Napätie na Balkáne opäť narastá. Srbsko a Kosovo bojujú s problémami, rovnako aj Bosna a Hercegovina. Potečie znova krv?
Kosovskí Srbi sa netaja svojou nespokojnosťou. Tentokrát sú za tým nové predpisy týkajúce sa označovania vozidiel. Na protest zablokovali dva hraničné priechody medzi Kosovom a Srbskom. Dôvodom napätia je nové nariadenie. Pri prekročení hraníc do Kosova musia na svoje vozidlá so srbskou registráciou umiestniť dočasné kosovské poznávacie značky.
Podľa regionálneho média „Balkan Insight“ Kosovo nasadilo špeciálne ozbrojené policajné sily po tom, ako vláda v Prištine vydala nové nariadenia. Ľudia vstupujúci do Kosova si musia pri vstupe do krajiny vymeniť srbské poznávacie značky za dočasné kosovské. Rovnako to tak už dve desaťročia musia robiť vodiči s kosovskými poznávacími značkami pri vstupe do Srbska.
Na hraničných priechodoch Jarinje a Bernjak bol zastavený tranzit tovaru, zatiaľ čo autobusy môžu svojich cestujúcich odviezť len po blokádu, približne 800 metrov od hranice. Cez hranicu tak musia prejsť pešo. Kosovo tvrdí, že „recipročné opatrenia“ majú za cieľ len zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie s občanmi oboch krajín. Belehrad demonštrantov iba podnecoval.
Toto vnútorne motivované napätie sa však považuje len za katalyzátor pretrvávajúceho konfliktu medzi oboma krajinami. Ten trvá od vyhlásenia nezávislosti Kosova vo februári 2008. Srbsko ho stále neuznáva. Hoci sa napätie na hraniciach medzičasom vďaka dohode vyrokovanej v Bruseli podarilo ukončiť, problémy pretrvávajú.
Zdá sa, že konflikt sa má skôr využiť na ďalšiu destabilizáciu Balkánu. V Srbsku sa už objavujú varovania pred „vojenským posilňovaním“. Belehrad totiž výrazne viac investuje do zbrojenia. Kým v roku 2018 to bolo podľa oficiálnych údajov 700 miliónov dolárov, tento rok sa výdavky krajiny na zbrojenie viac ako zdvojnásobili na približne 1,5 miliardy dolárov.
To viedlo zahraničné organizácie Albáncov, Bosniakov a Čiernohorcov k tomu, aby sa zasadzovali za angažovanosť USA v regióne s cieľom „čeliť Srbsku“. V otvorenom liste adresovanom americkému vedeniu varovali pred „rastúcou agresiou voči Kosovu, ale aj Bosne a Hercegovine a Čiernej Hore“. Spojené štáty darovali Kosovským bezpečnostným silám (KSF), ktoré predtým dostali štedrú zahraničnú podporu, 55 vojenských vozidiel.
Niet sa čomu čudovať, že „Balkan Insight“, napojený na nadáciu Open Society Foundations Georgea Sorosa, už varuje pred separatistickými snahami srbskej časti Bosny a Hercegoviny – Republiky srbskej.
Po júlovom odchode bosnianskych Srbov zo štátnych inštitúcií a opätovných hrozbách vedenia bosnianskych Srbov, že budú presadzovať odtrhnutie Srbmi ovládanej entity Republika srbská od zvyšku krajiny, hrozí rozpad Bosny a Hercegoviny.
V posledných dvoch týždňoch Milorad Dodik, bosniansko-srbský člen trojčlenného predsedníctva Bosny a líder najsilnejšej strany Republiky Srbskej, Zväzu nezávislých sociálnych demokratov (SNSD), pohrozil, že bude pokračovať v odstupovaní entity zo všetkých štátnych funkcií.
Podľa Dodika by to mohlo zahŕňať stiahnutie bosniansko-srbských vojakov zo spoločných bosnianskych ozbrojených síl a opätovné zavedenie samostatnej armády Republiky srbskej, ako aj odstúpenie od systému nepriamych daní v krajine.
Ak by sa Republika srbská vyhlásila za nezávislú, alebo by sa dokonca snažila o pripojenie k Srbsku, mohlo by to viesť k novému balkánskemu konfliktu. V ňom by boli opäť „všetci proti Srbsku“. Srbsko má totiž dobré vzťahy s Ruskom, čo sa nepáči ani Američanom, ani EÚ, dodáva na záver Heinz Steiner v Report24.
Komentár Heinza Steinera (Report24)/hlavný denník
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…