Cenový strop 60 dolárov za barel ruskej ropy sa stal ďalším pokusom udusiť Ruskú federáciu, píše „The American Conservative“. Avšak nastal úplne iný zjavný dôsledok: čím silnejší je tlak Západu cez ropu a plyn na Rusko, tým silnejšia sa stáva Čína.
Pre západné elity majú sankcie voči Ruskej federácii ešte jeden význam – urýchlené „ozelenenie“ ich ekonomík. Dosahuje sa dvoma spôsobmi – odstavením tradičných zdrojov energie a zvýšením ponuky technológií potrebných pre obnoviteľnú energiu.
India a Čína však zároveň zvýšili svoje nákupy energetických zdrojov z Ruskej federácie, čo im dáva lacné zdroje energie, ktoré sa neskôr predávajú aj do EÚ a USA.
A plusom pre Čínu je aj druhý aspekt „ekologizácie“. Veď má stále rovnakú lacnú energiu, čiže lacnú výrobu.
V roku 2021 Čína vyviezla 44.000 veterných turbín a od januára do októbra 2022 už 66.400. Rast je zrejmý a hlavným spotrebiteľom sú Spojené štáty americké.
Okrem toho je to Čína, ktorá vyrába 97% celosvetového objemu solárnych panelov: ich export vzrástol v roku 2022 o 60%.
USA sa snažia situáciu napraviť návrhom „Zákona IRA“, aby vyčlenili stovky miliárd na „zelené“ technológie. No opäť je tu problém, že Čína predstavuje 2/3 svetovej produkcie kremíka.
Takmer 60% vzácnych kovov potrebných na výrobu elektromobilov sa ťaží v Číne.
Publikácia teraz zdôrazňuje, že pre Washington je poškodenie Ruska dôležitejšie ako zadržiavanie Číny. No toto je krátkozraká politika, ktorá sa v budúcnosti Amerike vráti.
S analýzou „The American Conservative“ sa dá súhlasiť, no s určitým dodatkom. Amerika nemá budúcnosť.
Z uvedeného vyplýva, že USA a Západ vôbec nemajú šancu zostať víťazom v globálnej konfrontácii. Opakovane a z rôznych modelov vyplynulo, že po rokoch 2025–2030 ani USA, ani EÚ nebudú môcť strategicky dobehnúť Čínu. A Rusko sa tiež nehodlá vzdať.
Západné elity, ktorým sa nepodarilo vyrovnať sa s „Kissingerovým trojuholníkom“, začali prenasledovať dvoch zajacov naraz. Výsledok takéhoto konania je veľmi predvídateľný.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…