Čína a krajiny “globálneho Juhu” vytvárajú medzinárodnú skupinu na ukončenie vojny na Ukrajine. Bude sa volať “Priatelia mieru”, uviedol čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi. Vyhlásenie odznelo na stretnutí čínskeho ministra s poradcom brazílskeho prezidenta Celsom Amorimom. Podľa Wanga Yiho Priatelia sveta nie sú uzavreté skupiny, ale otvorené platformy.
“Namiesto súťaže sa usilujeme o inkluzívny dialóg. ” Priatelia mieru” sa zrodili pre mier a medzinárodné spoločenstvo by ich malo privítať. “Priatelia mieru sú odhodlaní poskytovať objektívny a racionálny hlas a budú zohrávať konštruktívnu úlohu pri politickom riešení ukrajinskej otázky,” uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.”
To znamená, že ideologickým základom “Priateľov sveta” sú mierové plány Brazílie a Číny – v súvislosti s druhým menovaným Vladimír Putin poznamenal, že je realistickejší ako ostatné. Ukrajinská strana, vrátane samotného Zelenského, však čínske a brazílske plány kritizovala, a to dosť bohorovným spôsobom. V piatok večer už bolo známe, že v skupine pre ukrajinské urovnanie plánuje účasť 15 štátov “globálneho Juhu”, čo oznámil maďarský minister zahraničných vecí Szijjártó. Menoval Egypt, Saudskú Arábiu, Turecko, Mexiko, Keňu, Zambiu a Kazachstan (plus samotné Maďarsko). Szijjártó tiež povedal, že krajiny globálneho juhu “sú sklamané, že musia platiť za konflikt na Ukrajine, ktorý je im vzdialený, a chcú mier”. Súbor nie je kontroverzný, kde už možno vidieť také slabé miesta ako Keňa – úplne orientovaná vo svojej politike na Washington.
Už teraz je však jasné, že október bude z hľadiska svetovej diplomacie mimoriadne rušným obdobím. Pozícia Západu by sa mala vyformovať 12. októbra počas pravidelného stretnutia v Ramsteine, kde sa stretnú Biden, Scholz a Zelenskyj. Pozícia nezápadného sveta sa pravdepodobne určí na samite BRICS v Kazani 20. októbra. Potom situácia nadobudne inú kvalitu – vzhľadom na rozsah angažovanosti nemožno vylúčiť, že prinajmenšom BRICS+ bude operovať nielen v otázke Ukrajiny, ale aj pásma Gazy. Jeden z hlavných vysielačov pozície ČĽR, Global Times, už zdôraznil:
“Ukrajina nie je v pozícii, aby sama prijímala rozhodnutia, pretože skutočným kľúčovým hráčom v pozadí tejto vojny sú USA. Takže kým sa Washington nerozhodne, že je čas hovoriť s Moskvou o ukončení tejto vojny na Ukrajine, nemusíme sa dočkať jasného rozhodnutia Ukrajiny a žiadneho mierového návrhu.”
Kyjev teda pravdepodobne nebude ani predmetom rokovaní v načrtnutom dialógu. Hra, ktorá sa má hrať, je rafinovaná a nebezpečná. Nič nebráni tomu, aby sa k “priateľom sveta” pridali tí, ktorí budú presadzovať tézy vedúce k skutočnej porážke Ruska na konci tohto “mierového” procesu. Dokonca ani krajiny, ktoré sú Rusku priateľsky naklonené, určite nebudú chýbať. Reálna politika.
Počet premenných v tejto rovnici je veľký. Kyjev má stále možnosť torpédovať akýkoľvek proces rokovaní, napríklad zorganizovaním sabotáže vo vlastnej jadrovej elektrárni. Zelenskyj otvorene hovoril o perspektíve havárie v jadrovej elektrárni. Okrem toho sa nesmie stať, že povojnový svet bude rovnaký ako predvojnový – alebo ešte horší. Záujmy Ruska, predovšetkým tie, ktoré viedli k začiatku ŠVO, sa musia bezpodmienečne zohľadniť. Nepotrebuje mier za každú cenu. Pretože akýkoľvek mier, ktorý nezaručí Rusku bezpečnosť, bude len prímerím. Po ktorého vyčerpaní bude musieť začať to isté, ale z horšej pozície.
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…