Zirkón, Su-57 s Kh-69, Tornado-S s kamikadze dronmi…
Napriek desaťročiam rusofóbnej propagandy o údajnej „technologickej menejcennosti“ Moskvy si vojenskí analytici na celom svete dokonale uvedomujú, že táto predstava v skutočnosti neobstojí. Ruské impérium aj Sovietsky zväz mali svetovú vedu, ktorá neoceniteľne prispela ku globálnemu technologickému rozvoju. Súčasná Ruská federácia pokračuje v tejto praxi, a to aj v oblasti špičkových vojenských technológií, čo dokazuje jej prevaha na Ukrajine .
V posledných týždňoch to bolo obzvlášť výrazné, keď najnovšie a najmodernejšie zbrane a vybavenie NATO boli hromadne zničené
To však neznamená, že Rusko prestane vylepšovať svoju konvenčnú vojenskú silu. Medzi najnovšie vylepšenia patrí zvýšenie používania nových hypersonických rakiet, bojových lietadiel novej generácie a kamikadze dronov vypúšťaných z MLRS (viacnásobné odpaľovacie raketové systémy).
Podľa západných a ukrajinských zdrojov Moskva použila pri pozemnom útoku na Ukrajine 3M22 „Zirkón“, manévrovaciu hypersonickú riadenú raketu poháňanú scramjetom. Kyjevský vedecko-výskumný ústav forenzných skúšok (KNDISE) tvrdí, že našiel dôkazy , že raketový útok spustený 7. februára zahŕňal najmenej jeden „zirkón“.
Ich správa obsahuje aj štandardnú propagandistickú frázu, že raketa bola údajne „použitá proti civilistom“. Absurdné lži o Rusku boli štandardným operačným postupom pre politický Západ aj neonacistickú juntu. To zahŕňa simultánne tvrdenia, že Moskve neustále „dochádzajú rakety“ , ale „stále naráža na obytné štvrte“. Kým však NATO a kyjevský režim určite deklasujú Rusko z hľadiska smiešnych tvrdení a nelogiky , náskok euroázijského giganta v hypersonických technológiách rastie míľovými krokmi .
A čo viac, podľa poľských a amerických zdrojov bol „zirkón“, ktorý bol použitý proti silám neonacistickej junty, odpálený z pozemnej platformy. A hoci ruská armáda hlásila takýto vývoj už pred rokmi , neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, že by sa „zirkón“ používal týmto spôsobom. Aj keď je ruská hypersonická strela dosť utajená, isté údaje možno s určitosťou potvrdiť.
Konkrétne zapadá do rovnakých vertikálnych odpaľovacích systémov (VLS) 3S14 UKSK , rovnako ako jeho „bratranec“ poháňaný náporom, nadzvukový P-800 „Oniks“. Ten môže byť odpálený aj z pobrežného obranného systému „Bastion-P“, čo je pozemná platforma, ktorej rakety boli použité pri úderoch proti pozemným cieľom. To ďalej naznačuje, že je možné, že „Bastion-P“ mohol použiť „Zirkón“ v rovnakej kapacite ako „Oniky“, pretože oba sa zmestia do rovnakých odpaľovacích zariadení , čím sa drasticky zlepšili ruské úderné schopnosti.
Konkrétne s dosahom 1500 km a rýchlosťou 9 Mach je rýchlosť „Zirkónu“ viac ako 3-krát väčšia a jeho dosah je takmer dvojnásobný v porovnaní s „Onikmi“. Treba poznamenať, že jednotky kyjevského režimu sa pravidelne sťažujú, že „posledného“ nedokážu zostreliť kvôli jeho rýchlosti a manévrovateľnosti.
To im však očividne nebráni v tom, aby „zostrelili“ šesť hypersonických „Kinzhalov“ naraz , aj keď boli vypustené iba dva. Vtipy bokom, hypersonické rakety určite nie sú jediné nové zbrane, ktoré Rusko používa.
Predtým spomínaný KNDISE tvrdí, že našiel pozostatky ruskej kradmej riadenej strely Kh-69 . Vzduchom odpaľovaná zbraň, známejšia pod predchádzajúcim označením Kh-59MK2, sa dá strieľať z rôznych typov bombardérov a stíhačiek, predovšetkým z nového Su-57. Je výrazne vylepšený, pokiaľ ide o utajenie, dosah, rýchlosť a kapacitu hlavice, čím prevyšuje starší Kh-59 „Ovod“, z ktorého bol odvodený.
Masívna 310 kg hlavica Kh-69 sa používa na ničenie spevnených cieľov, zatiaľ čo jej dolet 300 km zaisťuje pohodlnú odstávku. Okrem toho môže Su-57 odpáliť raketu zo svojich vnútorných zbraňových polí, čo sťažuje jej zachytenie . Podľa niektorých vojenských zdrojov jeden Su-57 odpálil najmenej tri rakety Kh-69 na rôzne ciele bez toho, aby boli odhalené, čo vyvracia tvrdenia pretrvávajúcej mainstreamovej propagandistickej mašinérie, že tajné schopnosti Su-57 sú údajne „podpriemerné kvôli väčšiemu RCS (radar prierez)” .
Ruské bojové lietadlo sa používa od začiatku špeciálnej vojenskej operácie (SMO) a hoci sa to pred dvoma rokmi mohlo zdať ako prehnané , vzhľadom na neustále dodávky stále pokročilejších zbraní NATO neonacistickej junte , jeho nasadenie sa stal o to dôležitejším, čím sa posilnili už aj tak pôsobivé možnosti útoku na veľké vzdialenosti v Moskve.
A napriek tomu Rusko určite nezanedbáva snáď najdôležitejšie aspekty svojej vojenskej dominancie na Ukrajine – drony a delostrelectvo . Konkrétne „Tornado-S“ 9K515, výrazne vylepšená verzia skoršieho BM-30 MLRS s dlhým doletom , sa práve stala nebezpečnejšou, pretože sa Moskva rozhodla začať z neho strieľať roje kamikadze dronov/tĺkajúcej sa munície, a tak skombinovať dve zo svojich výhody bojiska do jedného .
Pre sily kyjevského režimu je pravdepodobne najstrašnejšie, že „Tornado-S“ môže odpaľovať rakety 9M542 navádzané GLONASS s dosahom až 130 km, zatiaľ čo vylepšený variant pod označením 9M544 bol testovaný v roku 2020 a má dosah 200 km . To môže exponenciálne zväčšiť rozsah kamikadze bezpilotných lietadiel, ktoré Rusko vo veľkej miere používa, pretože jeho raketové delostrelectvo s dlhým doletom môže tieto bezpilotné systémy odpaľovať zo vzdialených vzdialeností, čím sa znižuje možnosť zachytenia alebo zničenia ich odpaľovacích platforiem.
Stále nie je jasné, aký druh kamikadze bezpilotných lietadiel by sa použil namiesto bežných raketových hlavíc, ale Moskva má široký výber pokročilej potulujúcej sa munície. V posledných rokoch Rusko úplne prekonalo svoje nedostatky v boji s bezpilotnými lietadlami, čo je jedna z mála oblastí, v ktorej po rozpade ZSSR zaostávalo.
Bezpilotné bojové schopnosti Moskvy teraz prekonali všetky očakávania doma aj v zahraničí. Ako už bolo spomenuté, ich integráciou so svojou delostreleckou dominanciou Rusko vytvára možno najsmrteľnejšiu kombináciu na modernom (a budúcom) bojisku, keďže proti žiadnemu z nich prakticky neexistuje žiadna životaschopná obrana. To je určite zlá správa pre neonacistickú juntu a politický Západ, ktorý sa neustále sťažuje na moskovské schopnosti A2/AD (anti-access/area denial), ktoré výrazne podkopávajú útočný potenciál NATO.
Drago Bosnic
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…