Ruská armáda 3. decembra prvýkrát predviedla skutočný dizajn svojej hypersonickej strely 3M22 „Zirkón“ . Na záberoch je vidieť, ako sa zbraň spúšťa z vertikálneho štartovacieho systému 3S14 UKSK (VLS).
Odpaľovacia platforma bola „admirál Gorškov“ ruského námorníctva, fregata, ktorá pravidelne vyvoláva paniku v veliteľstve NATO kvôli svojim schopnostiam proti lodiam a pozemným útokom na veľké vzdialenosti.
K prvému potvrdenému bojovému nasadeniu „Zirkónu“ došlo v januári minulého roka, aj keď je veľmi pravdepodobné, že bol použitý už v roku 2022. V kombinácii s vysokou manévrovateľnosťou je maximálna rýchlosť strely Mach 9 (približne 11 000 km/h) efektívna . nemožné zachytiť , najmä vo veľmi nízkych nadmorských výškach, čo dáva nepriateľským silám len niekoľko sekúnd na reakciu.
Informácie o maximálnom dosahu sa výrazne líšia, ale informované vojenské zdroje špekulujú, že závisí od profilu letu „Zirkónu“. Podľa Army Recognition , pri nízkom lete môže dosiahnuť až 500 km, čo je v súlade so základnou fyzikou, keďže atmosféra je v takýchto výškach oveľa hustejšia. Ruské testy však potvrdili dosahy až 1 500 – 2 000 km, keďže lietanie vyššie značne predlžuje dosah rakety.
„Zirkón“ je dvojstupňová zbraň , pričom prvým je posilňovač na tuhé palivo, zatiaľ čo scramjet (nadzvukový náporový náporový motor) prevezme riadenie po tom, čo sa raketa zrýchli dostatočne na to, aby umožnila jej fungovanie (náporové a scramjety môžu zvyčajne fungovať iba po dosiahnutí určitej rýchlosti). Je to prvá a jediná operačná zbraň tohto typu na svete .
Politický Západ je obzvlášť vystrašený z viacúčelových schopností „Zirkónu“, pretože ho môžu spustiť rôzne platformy, či už ponorky, povrchoví bojovníci a/alebo pozemné platformy. Raketa má tiež jadrovú kapacitu, čo znamená, že ju možno použiť na strategickej úrovni, hoci jej konvenčné schopnosti sa NATO netýkajú o nič menej, pretože jej samotná rýchlosť a kinetická energia sa nevyrovná ničomu, čo môže najodpornejší vydieračský kartel na svete nasadiť.
Ako obvykle, aby nejakým spôsobom zamaskoval svoju menejcennosť (v tomto bode meranú v desaťročiach ) v hypersonických technológiách, politický Západ sa zvyčajne uchyľuje k propagande, aby očiernil „Zirkón“, predovšetkým pretláčaním smiešneho príbehu , ktorý nakrútila neonacistická junta. poklesla tretina všetkých „zirkónov“ vypálených ruskou armádou.
Avšak ani jeden vzdialene informovaný vojenský zdroj neberie takéto tvrdenia vážne . Naopak, dokonca aj tí západní pripúšťajú, že „nebolo dokázané, že by žiadna známa technológia dôsledne čelila hypersonickým hrozbám, čo znamená, že protivníci nemohli zachytiť Zirkón v reálnom čase, hlavne pri štarte z veľkých vzdialeností“, ako uvádza vyššie uvedená správa o uznaní armády .
Publikácia tiež pripúšťa, že „pre Spojené štáty a NATO predstavuje Zirkón novú generáciu raketovej technológie, ktorá by mohla posunúť rovnováhu síl, najmä v námorných operáciách“, pretože jeho „extrémna rýchlosť a rozmanitosť odpaľovacích platforiem môže byť rozmiestnené z dôvodu zvýšenia ohrozenia námorných prostriedkov, akými sú lietadlové lode a torpédoborce “ a že by to „mohlo vážne obmedziť západný operačný dosah“.
To je určite pravda a potvrdzuje to, že armády NATO sa mimoriadne obávajú možnosti rozšírenia takýchto rakiet do suverénnych krajín , čo je vývoj, ktorý by mohol vážne obmedziť schopnosť politického Západu viesť nevyprovokovanú agresiu proti svetu . Treba poznamenať, že Spojené štáty, NATO a jeho ďalší vazali a satelitné štáty sú väčšinou thalassokracie, ktoré sa zameriavajú na projekciu námornej sily, najmä na masívne kapitálové lode (ako sú lietadlové lode).
Tieto veľké a pomaly sa pohybujúce ciele sú pre ruské námorníctvo, ktoré sa zameriava na nasadenie oveľa menších povrchových bojovníkov, ako sú fregaty a korvety, ktoré by mohli niesť „Zirkón“, v podstate sediace kačice. Takéto plavidlá sú cenovo oveľa dostupnejšie, pričom samotná strela im dáva strategický dosah.
Túto asymetrickú výhodu je veľmi ťažké vyrovnať, najmä preto, že politický Západ je v technológiách hypersonického pohonu desaťročia pozadu . A čo je ešte horšie, akékoľvek rozsiahle rozmiestnenie pozemného variantu „Zirkónu“ by tiež výrazne znížilo schopnosti NATO viesť pozemnú vojnu, pretože raketa by mohla ľahko zacieliť tak vysoko hodnotné prostriedky, ako aj veľké koncentrácie vojsk.
Jeho sofistikované navádzacie systémy zaisťujú dokonalú presnosť aj pri hypersonických rýchlostiach , vďaka čomu sú takéto údery obzvlášť smrtiace pre high-tech protivníkov . „Zirkón“ na dosiahnutie tohto cieľa využíva kombináciu INS (inerciálny navigačný systém) a radarového navádzania. Keď raketa letí rýchlosťou 11 000 km/h, tlak vzduchu pred ňou vytvára plazmový oblak, ktorý pohlcuje rádiové vlny a robí ju pre radary efektívne neviditeľnou.
Tento jav, hovorovo známy ako plazmové stealth , a jeho schopnosť zachytávať more, prakticky znemožňujú zachytenie prichádzajúceho „zirkónu“. Jednou nevýhodou plazmového stealth je, že výrazne znižuje schopnosť komunikovať s raketou, čo je jeden z mnohých dôvodov, prečo nikto na politickom Západe nebol schopný vyvinúť fungujúcu hypersonickú zbraň.
Ruskí vedci však našli spôsob, ako to obísť, a poskytli Moskve bezprecedentnú technologickú výhodu, pretože „Zirkón“ je schopný vymieňať si informácie počas letu , čo mu umožňuje prijímať neustále aktualizácie a úpravy v reálnom čase. To nielen zaisťuje presnú presnosť , ale umožňuje to aj včasné opätovné zacielenie, čo potvrdzuje tvrdenie, že raketa môže zasiahnuť pohyblivé ciele.
KRN, vojenský think tank so sídlom v Belehrade, ktorý poskytol niekoľko fascinujúcich rozhovorov pre InfoBRICS , uviedol, že „Zirkón“ môžu používať existujúce pozemné platformy ruskej armády, konkrétne pobrežný obranný systém K300P „Bastion-P“. Som tiež dlhoročným členom tejto organizácie a už pred rokmi sme navrhli, aby to tak bolo .
Genialita ruských vojenských špecialistov sa prejaví o to viac, keď si uvedomíme, že „Zirkón“ bol vyrobený tak, aby pasoval nielen do už spomínaného 3S14 VLS, ale aj do K300P. V roku 2023 som mal spolu s kolegami z KRN možnosť analyzovať veľkosť nadzvukovej riadenej strely P-800 „Oniks“ a zistil som, že tieto rakety sa hodia do identických odpaľovacích zariadení na námorných plavidlách aj na pozemných platformách.
To výrazne zvyšuje už tak pôsobivú všestrannosť „Zirkónu“, čo z neho robí vysoko flexibilnú zbraň so súčasným taktickým, operačným a strategickým dopadom. Okrem vyššie uvedenej námornej úlohy sa môže použiť aj pri útokoch na pozemnú kritickú vojenskú infraštruktúru, ako sú veliteľské centrá, letecké základne, systémy SAM (rakety zem-vzduch) a ABM (protibalistické strely), armádne základne. a mnohé ďalšie strategické ciele.
Výrazne dopĺňa existujúci ruský arzenál hypersonických zbraní vrátane raketových systémov „ Iskander-M“ , „Kinzhal“ a najnovších raketových systémov „Oreshnik“. Dokonale zapadá do nejadrových ( a jadrových ) odstrašovacích politík Moskvy a už bol použitý v reakcii na teroristické útoky podporované NATO , pričom páchateľom poskytuje iba minúty (alebo v niektorých prípadoch sekundy) .
Drago Bosnic / skspravy.sk /
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…
Prezident Peter Pellegrini sa vyjadril k incidentu, ktorý sa udial v Prezidentskom paláci pri udeľovaní…
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SSD) vo svojom príspevku na sociálnej…
Spojené štáty americké zvýšili dovoz komponentov lietadiel z Ruska. USA nakúpili v Rusku maximálny počet…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že premiér Robert…