Na finančných trhoch sa „povaľuje“ obrovské množstvo ničím nekrytých peňazí o ktorých si nedovolíme povedať, že sú bankovky ale skôr štátovky, ktorých pohyb je regulovaný menovou politikou centrálnych bank, ktoré to s objemom ich tlačenia prehnali. Dôkazom tohto tvrdenia je, že pôvodne sa počítalo s poklesom globálnej ekonomiky na úrovni 10 percent, skutočnosť však nebude vyššia ako 5,5 percenta.
Kto si dnes z podnikateľov potrebuje vziať úver, nemá väčší problém, keďže jeho nesplácanie je garantované štátom, za ktorým nie je nikto iný, ako slovenskí daňoví poplatníci. Tento „vládny špás“ ale môže zvýšiť deficit verejných financií, ak sa úvery nebudú riadne splácať. Banky si totiž so splácaním poskytnutých úverov nerobia žiadne problémy, keďže vedia, že v prípade ich nesplácania ich zaplatí štát.
Iným problémom možného zvyšovania deficitu verejných financií sú poskytované príspevky od štátu aj tým firmám, ktoré mali existenčné problémy už aj pred koronou. Pre ne to bola tak posledná príležitosť záchrany ich predmetu podnikania. Ako to napokon v oboch spomínaných prípadoch dopadne, sa dozvieme pri ich daňovom priznaní za vlaňajšok a za tento rok, ktoré bude musieť byť tento krát zaregistrované aj v registri účtovných závierok.
V znehodnocovaní peňazí patríme k horším
Pre väčšinu z nás je určite prekvapením, že v bankách sa zvyšujú objemy usporených peňazí domácnosti z viacerých dôvodov, ako odložené splátky z úverov, zatvorené obchody a reštaurácie, ako aj možnosti tipovania. Príčinou je aj uvedomenie si, že na horšie časy treba mať vždy finančnú rezervu. O tom, že ich peniaze strácajú každý mesiac kúpnu silu určite vedia, keďže inflácia je vyššia ako ich úročenie a navyše sa neustále zvyšujú bankové poplatky. Preto je dôležité, aby mali aspoň sporiace účty, ktoré sú síce tiež úročené slabšie ako miera inflácie, ale sú bez poplatkov.
Keď už hovoríme o inflácii ktorá je najväčším „požieračom“ kúpnej sily peňazí, tak si teda povedzme, že slovenské domácnosti na nej „prerábajú“ v eurozóne skoro najviac. Dnes dosahuje inflácia na Slovensku viac ako 1,5 percenta, zatiaľ čo v Rakúsku je to jedno percento a vo Francúzsku osciluje inflácia okolo nuly. Národná banka Slovenska počíta s jej poklesom z dôvodu lacnejších energií, ale na druhej strane hrozí, že s naštartovaním ekonomiky by sa mala zvýšiť cena ropy a teda výrobkov z nej.
Iným dôsledkom znehodnotenia kúpnej sily je, že úroky na bežných účtoch oscilujú okolo nuly, zatiaľ čo v Taliansku je to 1,3 percenta a vo Francúzsku takmer pol percenta. A to buďme radi, že zatiaľ nám banky neúčtujú mínusové úroky, ako trebárs v Slovinsku, kde úrok je mínus 0.07 percenta. A tak sa ani nečudujme, že aj slovenské domácnosti sa obzerajú po iných možnostiach zhodnocovania peňazí, akými sú trebárs aj fondy ETF, ktoré z hľadiska pomeru výnosu a rizika sa zdajú byť priaznivé.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
uverejnené na zem a vek
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Dva návrhy súvisiace s aktuálnym plnením Plánu obnovy a odolnosti má v stredu prerokovať vláda.…
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa zastal policajtov po víkendovom zákroku proti mužovi so sekerou…
Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev dostalo v stredu 20. novembra informáciu o potenciálnom…
Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra, šéf Zboru poradcov predsedu vlády SR, europoslanec Erik Kaliňák…
Lekárske odborové združenie (LOZ) už s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD) prebralo všetky body memoranda.…
Ministerstvo spravodlivosti SR sa listom obrátilo na predsedu Najvyššieho súdu SR a opätovne ho požiadalo…