príroda

Najväčšie tajomstvo: Hubová energia

V roku 2000 profesor Toshiyuki Nakagaki, biológ a fyzik z Japonskej univerzity Hokkaido, odobral vzorku žltej huby a umiestnil ju ku vchodu do bludiska používaného na testovanie inteligencie a pamäte myší.

Na druhý koniec bludiska položil kocku cukru. Physarum polycephalum akoby zacítil cukor a začal vysiela svoje výhonky, aby ho hľadal. Na každom priesečníku labyrintu sa pavučiny huby rozdvojili a tie, ktoré spadli do slepej uličky, sa otočili a začali hľadať inými smermi. V priebehu niekoľkých hodín huby zaplnili chodby labyrintu a na konci dňa si jedna z nich našla cestu k cukru. Potom Toshiyuki a jeho skupina výskumníkov vzali kúsok hubovej siete, ktorá sa zúčastnila prvého experimentu, a umiestnili ju ku vchodu do kópie toho istého bludiska, tiež s kockou cukru na druhom konci. To, čo sa stalo, všetkých šokovalo. V prvom momente sa pavučina rozdelila na dve časti: jeden výhonok sa bez jediného otočenia navyše dostal k cukru, druhý vyliezol na stenu labyrintu a prešiel ho priamo, po strope, priamo k cieľu. Hubárska sieť si pamätala nielen spôsob, ale zmenila aj pravidlá hry. Odvážil som sa odolať sklonu zaobchádzať s týmito tvormi ako s rastlinami. Keď sa niekoľko rokov venujete výskumu húb, začnete si všímať dve veci.

Po prvé, huby sú bližšie k živočíšnej ríši, ako sa zdá.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Po druhé, ich činy niekedy vyzerajú ako výsledok vedomého rozhodnutia.

“Myslel som, že huby by mali dostať príležitosť pokúsiť sa vyriešiť hádanky”- Toshiyuki Nakagaki

TAJOMSTVO ĎALŠIEHO TVORA

Len podľa konzervatívnych odhadov existuje na Zemi asi 160 tisíc kmeňov húb, z ktorých väčšina má pôsobivé schopnosti. Napríklad v Černobyle bola objavená huba, ktorá sa živí rádioaktívnymi produktmi a zároveň čistí vzduch okolo seba. Túto hubu našli na stene zničenej jadrovej elektrárne, ktorá ešte dlhé roky po katastrofe naďalej produkovala žiarenie, ktoré ničí všetok život v okruhu niekoľkých kilometrov. Pri skúmaní amazonských pralesov našli dvaja študenti biológie z Yale University hubu s názvom Pestalotiopsis microspora, ktorá dokáže znehodnotiť plasty. Táto schopnosť bola objavená, keď huba zjedla Petriho misku, v ktorej bola pestovaná.
Zatiaľ toho nie je schopná ani naša veda, ani naša technika. Znečistenie plastmi je jednou z najväčších technologických výziev. “Dnes do tejto huby vkladáme veľké nádeje”. -Profesor Scott A. Strobl

Genetikom z Amerického inštitútu pre bioenergiu sa podarilo zabezpečiť, že kmeň húb rýchlejšie trávil prírodný cukor xylózu. Potenciálny význam tohto objavu spočíva vo vytvorení nového, lacného a rýchleho spôsobu výroby čistých biopalív. Zdalo by sa, ako môže „primitívny“ organizmus bez mozgu a s obmedzeným pohybom robiť zázraky, ktoré sú mimo kontroly vedy?

Každá huba je živým organizmom, ktorý predstavuje sieť miliónov tých najjemnejších pavučín pod Zemou.

Huby vykúkajúce zo zeme sú len „končekmi prstov“ týchto pavučín, „nástrojov“, ktorými telo šíri svoje semená.
Každý takýto „prst“ obsahuje tisíce spór. Nesie ich vietor a zvieratá. Keď spóry dopadnú na Zem, vytvoria nové siete a vyklíčia nové huby. Tento tvor dýcha kyslík. Z biologického hľadiska je taký nezvyčajný, že je priradený k vlastnej ríši, oddelenej od zvierat aj rastlín.

Čo však o tejto forme života skutočne vieme?

Nevieme, čo spôsobuje, že podzemný systém pavučín v určitom okamihu vypustí huby na povrch zeme; prečo jedna huba rastie k jednému stromu a druhá k inému; a prečo niektoré z nich produkujú smrteľné jedy, zatiaľ čo iné sú chutné, zdravé a voňavé? V niektorých prípadoch nevieme predpovedať ani načasovanie ich vývoja. Huby sa môžu objaviť o tri roky alebo možno 30 rokov po tom, čo ich spóra nájde vhodný strom. “Inými slovami, o hubách nevieme ani to najzákladnejšie.” — Michael Pollan, výskumník. Hubám ťažko rozumieme kvôli ich anatomickej stavbe. Keď vezmete paradajku do ruky, držíte v ruke celú paradajku tak, ako je.

Ale nemôžete zbierať hubu a skúmať jej štruktúru. Huba je len plodom veľkého a zložitého organizmu. “Pavučina je príliš tenká na to, aby sa dala zoškrabať zo zeme bez poškodenia”. — Sgula Motspi, mikrobiológ. Ďalším problémom je, že väčšina divých húb sa nedá domestikovať a ich pestovanie je veľmi náročné na výskum aj priemyselné využitie. Vyberajú si len určitú podstielku, rozhodujú o tom, kedy vyklíčia. Často ich voľba padá na staré stromy, ktoré sa nedajú presunúť na iné miesto. A aj keby sme v lese vysadili stovky vhodných stromov a rozprášili na zem miliardy výtrusov, v rozumnom čase nebude žiadna záruka húb.  Systémy výživy, rastu, rozmnožovania a výroby energie u húb sú úplne odlišné od systémov u zvierat. Nemajú chlorofyl, a preto na rozdiel od rastlín priamo nevyužívajú energiu slnka. Na záhone s vyschnutými rastlinami rastú napríklad šampiňóny.

Podobne ako zvieratá, aj huby trávia potravu, no na rozdiel od nich trávia potravu mimo tela: huby vylučujú enzýmy, ktoré rozkladajú organickú hmotu na jej zložky a potom tieto molekuly absorbujú. Ak je pôda žalúdkom zemegule, potom sú huby jej tráviacou šťavou. Bez ich schopnosti rozkladať a recyklovať organickú hmotu by sa Zem už dávno zadusila. Mŕtva hmota by sa donekonečna hromadila, kolobeh uhlíka by sa prerušil a všetko živé by zostalo bez jedla. V našom výskume sa zameriavame na život a rast, ale smrť a rozklad sú v prírode rovnako dôležité. Huby sú nespornými vládcami ríše smrti. Preto je ich, mimochodom, na cintorínoch toľko. Ale najväčším tajomstvom je obrovská energia húb.

Existujú huby, ktoré dokážu popraskať asfalt, svietiť v tme, cez noc spracovať celú kopu petrochemického odpadu a premeniť ho na jedlý a výživný produkt. Huba Coprinopsis atramentaria je schopná vyrásť za pár hodín s plodnicou, ktorá sa potom za jeden deň premení na kaluže čierneho atramentu. Halucinogénne huby menia myslenie ľudí. Existujú jedovaté huby, ktoré môžu zabiť slona. A paradoxom je, že všetky obsahujú malé množstvo kalórií, ktoré výskumníci zvyčajne používajú na meranie energie. Zdá sa, že náš spôsob merania energie sem nezapadá. Kalórie charakterizujú slnečnú energiu uloženú v rastlinách. Ale huby majú malé spojenie so slnkom. V noci klíčia a cez deň vädnú. Ich energia je niečo úplne iné.

INTERNET POD ZEMOU

Hubová záhrada je komplexná infraštruktúra, na ktorej sa nachádzajú všetky rastliny na svete. V desiatich kubických centimetroch pôdy nájdete osem kilometrov jeho pavučín. „Ľudská noha pokrýva asi pol milióna kilometrov tesne rozmiestnených pavučín“. – Paul Stemets, mykológ.

Čo sa deje v týchto pavučinách?

Začiatkom 90. rokov sa prvýkrát objavila myšlienka, že sieť týchto pavučín neprenášajú len potraviny a chemikálie, ale je aj inteligentnou a samoučiacou sa komunikačnou sieťou. Pri pohľade aj na malé časti tejto siete je ľahké rozpoznať známu štruktúru. Grafické obrázky internetu vyzerajú úplne rovnako. Sieť sa rozvetvuje a ak jedna z vetiev zlyhá, rýchlo ju nahradia iné riešenia. Jeho uzly umiestnené v strategických oblastiach sú lepšie zásobené potravou na úkor menej aktívnych miest a sú zväčšené. Tieto pavučiny majú citlivosť. A každý web môže prenášať informácie do celej siete. A neexistuje žiadny „centrálny server“. Každý web je nezávislý a informácie, ktoré zhromažďuje, môžu byť prenášané do siete všetkými smermi. „Základný model internetu teda existoval vždy, len bol skrytý v zemi.“ – Paul Stemets, mykológ.

Zdá sa, že samotná sieť môže rásť donekonečna. Napríklad v štáte Michigan sa našlo mycélium, ktoré rástlo pod zemou na ploche deviatich štvorcových kilometrov. Odhaduje sa, že jeho vek je asi 2000 rokov.

NOČNÁ MORA PRE HMYZ

„Hľadanie nového domova“ je ďalšia vec, ktorá odlišuje huby od živočíšnej a rastlinnej ríše. Existujú huby, ktoré šíria svoje spóry rovnakým spôsobom, ako plody šíria semená. Iné produkujú feromóny, ktoré spôsobujú, že živé bytosti po nich nutkavo túžia. Zberatelia bielych hľuzoviek využívajú na hľadanie ošípané, keďže vôňa týchto húb je podobná vôni alfa kanca. Existujú však aj zložitejšie a krutejšie spôsoby šírenia plesní. Pozorovanie západoafrických mravcov druhu Megaloponera foetens zaznamenalo, že každoročne vyliezajú na vysoké stromy a čeľuste vrážajú do kmeňa takou silou, že sa potom nedokážu vyslobodiť a uhynú. Predtým neboli pozorované prípady hromadnej samovraždy mravcov. Ukázalo sa, že hmyz koná proti svojej vôli a niekto iný ich pošle na smrť.  Na stromoch v Kamerune možno vidieť stovky húb vyrastajúcich z tiel mravcov. Pre huby je táto moc nad mozgom prostriedkom rozmnožovania: nohy mravca využívajú na lezenie na strom a výška pomáha ich výtrusom rozptyľovať vetrom; tak si nájdu nové domovy a …. nové mravce.

Thajská „zombie huba“ Ophiocordyceps unilateralis spôsobuje, že mravce, ktoré sa ňou živia, šplhajú po listoch niektorých rastlín. Vzdialenosť, ktorú infikované mravce prekonajú, ďaleko presahuje vzdialenosti v ich bežnom živote, a preto hmyz po dosiahnutí listov zomrie únavou a hladom a po dvoch týždňoch z ich tela vyrašia huby. “Tieto stvorenia sú možno najúžasnejšie, aké som kedy videl. Myslíme si, že produkujú chemikálie podobné LSD, ale ešte sme nevideli drogy, ktoré by vyvolávali správanie v prospech niekoho. “ -Profesor David Hughes.

Hughes objavil huby, ktoré ovládajú mozog pavúkov, vší a múch. Nejde o náhodu, prirodzený výber alebo vedľajšie účinky iného procesu. Tento hmyz je poslaný proti svojej vôli tam, kde by nemal byť, ale hubám sa to páči. “Keď sme napadnuté mravce preniesli na iné listy, huby jednoducho nevyklíčili.” — Profesor David Hughes

AKO VZNIKLI ANTIBIOTIKÁ

To, že huby môžu produkovať silné jedy, má aj pozitívnu stránku. Niektoré z týchto jedov sú účinnými zbraňami proti našim spoločným nepriateľom. Napríklad mikróby. Zdroj najlepších antibiotík je v hubách. 
Zo 160 000 druhov húb, ktorých telá obsahujú zložité chemické zlúčeniny, veda dokázala rozlúštiť a reprodukovať iba 20 a medzi nimi sa našlo niekoľko dôležitých liečiv. Existuje dôvod, prečo huby produkujú lieky. Rastú vždy na najhorších miestach, vo vlhku, v horúčave, na miestach, ktoré sú „továrne mikróbov a vírusov“. Väčšina rastlín nemá proti týmto faktorom žiadnu obranu, ale huby áno. Slávny liek Lipitor, ktorý je jedným z mála riešení, ktoré poznáme pri problémoch s cholesterolom a cukrovkou, bol nájdený v červenej čínskej hube. A huby enoki a shiitake sú zahrnuté v košíku liekov, ktoré dostávajú pacienti s rakovinou v Japonsku. 

Bohužiaľ, rozmanitosť hubových liekov neustále klesá. Dôvodom je ničenie stromových lesov najmä v Amazónii.Spolu s inými formami života ničíme huby. Počet ich odrôd neustále klesá.

KDE JE MOZOG?

„Podľa jedného z odhadov to v hubách funguje podobným spôsobom,“ hovorí Toshiyuki, „z čisto biologického hľadiska každá sieť individuálne dostáva chemické signály o tom, kam by sa mala pohybovať a čomu sa vyhnúť. Súhrn týchto signálov vytvára akýsi systém rozhodovania. Inými slovami, inteligencia huby je v jej sieti. Pridajte k tomu milióny rokov evolúcie v tých najťažších podmienkach, znásobené stovkami tisíc rôznych druhov, a dostanete niečo, čo by v každom prípade malo byť celkom „chytré“.
 

pokračovanie nabudúce…

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?

Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…

3 hodiny ago

Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester

Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…

3 hodiny ago

Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?

Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…

3 hodiny ago

Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…

3 hodiny ago

VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)

Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…

4 hodiny ago

Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov

"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…

5 hodín ago