mrecze viedol finančnú správu takmer od jej vzniku v roku 2012 do septembra 2018, kedy skončil pre kauzu colných podvodov s čínskym tovarom, na ktorú upozornil Úrad pre boj s podvodmi (OLAF).
Národná kriminálna agentúra NAKA zadržala v rámci piatkovej akcie Mýtnik bývalého šéfa Finančnej správy SR Františka Imreczeho a ďalších osem osôb. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Informáciu ako prvý priniesol Denník N s tým, že dôvodom zadržania „sú podozrenia z korupcie a machinácií pri verejnom obstarávaní“. Tento dôvod následne potvrdila aj polícia. „Ďalšie informácie poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,“ dodal Slivka.
Podľa informácií denníka k zatknutiu Imreczeho došlo po tom, ako s vyšetrovateľmi začal spolupracovať iný zadržaný, väzobne stíhaný Imreczeho viceprezident Daniel Čech, ktorého polícia zdržala pri akcii Judáš začiatkom decembra minulého roka.
Podľa informácií televízie JOJ NAKA zadržala aj šéfa IT Finančnej správy Milana Gregu a vyšetrovatelia chceli zatknúť aj podnikateľov Michala Suchobu a Jozefa Brhela, ale podľa webu noviny.sk sa Brhel nachádza na jednom z ostrovov v atlantickom oceáne a Suchoba v Abu Dabí.
Imrecze viedol finančnú správu takmer od jej vzniku v roku 2012 do septembra 2018, kedy skončil pre kauzu colných podvodov s čínskym tovarom, na ktorú upozornil Úrad pre boj s podvodmi (OLAF).
Imrecze bol nominantom Smeru-SD a priamym podriadeným bývalého ministra financií Petra Kažimíra, dnes guvernéra Národnej banky Slovenska.
Svoj odchod z postu šéfa daniarov Imrecze zdôvodnil tým, že nechcel škodiť finančnej správe. „Finančná správa je neustále zaťahovaná do politického boja. Ja politik nie som, nemám nástroje, aby som sa bránil proti politickej demagógii, ale hlavne to škodí inštitúcii a zamestnancom,“ zdôvodnil Imrecze.
OLAF pri svojom vyšetrovaní dovozu textilu a obuvi z Číny do EÚ v roku 2018 odhalil za roky 2013 až 2016 colné podvody v celkovej hodnote 2,2 miliardy eur. Európski vyšetrovatelia zároveň tvrdia, že len Slovensko skrátilo clá na čínske odevy a obuv o 302 miliónov eur.
Imrecze ešte pred svojim koncom v úrade uviedol, že Slovensko nemá povinnosť zaplatiť sumu viac ako 300 miliónov eur a avizoval, že Slovensko sa bude brániť súdnou cestou, aby v kauze možných colných podvodov nezaplatilo ani euro.
Františka Imreczeho vtedajší premiér Peter Pellegrini po odchode Kažimíra z postu ministra financií spomínal ako jedného z možných nástupcov na poste financmajstra. „Keď sa kauza vyjasní a ak sa Imrecze očistí, je jeho plným právom, aby sa mohol vrátiť naspäť napríklad aj do čela Finančnej správy,“ vyhlásil koncom septembra 2018 Pellegrini.
Zdroj: pravda.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…