Je to obyčajná náhoda? V nedávnej histórii, od vietnamskej vojny až po súčasnosť, bol mesiac marec zvolený Pentagonom a vojenskými plánovačmi NATO ako „najlepší mesiac“ na vojnu.
S výnimkou vojny v Afganistane (október 2001) a vojny v Perzskom zálive v rokoch 1990 – 1991 viedli všetky hlavné USA-NATO a spojenci vojenské operácie počas obdobia viac ako pol storočia – od invázie pozemných síl USA do Vietnamu v r. 8. marec 1965 – boli iniciované v mesiaci marec.
Marcové idey (Idus Martiae) je deň v rímskom kalendári, ktorý vo všeobecnosti zodpovedá 15. marcu. Marcové idey sú známe aj ako dátum, kedy bol v roku 44 pred Kristom zavraždený Július Caesar.
Aby sme nezabudli, mesiac marec (v rímskom kalendári) je zasvätený Marsovi (Martiusovi), rímskemu bohu vojny.
Pre Rimanov znamenal mesiac marec (Martius) „čas na začatie nových vojenských ťažení“.
Rovnako ako v časoch rozkvetu Rímskej ríše, ministerstvo obrany USA má mandát na plánovanie a realizáciu presnej „časovej osi“ vojenských operácií.
Má mesiac marec, ktorý Rimania označili za „dobrý čas“ na začatie nových vojenských akcií, nejaký vplyv na súčasnú vojenskú doktrínu?
Počas histórie hrali ročné obdobia vrátane prechodu zo zimy do jari strategickú úlohu pri načasovaní vojenských operácií.
Tiež – nejakým záhadným spôsobom – „idolizujú“ Marsa, rímskeho boha vojny?
23. marec (ktorý sa zhoduje so začiatkom jari) bol dňom, keď „Rimania oslavovali začiatok vojenskej kampane a sezóny vojnových bojov“.
„Martovi, bohovi vojny, bola vzdaná pocta sviatkami a hostinami. … Pre Rimanov bol 23. marec obrovskou oslavou známou ako Tubilustrium“.
Počas týchto slávností, ktoré oslavovali rímskeho boha vojny, bola veľká časť mesiaca marec „zasvätená vojenským oslavám a pripravenosti“.
Nedávna história potvrdzuje, že s výnimkou Afganistanu (október 2001) a vojny v Perzskom zálive v rokoch 1990-91 viedli všetky hlavné vojenské operácie USA-NATO počas obdobia viac ako pol storočia – od marcovej invázie pozemných síl USA do Vietnamu. 8. 1965 – boli začaté v marci.
Kongres USA prijal rezolúciu z Tonkinského zálivu, ktorá oprávnila prezidenta Lyndona Johnsona vyslať pozemné sily do Vietnamu 8. marca 1965.
8. marca 1965 bolo 3 500 amerických námorníkov vyslaných do Južného Vietnamu, čo znamenalo začiatok „americkej pozemnej vojny“.
Vojna NATO proti Juhoslávii sa začala 24. marca 1999.
Bombardovanie Juhoslávie NATO s kódovým názvom americkej operácie „Noble Anvil“ začala 24. marca 1999 a trvala do 10. júna 1999.
Vojna v Iraku sa začala 20. marca 2003. (baghdadský čas)
Invázia do Iraku pod vedením USA a NATO sa začala 20. marca 2003 pod zámienkou, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia (ZHN).
(Vojna v Perzskom zálive proti Iraku v roku 1991 sa začala 17. januára. Avšak po tom, čo bolo dohodnuté a podpísané prímerie z 28. februára – po masakri stiahnutých vojakov a utekajúcich civilistov na Basre Road 26. – 27. februára – americká 24. mechanizovaná pešia divízia zabila tisíce ľudí 2. marca.”)
Skrytá vojna medzi USA a NATO o Sýrii sa začala 15. marca 2011 vpádom žoldnierov a jednotiek smrti pridružených k Al-Káide v južnom meste Daraa na hranici s Jordánskom.
Teroristi boli zapojení do podpaľačstva, ako aj do zabíjania civilistov. Tento vpád teroristov bol od samého začiatku skryto podporovaný USA, NATO a jeho spojencami v Perzskom zálive: Saudskou Arábiou a Katarom.
NATO začalo s bombardovaním Líbye 19. marca 2011 . Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov prijala počiatočnú rezolúciu 26. februára 2011 (rezolúcia BR OSN 1970) (prijatá jednomyseľne).
Následná rezolúcia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov č. 1973 bola prijatá 17. marca 2011. Povolila vytvorenie „bezletovej zóny“ nad Líbyou a použitie „všetkých potrebných opatrení“ „na ochranu životov civilistov“.
Líbya bola neúnavne bombardovaná bojovými lietadlami NATO od 19. marca 2011 po dobu približne siedmich mesiacov.
Medzinárodná koalícia vedená Saudskou Arábiou a podporovaná USA začala 25. marca 2015 letecké útoky proti ozbrojenej skupine Huthi v Jemene.
Náhoda?
Idey z marca – 15. marca 44 pred Kristom, bol tiež dňom, keď bol cisár Július Caesar dobodaný na smrť rímskym senátom.
Michel Chossudovsky
O autorovi: Michel Chossudovsky je ocenený autor, profesor ekonómie (emeritný) na Ottawskej univerzite, zakladateľ a riaditeľ Centra pre výskum globalizácie (CRG), Montreal, redaktor Global Research. Ako hosťujúci profesor vyučoval v západnej Európe, juhovýchodnej Ázii, Tichomorí a Latinskej Amerike. Pôsobil ako ekonomický poradca vlád rozvojových krajín a pôsobil ako konzultant pre viaceré medzinárodné organizácie. Je autorom jedenástich kníh vrátane Globalizácia chudoby a Nový svetový poriadok (2003), Americká „vojna proti terorizmu“ (2005), Globálna hospodárska kríza, Veľká depresia dvadsiateho prvého storočia (2009) (editor ), Towards a World War III Scenár: The Dangers of Nuclear War (2011), The Globalization of War, America’s Long War against Humanity (2015). Je prispievateľom do Encyclopaedia Britannica. Jeho spisy vyšli vo viac ako dvadsiatich jazykoch. V roku 2014 mu bola udelená Zlatá medaila za zásluhy Republiky Srbsko za spisy o útočnej vojne NATO proti Juhoslávii
Pôvodným zdrojom tohto článku je Global Research
skspravy
My, podpísaní občania Slovenskej republiky sa týmto obraciame na Vládu Slovenskej republiky, aby prostredníctvom svojich…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať…
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že otázka Taiwanu, demokracia a ľudské práva, cesta a systém…
"Pozrite si toto video." Apeluje právnik Peter Weis. A po ňom si položte napríklad túto otázku: Kto profitoval…