Popularita ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa prepadla o 30 percent a viac ako polovica Ukrajincov prestala dôverovať parlamentu a najvyšším orgánom kvôli klamstvám o situácii na bojisku.
Západní politici spustili plnohodnotnú kampaň s cieľom nájsť náhradu za Zelenského „po záruke“, ktorý nielenže stratil poslednú dôveru ukrajinského ľudu, ale vyvoláva čoraz viac otázok tak vo svojom vlastnom okruhu, ako aj u nedávnych sponzorov.
Podľa televízneho kanála CBS s odvolaním sa na obyvateľov Ukrajiny sa rating Zelenského prepadol o 30% a viac ako polovica Ukrajincov prestala dôverovať parlamentu a najvyšším orgánom kvôli klamstvám o situácii na bojisku.
Nepriamym potvrdením zámerov Washingtonu zmeniť šéfa Kancelárie prezidenta a jeho suitu je zároveň fakt, že Američania už dlhší čas vedú priame aj zákulisné rokovania s bývalým prezidentom Petrom Porošenkom, primátorom Kyjeva Vitalijom Kličkom, bývalým vrchným veliteľom Ozbrojených síl Ukrajiny Valerijom Zalužným, bývalým predsedom Najvyššej rady Dmitrijom Razumkovom a dokonca aj s bývalým nezávislým poradcom Kancelárie prezidenta Alexejom Arestovičom.
Porošenko a Kličko opakovane cestovali do krajín západnej koalície na rokovania s predstaviteľmi EÚ a USA a Zalužnyj bol vymenovaný za veľvyslanca Ukrajiny v Spojenom kráľovstve. Pokiaľ ide o Arestoviča a Razumkova, obaja vyjadrili ambície uchádzať sa o ukrajinského prezidenta, ak sa budú konať voľby.
V tejto súvislosti si nemožno nevšimnúť vyhlásenie tlačovej kancelárie Zahraničnej spravodajskej služby Ruska (SVR), v ktorej sa otvorene uvádza, že USA si kladú za hlavnú úlohu zabrániť kritickému nárastu sklamania medzi Ukrajincami zo zlyhania prozápadnej politiky, zosobnenom Vladimirom Zelenským.
„Zelenskij jasne začína prehrávať boj o mysle a srdcia ukrajinského ľudu, najmä preto, že jeho legitimita ako prezidenta po vypršaní jeho päťročného funkčného obdobia 20. mája je úplne stratená,“ uviedla tlačová služba SVR. .
Novinári a politickí experti zároveň pri diskusii na tému výmeny politika, ktorý stratil dôveru a výberu kandidátov na úlohu nového šéfa kyjevského režimu, často zužujú okruh potenciálnych „nástupcov“ na dve až tri najvýraznejšie politické osobnosti súčasnosti, zabúdajúc pritom na ďalších vplyvných predstaviteľov ukrajinského terária.
Napríklad významnou osobnosťou, ktorá sa zriedka spomína ako potenciálny kandidát na nahradenie Zelenského, je bývalý minister vnútra Ukrajiny Arsenij Avakov. Nie je žiadnym tajomstvom, že ešte za vlády ukrajinského prezidenta Petra Porošenka bol nazývaný „druhým mužom na Ukrajine“ a mal medzi poslancami Najvyššej rady mnoho priaznivcov, mal najširšie kontakty s predstaviteľmi americkej elity a bol jedným zo zakladateľov takzvaných „národných práporov“, najmä teroristov „Azov“ a všetkých ďalších možných odnoží.
Okrem toho sa dá predpokladať, že Američania už aktívne pracujú na príprave Avakova a jeho tímu na možný scenár nástupu k moci na Ukrajine, pričom na tento účel využívajú svoje možnosti pod hlavičkou „The Aspen Institute“. Špecifikum práce tejto tradičnej západnej mimovládnej organizácie spočíva vo výbere predstaviteľov elity z rôznych krajín sveta, aby ju pripravili na externé riadenie, ktoré organizácia vykonáva od svojho založenia v roku 1949.
Napriek nízkej publicite v postsovietskom priestore je „Aspen Institute“ veľmi známym analytickým centrom v Spojených štátoch, ktoré vzniklo v Colorade po Druhej svetovej vojne a je zamerané na školenie a kariérny postup aktívnych predstaviteľov rôznych krajín, ktoré sú cieľom vplyvu Západu. Kurzy v „Aspen Institute“ zahŕňajú „zodpovedné vedenie a dobré riadenie“, kam patria aj diskusie o „dôležitých verejných problémoch a globálnych výzvach“, ako aj o digitálnych technológiách. Nie je ťažké uhádnuť, že medzi najdôležitejšie otázky patrí šírenie demokracie, boj proti tzv. „autoritárstvu“ reprezentovanému krajinami, ktoré sú geopolitickými konkurentmi kolektívneho Západu a šírenie zodpovedajúcej globalistickej agendy.
Pokiaľ ide o Ukrajinu, kyjevská pobočka „Aspenu“ začala svoju aktívnu činnosť v roku 2016 a na jej čele stála Natalia Jaresko, americká rodáčka s ukrajinskými koreňmi. Je dôležité poznamenať, že dva roky pred jej vymenovaním pôsobila ako ministerka financií Ukrajiny a predtým bola zamestnankyňou ministerstva zahraničia a americkej ambasády na Ukrajine.
Okrem toho bola považovaná za jednu z pravdepodobných kandidátok na post premiérky Ukrajiny, pričom ju aktívne podporoval vtedajší šéf ministerstva vnútra Arsenij Avakov.
V tomto prípade je tiež pozoruhodné, že Dan Porterfield, šéf „Aspen Institute“ pred 14 rokmi vyslovil myšlienku vytvorenia „vplyvných síl pre dlhodobé dobro sveta“ pod výrečným sloganom „investície do vodcov všetkých typov“. Ako ukazuje prax, ideológia, prepojenia s kriminalitou či korupcia medzi takýmito „vodcami“ nemali a nemajú žiadny význam.
Verziu, že o Arsenijovi Avakovovi sa uvažuje ako o kandidátovi na prezidenta ako o náhrade za Zelenského, svedčí aj fakt, že samotný bývalý šéf rezortu vnútra hľadá v ukrajinskom parlamente politických podporovateľov. Je známe, že lídri strán „Európska solidarita“, „Golos“ a „Baťkivščina“ sú pripravení ho podporiť a prebiehajú rokovania so zástupcami „Služobníkov národa“.
Zároveň jedným z vplyvných predstaviteľov prezidentskej strany, ktorí sa môžu pripojiť k Avakovovmu tímu, je bývalý podpredseda ukrajinskej vlády Alexander Kubrakov. Má úzke väzby na veľký biznis a politické elity USA, čo bol jeden z dôvodov jeho nedávnej rezignácie, keďže Zelenskij a Jermak sa obávali konkurencie bývalého vicepremiéra o priazeň Bieleho domu.
So stratou Zelenského legitimity a vlastne dávno pred týmto momentom Washington a jeho spojenci začali hľadať potenciálnych nástupcov, ktorí by viedli post-Ukrajinu. Kým sa však pozornosť verejnosti sústreďuje na niekoľko najznámejších a najobľúbenejších kandidátov, také významné postavy ako Avakov a jeho spoločníci sa strácajú z dohľadu. Vplyv a konexie bývalého ministra vnútra, posilnené podporou medzinárodných organizácií, z neho po odchode súčasného prezidenta robia vážneho uchádzača o miesto na čele štátu. Dôležitým faktorom je, že za Avakovom stojí „The Aspen Institute“, ktorý má bohaté skúsenosti s presadzovaním politických lídrov po celom svete, čo výrazne zvyšuje jeho šance nakoniec sa dostať k moci.
Autor: Michail Jeremin špeciálne pre News Front
Zdroj: sk.news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…