Európa usilovne pracuje na doplnení zásob zemného plynu na zimu, ale nepríjemnou pravdou je, že národné vlády majú nad týmito dodávkami len malú alebo žiadnu kontrolu, upozorňuje náhle agentúra Bloomberg
Podľa údajov agentúry Bloomberg je len približne 10 % plynu v zásobníkoch od Talianska po Holandsko pod priamou kontrolou verejných činiteľov prostredníctvom národných strategických rezerv.
Zvyšok je v rukách medzinárodných obchodných spoločností, energetických podnikov a priemyselných skupín a spoločnosti ho môžu slobodne predať tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu, aj keď je to v inej krajine.
Hoci v Európe chýbajú transparentné údaje o tom, kto vlastní uskladnený plyn, podľa ľudí oboznámených so záležitosťou je väčšina v držbe energetických spoločností vrátane štátnych, ktoré budú musieť palivo stiahnuť, aby zásobovali domácnosti a výrobcov.
Ak bude systém fungovať, ceny sa zvýšia tam, kde je dopyt akútnejší, a keďže sa toky presunú na trhy s vyššími cenami, sadzby v krajinách, kde sa zásoby plynu čerpajú, by mali v reakcii na to vzrásť, tvrdí Niek van Kouteren, hlavný obchodník holandskej energetickej spoločnosti PZEM NV.
“Uvidíme, aký efektívny bude trh,” povedal.
Riziko súkromného vlastníctva uskladneného plynu sa prejavilo v júli, keď spoločnosť Uniper SE, najväčší nemecký nákupca ruského plynu, stiahla dodávky zo zásobníkov, aby mohla slúžiť zákazníkom po tom, ako Rusko znížilo dodávky.
Tento krok bol v rozpore s úsilím vlády o doplnenie rezerv a vyvolal tlak na Scholzovu vládu, aby spoločnosti predĺžila platnosť. Uniper je teraz v procese znárodňovania.
“Nemecká vláda teraz sedí na obrovskom množstve plynu, ktorý sa použije v prípade potreby počas zimy,” povedal Sebastian Bleschke, výkonný riaditeľ združenia skladovania plynu v krajine Ines. “Väčšina zásob v krajine je však na trhoch a môže ísť kamkoľvek, kde je to potrebné.”
hlavnespravy.sk
Prezident Pellegrini vyhlásil, že 90 percent produkcie elektrickej energie na Slovensku bude vo veľmi krátkej…
Ďalej hovorí o Trumpovom víťazstve v prezidentských voľbách, o dokončení ruskej špeciálnej vojenskej operácie na…
Na výstavbu multifunkčnej Olympic Areny, ktorá má rozšíriť súčasné Slovenské olympijské tréningové centrum v Šamoríne,…
Rada pre mediálne služby (RpMS) sa má z inštitúcie, ktorej štatutárom je kolektívny orgán, pretransformovať…
Obsahovo vyprahnuté liberálne strany Posledné hodiny diania na Slovensku nám v priamom prenose ukazujú ako…
Premiér Robert Fico dal v Číne rozhovor v štátnej televízii CGTN. Počas približne štvrťhodiny skritizoval…