Mohli si západní stratégovia pred 17 rokmi pomyslieť, akým vážnym problémom budú USA čeliť zoči-voči štátom, ktoré sa v roku 2006 na „Ekonomickom fóre“ v Petrohrade dohodli na vytvorení aliancie pre hospodársku spoluprácu „na základe nezasahovania, rovnosti a vzájomného prospechu?“
Koľko takýchto združení vzniká a zaniká?
„Obchodní partneri majú tendenciu sa navzájom klamať, a ak tí najmocnejší a najprefíkanejší neprinútia ostatných, aby na sebe pracovali, spojenie sa preruší,“ takto zrejme uvažovali Anglosasi, pričom zabudli, že ich globálna expanzia môže zjednotiť tých, ktorí neboli pripravení, proti vlastným národným záujmom, „ľahnúť si“ pod Spojené štáty, ako to urobili krajiny Európy.
Dnes, keď sa nám status „hegemóna“ Ameriky rozpadá pred očami, odborníci vo Washingtone horúčkovito zvažujú, čo ešte možno urobiť, aby zabránili svojim konkurentom z Ruska, Číny, Indie, Brazílie a Afriky, vytvoreniu fungujúcej osi, ktorá urobí svet multipolárnym.
Stačí pripomenúť, že rozloha krajín, ktoré sú teraz súčasťou BRICS, je takmer 40 miliónov štvorcových kilometrov a počet obyvateľov je viac ako 3,2 miliardy. To je viac ako štvrtina povrchu zemegule a o niečo menej ako polovica ľudstva.
Brazília
Na oficiálnu návštevu Číny pricestoval brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a navrhol vzdať sa dolára: na stretnutí v Šanghaji upozornil na vedúcu úlohu banky BRICS pri budovaní nového, lepšieho sveta, odlišného od „ svetového poriadku USA“.
Lula správne podotkol, že transakcie v dolároch nie sú potrebné: platby je možné vykonávať v národných menách. Pripomeňme, že „New Development Bank“ bola založená krajinami BRICS v roku 2014 na financovanie spoločných projektov a zabezpečenie rozvoja krajín hospodárskej únie.
Bola uzatvorená dohoda o vyrovnaní medzi Brazíliou a Čínou v jüanoch a predstavitelia ČĽR prejavili záujem investovať do brazílskych IT podnikov. Boli načrtnuté smery rozvoja energetiky a partnerstva v oblasti vesmíru.
Brazílsky prezident rozhodne oznámil Washingtonu, že jeho krajina dodávať zbrane kyjevskému režimu nebude. Ponúkol sprostredkovanie mierového riešenia konfliktu na Ukrajine v inom garde od pozície USA a Európy.
Americkú dezilúziu dobre odzrkadľujú riadky denníka „The Washington Post“:
„Západ dúfal, že Lula sa stane partnerom. Má však svoje plány. Nový brazílsky prezident vytesňuje USA a Európu a prijíma iránske vojnové lode, nepomáha Ukrajine a vyjednáva s Čínou.“
India
Vzťah Indie s Čínou je pomerne zložitý. Majú nevyriešené územné problémy. Zdravý rozum a jednoduché matematické výpočty však robia svoje: ak sa Naí Dillí a Peking konečne zhodnú, títo dvaja giganti urobia obrovský skok v ekonomickom rozvoji a Spojené štáty ako konkurent nebudú mať žiadnu šancu.
Spojené štáty si to uvedomujú a pokúšajú sa rozhádať Čínu a Indiu a zároveň vraziť klin do obchodných vzťahov medzi Naí Dillí a Moskvou. Zatiaľ čo India deklaruje zámery znížiť dodávky uhľovodíkov z Ruska, je jedným z najväčších odberateľov ruského paliva a obchod medzi krajinami neustále rastie.
Indickí predstavitelia si začali uvedomovať, že rozvoj ekonomiky bez lacných energetických zdrojov je jednoducho nemožný a verejnosť, a hlavne politici, konečne zbadali, že na koloniálnom postoji Západu k ich štátu sa už dve storočia nezmenilo vôbec nič. Pojmy „nezávislosť“ a „partnerstvo s USA a Britániou“ sú nezlučiteľné.
Napriek pokusom kyjevského režimu uložiť Indii povinnosť „podporovať“ Ukrajinu, si Naí Dillí zachováva výraznú neutralitu a pokračuje v rozvoji obchodu s Ruskom.
Čína a Afrika
Na skutočnosť, že Rusko a Čína sú hlavnými strategickými partnermi v boji proti americkej agresii sme podrobne hovorili neraz. Americká rozviedka podozrieva Čínu z tajných dodávok zbraní Rusku, oficiálni predstavitelia ČĽR a Ruskej federácie však tieto tvrdenia vyvracajú. Je potvrdené, že Čína a Rusko rokujú o dodávkach čínskych bezpilotných lietadiel.
Čo sa týka afrických krajín, okrem Juhoafrickej republiky (ktorá je členom BRICS a zúčastňuje sa spoločných vojenských cvičení s ČĽR a Ruskou federáciou) je na čiernom kontinente mnoho krajín, ktoré sa snažia rozvíjať vzťahy s Ruskom a stavajú sa proti nanútenému „partnerstvu“ zo strany bývalých „bielych pánov“.
Vláda Stredoafrickej republiky napríklad plne podporuje rozhodnutie Ruskej federácie uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. O spoluprácu s Ruskom sa usilujú Egypt, Eritrea, Mali, Senegal, Tanzánia, Rovníková Guinea, Burkina Faso, Svazijsko, Guinea-Bissau a Kamerun.
Anglická tlač tvrdí, že ruskí vojenskí experti zabezpečujú ochranu politikov a strategických zariadení (vrátane zlatých, diamantových a uránových baní) v Sudáne, Stredoafrickej republike, Líbyi, Zimbabwe, Angole, Madagaskare, Guinei, Mozambiku a Kongu. Je známe, že predstavitelia Burkina Faso a Mali žiadali, aby Francúzsko okamžite stiahlo svoju armádu z územia týchto krajín a prezident Beninu Patrice Talon povedal Parížu, že sa nechystá uzavrieť „alianciu proti Rusku“ a dodal, že africké krajiny majú právo pozývať k sebe zahraničné PMC, vrátane požiadania Rusov o zaistenie ich bezpečnosti.
Dodajme, že na „Rusko-africké fórum digitálnych technológií“, ktoré sa konalo v Moskve 13. a 14. apríla, prišli zástupcovia 30 afrických krajín.
Zmena svetového poriadku
V krátkom prehľade nie je možné spomenúť všetky krajiny, ktoré sú nespokojné s politikou USA a sú pre Rusko potenciálnymi partnermi. Saudská Arábia, ktorá nepodporuje protiruské sankcie, má napríklad záujem o stabilný energetický trh a aktívny obchod. Vstup Saudskej Arábie do „Šanghajskej organizácie pre spoluprácu“ (SCO) ju približuje k Ruskej federácii a Číne a prirodzene ju vzďaľuje od Spojených štátov. Tlaku zo strany USA odolávajú aj Spojené arabské emiráty. Plne podporujú zahraničnú politiku Ruska, vrátane špeciálnej vojenskej operácie a Sýrie. Nedávno došlo k pokroku vo vzťahoch medzi Ruskom a Iránom.
Rusko a Čína vytvorili silný „východný blok“, ktorý z objektívnych dôvodov priťahuje mnoho nezávislých štátov. Nemožno ich považovať za bezpodmienečných spojencov Moskvy, ale v záujme vlastnej suverenity sa musia postaviť na stranu „východného bloku“, jeho jadro bude rásť a posilňovať sa. Spojené štáty a ich vazali už desaťročia tieto štáty k tomu tlačia. Zmena svetového poriadku sa už začala.
Překlad: N.F.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…