Mali usporiadať predčasné voľby a odísť do histórie ako koalícia, ktorá Slovensko najviac zadlžila. Namiesto toho termín volieb odsunuli najviac ako sa dalo a dožadujú sa zvýšenia svojich právomocí, aby mohli ešte čerpať eurofondy. Občania stále nevytiahli vidly, cepy a palice.
Ten príbeh je natoľko absurdný, že keby sme s ním neboli konfrontovaní na dennej báze už niekoľko rokov, tak by nám asi nikto neuveril, že je niečo také možné.
Pred voľbami 2020 stáli vedľa seba svorne a hrdinsky rečnili o transparentnosti, slušnosti, konci korupcie, konci papalášstva, konci protekcionizmu, konci systému „našich ľudí“ a najmä o konci kradnutia. Po voľbách prišlo precitnutie do reality: okrem toho, že z toho, čo nasľubovali, nielen že nič nesplnili, ale dokonca všetko to, čo kritizovali, sami robili ešte v oveľa väčšej miere, než tí pred nimi. Občanov oklamali, opichali, okradli, rozhádali, štát zapredali cudzine do dlhového a vojenského otroctva a na sto rokov zbedačili.
A aby toho nebolo málo, ešte sa začali hašteriť pred očami celého národa. Stalo sa z toho čosi ako nekonečná telenovela: osočovania, urážky, prekrúcanie, vydieranie, preťahovanie poslancov… bolo toho toľko, že si to môže pamätať len masochista. Až to napokon vyústilo do výmeny premiéra, do rozpadu koalície a nakoniec k vysloveniu nedôvery vláde.
Mnohí dúfali, že s koncom vlády nastane aj koniec toho nekonečného cirkusu, ale kdeže – tá ozajstná zábava sa iba začala. Od novembra sa na predstavení nič nezmenilo: ak jeden deň je niečo dohodnuté, na ďalší deň je všetko inak. Budú predčasné voľby? Nebudú? Odvolaná, dočasne poverená vláda by mala čím skôr riešiť situáciu – každému je jasné, že jej legitimita je pochybná a jej právomoci oklieštené. A tak by neznalí pomerov možno predpokladali, že sa aspoň na svojom definitívnom konci koaličné, koalično/opozičné a opozično/koaličné strany z opozičnej koalície dohodnú.
A áno, dohodli sa. Na termíne 30. september, čo je takmer rok po odvolaní vlády. Opozícia ide vyskočiť z kože: kričí, že je nehorázne, aby odvolaná vláda, namiesto toho, aby usporiadala voľby čím skôr, takto odložila termín svojho odchodu – ešte k tomu „na drzovku“ pár dní potom, ako 1,2 milióna občanov prišlo vyjadriť svoj protest v referende.
Ale ak si myslíte, že to je vrchol nehoráznosti tejto partie zradcov, amatérov a podvodníkov, tak ste vedľa. Oni totiž, namiesto toho, aby sa poponáhľali usporiadať predčasné voľby v čím skoršom termíne a v tichosti odišli, tak ako by sa patrilo, prišli s úplne inou agendou. Vraj tejto ich dočasnej vláde chýbajú niektoré právomoci, a preto by sa to malo v Ústave upraviť!
„Vláda má absolútne zviazané ruky, prakticky so všetkým sa musí ísť poradiť alebo si vypýtať súhlasné stanovisko prezidentky,“ uviedol predseda parlamentu Boris Kollár. Ono by to v niektorých prípadoch až tak nevadilo, lenže je tu problém: takáto provizórna vláda totiž, okrem iného, nemá právomoc čerpať eurofondy a financie z plánu obnovy. Čitateľ nepochybne chápe, že to úplne mení situáciu.
„Zásadné otázky vnútornej a zahraničnej politiky, o ktorých už odvolaná vláda nemôže rozhodovať, nie sú legislatívne dostatočne a presne zadefinované. Ukazuje sa to najmä pri strategických materiáloch, na ktoré má byť naviazané čerpanie eurofondov,“ povedal pre TASR Čaputovej hovorca Martin Strižinec.
A preto sa znovu hovorí o zmene Ústavy. No iste uznáte, že takáto dôležitá činnosť, ako čerpanie miliónov z európskych peňazí, je dôvodom na jej ďalšiu novelizáciu. Ona sa síce menila len tento týždeň, ale čo tam po tom – eurofondy sú eurofondy. Teraz iste chápete, aké dôležité bolo posunúť termín predčasných volieb na september. Alebo z toho nakoniec predsa len bude február 2024? Je tu ešte niekto, kto by sa tomu čudoval?
hlavnespravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…