Nedávny mohutný protest v Prahe, na ktorom sa zúčastnilo údajne až okolo 100-tisíc ľudí, poriadne rozvíril hladinu u našich západných susedov.
Situácia v Česku sa veľmi nápadne podobá tej na Slovensku, ale aj v mnohých krajinách EÚ. Veľká drahota prakticky všetkého a navyše doslova šialené ceny energií už privádzajú ľudídoslova do zúfalstva, a tí sa preto búria. O tom, že Praha je zrejme iba začiatkom veľkých nepokojov naznačuje v statuse český europoslanec doktor Ivan David, ktorý zverejnil komentár amerického novinára Bradleyho Blankenshipa.
Čechom už „buchol dekel“ a frustrácia z toho, čo sa deje okolo nich ich vyhnala do ulíc. Slováci sú zatiaľ ticho a len poslušne skláňajú chrbát, na ktorý im ich (ne)milovaní politici nakladajú stále väčšie a väčšie bremeno. Neustále sľuby typu „nebojte sa, dobre bude“ či „pomôžeme vám“ im stačia na to, aby stále verili, že politici robia maximum pre to, aby im bolo lepšie. Lenže nie je, ba je im stále horšie a horšie. Kedy aj im dôjde trpezlivosť nevie nikto, no pri slovenskej náture je jasné, že „orať“ si na sebe nechajú zrejme asi poriadne dlho. Že môže byť ešte poriadne dusno svedčia aj slová českého europoslanca Ivana Davida, ktorý predpovedá v Európe vlnu veľkých nepokojov, a Praha ukázala, čo čaká Európu tento rok.
Doktor David hneď v úvode statusu zverejnil komentár, ktorý napísal americký novinár Bradley Blankenship, dlhoročný žijúci v Prahe. „Na Václavskom námestí v centre Prahy sa minulú sobotu zišlo asi 70 000 ľudí, aby žiadali demisiu vládnucej českej vlády – ako reakciu na to, čo nazývajú zlyhanie pri riešení prebiehajúcej Hnev demonštrantov bol výslovne namierený aj proti dvom hlavným západným inštitúciám, ku ktorým patrí predtým východne orientovaný národ, konkrétne Európskej únii a NATO. Keby ste sa spýtali premiéra Petra Fialy z ODS, v čom je problém, pravdepodobne by odpovedal, že tieto desaťtisíce ľudí sú len nevedomé proruské bábky. Doslova povedal: „Protest na Václavskom námestí zvolali sily, ktoré sú proruské, blízko extrémnym pozíciám a konajú proti záujmom Českej republiky.“ Niektorí komentátori zašli podľa neho dokonca o krok ďalej, čím naznačili, že protestujúci sa chcú doslova pripojiť k Varšavskej zmluve a vrátiť sa do doby komunistickej.
„Vzhľadom na to, že žijem už nejaký čas v Česku, môžem vás ubezpečiť, že táto úvaha je úplne absurdná. Česi vo všeobecnosti chcú byť západní. Chcú, aby ich krajina bola otvorenou a slobodnou spoločnosťou, na rozdiel od virtuálneho žalára, ktorým bola Česká republika. Vzhľadom na to, ako sa kreslí historická minulosť krajiny, ani ten najliberálnejší Čech neodolá pocitu nevraživosti voči Rusku a dokonca aj samotným Rusom Podľa môjho názoru to bolo úplne zámerné, pretože obrat krajiny na západ sa zhodoval s protiruskými náladami. Čím viac český politický establishment objímal Západ, tým viac Čechov podnecovalo k nenávisti k Rusku,“ obhajoval Čechov novinár Bradley Blankenship, ktorý si myslí, že je veľmi nepravdepodobné, že by si toľko ľudí našlo čas demonštrovať v mene ruského štátu. Práve naopak, to, čo v sobotu vyhnalo 70 000 ľudí do ulíc – niektorí hovoria, že až 100 000 – je, že životné náklady krajiny enormne stúpli a stále rastú a reálne mzdy klesajú.
Toto všetko je podľa Blankenshipa úplne logické a nevyžaduje si to žiadne konšpiračné teórie. „Českí lídri odborových zväzov vlastne vyzvali na 8. október demonštrácie za rovnaké problémy a na rovnakom mieste ako minulú sobotu. Naozaj si premiér myslí, že Rusko infiltrovalo české robotnícke hnutie? Vzhľadom na prevládajúce nepriateľstvo voči Rusku a Rusom v českej spoločnosti sa to zdá extrémne nepravdepodobné. Jediný záver, ktorý môžeme vyvodiť, hoci to pre politickú elitu môže znieť surrealisticky, je, že obavy, ktoré občania vyslovujú, odrážajú práve tie problémy, pre ktoré sa život stáva nedostupným a Česi nechcú žiť život v núdzi a neistote len preto, aby podporili ukrajinskú vládu,“ pridáva novinár, podľa ktorého je toto čistý pud sebazáchovy a nič nehovorí o údajných „hodnotách“ alebo „ideáloch“. To, čo sa stalo v Prahe, je podľa Blankenshipa len malá predzvesť toho, čo čaká západné krajiny ak budú pokračovať cestou, ktorou sa teraz uberajú Na celom európskom kontinente totiž pribúdajú známky sociálnych nepokojov v dôsledku rastúcich životných nákladov, najmä energií. A to ešte nie sme ani na konci leta.
Otázka teda znie, čo sa stane keď prídu chladné mesiace a kúrenie nebude dostupné? Koľko ľudí musí vyjsť do ulíc, kým politici ako premiér Fiala priznajú, že existuje problém a že sociálne nepokoje sa jednoducho nedajú prirovnať k proruskému konšpirácii? „Už počas pandémie COVID-19 sme videli, ako málo ľudí je ochotných obetovať svoj vlastný záujem – alebo dokonca svoj pohodlie – pre myšlienku spoločného dobra. Koronavírus ukázal, že takéto ideály sú pre mobilizáciu západného obyvateľstva absolútne zbytočné. Ľudia sú príliš individualistickí a príliš tvrdohlaví a spoločné dobro zjavne nie je dostatočne atraktívne. Na tomto pozadí naozaj niekto verí, že občania EÚ sú pripravení uvrhnúť sa do chudoby pre Vladimíra Zelenského a jeho vládu? Veľmi nepravdepodobné. Európa, ak sa zachová súčasný postoj zahraničnej politiky, bude tento rok čeliť veľmi ťažkým a veľmi chladným obdobiam,. Najprv v Prahe, potom v Paríži, Londýne, Berlíne, Madride a pod,“ zakončil svoj komentár americký novinár Bradley Blankenship.
hlavnydennik.sk
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…