Vládna kríza priniesla okrem chaosu aj isté pozitíva. Zo svojich postov odstupujú aj najhorší ministri akých sme kedy mali. Teda aspoň dočasne. Dnes už bývalá ministerka Mária Kolíková (Za ľudí) spackala súdnu reformu a nezvládla ani kauzu Lučanský. Minister zahraničia Ivan Korčok nám kazil vzťahy s V4 a s Ruskom
Vraj odchádzajú dvaja najlepší ministri – Korčok a Kolíková, tvrdia korporátne médiá. Tieto tvrdenia však stoja na vode. Ich liberálna a výlučne proamerická orientácia stačí na to, aby z nich korporátni novinári spravili doslova hviezdy slovenskej politiky.
Poďme si však bližšie rozobrať ako títo „najlepší ministri“ pod slnkom za rok vo svojich funkciách bačovali.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sľubovala akúsi prevratnú reformu súdnictva. Nakoniec sa to však ukazuje ako obrovské fiasko. Súčasťou jej reformy je zriadenie Najvyššieho správneho súdu. V hierarchii má byť na podobnej úrovni ako Najvyšší súd.
Najvyšší správny súd by mal okrem iného plniť aj úlohu disciplinárneho súdu pre sudcov. Jeho zavádzanie do praxe však zatiaľ nevyzerá ružovo.
Proti Kolíkovej reforme sa vzbúrili takmer všetci sudcovia. S vytvorením Najvyššieho správneho súdu sú od začiatku veľké problémy. Sudcovia ho totiž bojkotujú. Momentálne je jediným kandidátom sudca krajského súdu Pavol Naď. Bez ďalších sudcov je fungovanie tohto kontroverzného súdu nemožné.
Kolíkovej súd je teda zatiaľ len na papieri. V praxi neexistuje. Totálne fiasko „najlepšej ministerky spravodlivosti, akú sme kedy mali.“
Ďalším problematickým bodom Kolíkovej reformy súdnictva je tzv. súdna mapa. Ide v podstate o zníženie počtu súdov. Ministerstvo oficiálne uvádza, že jedným z hlavných cieľov tejto súdnej mapy je špecializácia sudcov a lepšia efektivita súdov.
Sudcovia však tvrdia presný opak. Stovky sudcov v januári zverejnili otvorený list, v ktorom túto súdnu mapu ministerky Kolíkovej ostro skritizovali.
Podľa signatárov je návrh neprimeraným zásahom zákonodarnej a výkonnej moci do súdnej moci, sťažuje prístup občanov k súdu a porušuje záväzky SR ako členského štátu Európskej únie (EÚ) v otázke nezávislosti súdnictva a práva na prístup k spravodlivosti. Tiež podľa nich nerieši zásadné problémy terajšieho súdneho systému ako preťaženosť niektorých súdov, dĺžku súdneho konania, vymožiteľnosť práva alebo nedostatočné technické a personálne obsadenie.
Aj fiasko so súdnou reformou však zatienila najväčšia Kolíkovej kauza a to záhadná smrť bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vo väzbe. Už od začiatku, keď sa mal Lučanský zraniť v Prešovskej väznici údajne podtknutím sa na šľapke a pádom na konštrukciu postele, ministerka Kolíková celý incident zľahčovala a tvrdila, že to bolo len nejaké ľahké zranenie.
Neskôr sa však ukázalo, že jeho zranenia boli dosť vážne. Podstúpil aj operáciu v oblasti oka. Onedlho na to, koncom roka mal Lučanský vo väznici v Prešove spáchať samovraždu. Aj keď ohľadom toho doteraz existujú pochybnosti.
Aj keby to bola skutočne samovražda, ministerka Kolíková nesie plnú politickú zodpovednosť za to, že mu nebola zabezpečená dostatočná ochrana pred prípadným sebapoškodzovaním, najmä po tom, čo tu už bol prvý incident so zraneným okom.
Napriek tomu, že Lučanský bol na izbe sám, mal poschodovú posteľ, na ktorej konštrukcii sa mal údajne obesiť väzenskou teplákovou bundou. Špekuluje sa, či Lučanský nebol náhodou k údajnej samovražde dohnaný zlými podmienkami vo väznici, kde nemohol prísť do kontaktu ani s inými väznenými ľuďmi a bol mu odopretý aj telefonát s manželkou.
Kolíková už vtedy mala podať demisiu. Demisiu však podala až teraz počas vládnej krízy, keď ju k tomu vyzval premiér Igor Matovič. Kolíková však zo seba ešte robí hrdinku a tvrdí, že na svoj post by sa chcela po rekonštrukcii vlády opäť vrátiť.
Hrdinku z nej robí aj prezidentka Čaputová, ktorá jej poďakovala za „skvelé odvedenú prácu“ a tiež liberálne médiá. Tie si akoby zakryli oči pred Kolíkovej spackanou súdnou reformou a pred kauzou Lučanský a vidia len jej liberálnu ideológiu, čo u nich absolútne stačí na to, aby ju vyhlásili za najlepšiu ministerku spravodlivosti všetkých galaxií.
Kolíková totiž minulý rok vystúpila na online dúhovom pochode, kde podporila LGBTI hnutie a homosexuálom prisľúbila, že zavedie novú legislatívu, ktorá ich „zrovnoprávni“ v oblasti majetkových práv: „Vnímam, že je dôležité, aby sme urobili zadosť aj záväzku, ktorý máme v programovom vyhlásení vlády smerom k ľuďom, ktorí žijú v jednej domácnosti, tak máme záväzok, ktorý je jasný, aby sme aspoň na úrovni majetkových práv urobili rovnosť,“ vyhlásila Kolíková na „online“dúhovom pochode Gay pride.
Ako málo stačí, aby sa z najhoršej ministerky stala v očiach korporátnych médií tá najlepšia. Stačí podporiť Gay-pride a liberálnu agendu. A vôbec už nevadí ani to, že Kolíková pôsobila vo Ficovej vláde ako štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti.
Okrem liberálnej ideológie sa v korporátnych médiách cení aj proamerický fanatizmus a rusofóbia. To predstavuje v tejto vláde najmä minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Preto je taktiež novinármi označovaný za „najlepšieho ministra zahraničných vecí, akého sme kedy mali.“
Ivan Korčok je kariérny diplomat, ktorý sa podobne ako Kolíková uplatnil aj v predošlej vláde. Za Ficovej aj Pellegriniho vlády pôsobil na Lajčákovom ministerstve zahraničia ako štátny tajomník. Neskôr bol presunutý do Spojených štátov Amerických, kde pôsobil ako slovenský veľvyslanec.
Po nástupe vlády Igora Matoviča ho strana SaS nominovala za ministra zahraničných vecí. Od začiatku svojho pôsobenia dával Korčok jasne najavo svoje niekedy až fanaticky prozápadné a proamerické smerovanie.
Po nástupe Korčoka Slovensko pôsobí ako rozbíjač krajín Vyšehradskej skupiny, ktoré boli ešte donedávna našimi najlepšími partnermi.
Prejavilo sa to napríklad tým, že Slovensko sa nezastalo Maďarska a Poľska ohľadom naviazania európskeho rozpočtu na tzv. právny štát. V praxi by to znamenalo, že „neposlušné krajiny“, ktoré majú vlastný pohľad na určité veci, by pod zámienkou, že nedodržujú princípy právneho štátu, mohli prísť o eurofondy.
Maďarsko a Poľsko však nakoniec zvíťazili a vybojovali si, že napríklad prijímanie migrantov nebude patriť pod definíciu „právneho štátu.“ Dovtedy bol totiž návrh Európskej komisie vágny a mohol by zahrňovať aj túto tému.
Slovensko nepodporením Poľska a Maďarska však ostalo zahanbené. Naši vládni predstavitelia robia voči Bruselu kolenačkovú politiku. Slovenský minister zahraničia Ivan Korčok už ani neskrýva svoj negatívny postoj k V4.
V rozhovore pre portál Aktuality.sk Korčok ozrejmil, že naša spolupráca so susedmi z V4 nebude vždy jednotná: „V4 neznamená, že my budeme vo všetkom a vždy spolupracovať. V4 nie je ani organizáciou, ani politickou alternatívou.“
Korčok následne povedal na rovinu, čo si myslí o V4: „Áno v ostatných rokoch V4 nenadobudla tú najlepšiu reputáciu vrámci Európskej únie.“
Minister zahraničia si taktiež stojí za bezpečnostnou stratégiou SR a obhajuje aj túto pasáž: „Strategický bezpečnostný záujem Slovenska je aj vojenská prítomnosť USA v Európe.“
„Prítomnosť Spojených štátov v Európe je od 2. sv. vojny, je to nejaký základ stability, no a vidíme čo sa udialo v ostatných rokoch. Okrem iného nezabúdajme, že Spojené štáty sú kľúčovou krajinou NATO, ktorá garantuje aj našu obranu, cez článok 5. No a ich prítomnosť vnímame ako niečo, čo je dobré pre bezpečnosť Slovenska a celej Európy,“ tvrdí Korčok.
Čo je ale zrejme najväčší Korčokov škandál, je jeho škandalózne vyjadrenie na adresu Ruskej federácie, po nákupe vakcín Sputnik V.
Korčok sa na tlačovej konferencii o ruskej vakcíne vyjadril takto: “Je zjavné, že táto vakcína Sputnik V nie je len vakcínou, ale je to nástroj v hybridnej vojne.“
Vyjadrenie ministra SR Ivana Korčoka malo aj medzinárodný dosah. Obrovskú hanbu, ktorú spravil Slovensku, si všimli aj predstavitelia Ruskej federácie.
Na Korčokove uletené konšpirácie zareagovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharová:
„Tieto vyhlásenia nie sú vhodné v súčasnej situácii, keď vo svete zúri pandémia. Takéto vyhlásenia vyzerajú čudne a niekedy sa mi to zdá až bláznivé, pretože teraz sa musíme sústrediť na to, ako prekonať ťažkosti, a určite nie takýmito vyhláseniami vytvárať nové problémy v súvislosti s pandémiou,“ povedala Zacharová na tlačovej konferencii.
V súvislosti so slovenským nákupom ruských vakcín Zacharová uviedla: „Nie je to pašovanie, nie je to nelegálny obchod, nie je to porušovanie akýchkoľvek noriem, je to vládna objednávka.“
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok absolútne zlyhal. Minister zahraničia by sa mal totiž správať ako normálny a slušný diplomat, ktorý aj keď mal nejaké výhrady k ruskej vakcíne, mal to povedať diplomaticky a hlavne slušne, bez emócií.
On však namiesto toho zákerným spôsobom slovne zaútočil na Rusko, keď tvrdil, že vakcína Sputnik V je nástrojom hybridnej vojny Ruska. Za svoje slovné útoky voči Rusku sa dodnes neospravednil. Už vtedy mal odstúpiť.
Odstúpi však zrejme až dnes a rovnako ako z Kolíkovej aj z Korčoka robia zapredané médiá hrdinu. Hlavne, že kope Ruska. To je základ.
My Korčokovi môžeme popriať veľa šťastia niekde v transatlantických štruktúrach. „Ďakujeme“ a už viac si neprosíme. Dosť bolo rusofóbie a proamerického fanatizmu na rezorte zahraničia. My už nie sme v studenej vojne. Nezamrzli sme v nej ako Korčok. Slováci chcú mať dobré vzťahy na všetky svetové strany.
Samuel Gdovin
zdroj: hlavné správy
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…