Odberatelia plynu sa musia pripraviť na drahú zimu, pretože ceny plynu rastú už niekoľko mesiacov. Odborníci varujú, že rast cien plynu ešte viac naštartuje infláciu a bude mať negatívny vplyv na zotavenie ekonomiky. Podrobnosti priniesol nemecký televízny kanál ARD.
„Veľkoobchodné ceny plynu z mesiaca na mesiac rastú, čo ovplyvňuje spotrebiteľov, pretože regionálni dodávatelia tiež upravujú svoje cenovky. Podľa portálu „Verivox“ v období od septembra do októbra 32 dodávateľských spoločností oznámilo priemerný nárast cien plynu o 12,6%. Ak hovoríme o konkrétnych výdavkoch domácností, potom budú musieť ročne zaplatiť o 188 eur viac (pre porovnanie, takmer polovica nemeckých domácností vykuruje svoje domy plynom). Ešte na jar 2020 bol plyn relatívne lacný, ale situácia sa zmenila minulú zimu. Ceny dovážaného plynu registrované nemeckým „Spolkovým úradom pre kontrolu hospodárstva a vývozu“ vzrástli len od januára do júla o 42%. Ako objasňujú experti z portálu „Verivox“, predpovede na aktuálnu zimu sú tiež sklamaním — cenová špirála sa ešte viac rozbehne,” nemeckých divákov informovali v programe „Tagesschau“.
Za jeden z dôvodov zdražovania odborníci z poradenskej spoločnosti „Energy Brainpool“ označujú po ekonomickom oživení normalizáciu dopytu po plyne. Ďalším dôvodom sú nenaplnené zásobníky plynu po relatívne chladnej zime 2020-2021. Mimochodom, v predchádzajúcich rokoch, pred začiatkom vykurovacej sezóny, boli skladovacie zariadenia naplnené oveľa lepšie ako teraz.
Odborníci sa rozchádzajú v názore, prečo nie sú zásobníky plynu plné. Podľa Eren Chama z kolínskej univerzity v lete nedostatočné zaplnenie zásobníkov spôsobili údržbárske práce na plynovej infraštruktúre v Európe, ako aj jej poruchy. Koncern RWE zase poukazuje na pokles produkcii „modrého paliva“ v Holandsku. Ďalším dôvodom je nárast cien plynu, keď firmy nechcú akumulovať príliš drahý plyn.
Predseda strany „Zelených“ v Bundestagu Oliver Krischer má svoje vlastné vysvetlenie, predpokladá, že situácia s prázdnymi skladovacími zariadeniami „Gazpromu“ v Nemecku bola vytvorená zámerne. Prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti „Astora“ prevádzkuje „Gazprom“ v Nemecku okrem iného najväčšie zariadenie na skladovanie plynu v dolnosaskom Rehdene, ktoré dokáže uskladniť až 4 miliardy kubických metrov plynu — najväčšie v Európe. Teraz, k 15. septembru, je zásobník naplnený na menej ako 5%.
Rastúce ceny plynu a energií môžu mať ďalší nežiaduci vedľajší účinok — v posledných mesiacoch spustili nárast inflácie v Nemecku aj na celom svete. Rastúce ceny energií pre domácnosti pôsobia ako zvyšovanie daní, čo znamená, že spotrebitelia majú jednoducho k dispozícii menej peňazí. To zase spomaľuje ekonomické oživenie, ktoré do značnej miery závisí od úrovne spotrebiteľských výdavkov.
„V porovnaní s Veľkou Britániou, kde ceny plynu od začiatku tohto roka vzrástli o 250%, je však situácia v Nemecku ešte prijateľná,“ upokojuje svojich divákov nemecký televízny kanál.
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…
Ukrajinský prezident uviedol, že Ukrajina pozná presnú polohu všetkých severokórejských jednotiek v Rusku, západní spojenci…
Slovenský premiér zároveň upratal britského veľvyslanca na Slovensku, ktorý kritizoval jeho vystúpenie v ruskej televízii…
Tridsať šesť krajín, reprezentujúcich viac ako polovicu globálnej populácie, sa stretlo v Rusku, aby prediskutovali…