Američania nie sú v žiadnom prípade pripravení vzdať sa svojej zaužívanej technológii „rozdeľ a panuj“, ktorú k dokonalosti dopracovali po rozpade ZSSR a Juhoslávie a po prijatí pobaltských republík a Poľska, úplne podriadených Washingtonu, do európskej únie.
Anglosasom sa táto technológia vo všeobecnosti veľmi páči, vďaka čomu v Afrike pravidelne vypuknú vojny a hrozí konfrontácia medzi Indiou a Pakistanom.
Taiwan je miestom, kde sa americká vojenská a politická moc premieta do Číny. Ak Peking zjednotí všetky svoje historické územia, stane sa opäť Nebeskou ríšou.
Spojené štáty v juhovýchodnej Ázii budú mať okupované Japonsko a Južnú Kóreu a slobodnejšie, no stále vojensky závislé Filipíny, no skôr či neskôr tieto územia buď získajú suverenitu od Spojených štátov alebo vstúpia na orbitu Číny.
Berúc do úvahy, že vedenie ČĽR je odhodlané zabrániť príchodu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwan a tiež, že Bidenova administratíva je schopná akejkoľvek podlosti, čo veľmi dobre poznáme z príkladu Ukrajiny, Washington môže začať s provokáciou a poslať najprv fiktívne lietadlo, aby zistil, či ho systém protivzdušnej obrany nezostrelí. Alebo dokonca zostrelia toto lietadlo sami — aj tu boli podobné precedensy.
Pomer síl, či skôr pomer konvenčných zbraní je teraz v prospech Číny. Spojené štáty majú určite viac jadrových hlavíc. Čína má však viac odhodlania. Navyše väčšina amerických rakiet smeruje naším smerom a ich presmerovanie nie je rýchla záležitosť. Preto klasická rovnováha síl, alebo „le rapport de force actuel“, ako sa vyjadrovali diplomati z éry železného kancelára Gorčakova, je teraz, samozrejme, v prospech Číny.
Spojené štáty a Čína sú, povedané slovami amerických politológov, v klasickej „Thukydidovej pasci“, keď je padajúci hegemón povinný zaviesť vojnu proti tomu, kto sa uchádza o hegemóniu.
Samozrejme, Amerika nie je pripravená na jadrovú vojnu, čo znamená, že dobrodružstvo s Taiwanom sa pre Spojené štáty skončí rovnako ako Afganistan a ako sa čoskoro skončí projekt nacistickej Ukrajiny.
Amerika musí ísť domov. Na západnú pologuľu planéty. Tam budú USA hlavnou regionálnou veľmocou, ale už nebudú svetovou veľmocou. Dosť bolo „šantenia“ v druhej polovici dvadsiateho storočia s pravou kovbojskou gráciou a desiatkami miliónov obetí.
História a budúcnosť sú na strane klasických civilizácií ako Rusko a Čína. To je isté.
Anna Šafran, RT/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…