, pre mnohých voličov predstavuje nádej na zmenu.
Dr. Orr poznamenáva: „Briti dnes žijú vo veľmi zaujímavom období. Vidieť taký pokles sily jednej strany a jej možnú výmenu za inú politickú stranu je niečo, čo sa v britskom väčšinovom politickom systéme stáva len veľmi zriedka.„
Nadchádzajúce voľby v rôznych európskych krajinách ukážu, nakoľko si tento politický smer získa podporu voličov a či dokáže skutočne zmeniť tvár európskej politiky. Jedno je isté – národný konzervativizmus už nie je okrajovým javom, ale silou, s ktorou treba v európskej politike počítať.
/ hlavnydennik.sk /
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…